Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 20 września 2024LubimyCzytać202
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz1
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać15
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Paul Zanker
2
7,3/10
Pisze książki: historia
Urodzony: 07.02.1937
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,3/10średnia ocena książek autora
24 przeczytało książki autora
30 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Apoteoza cesarzy rzymskich. Rytuał i przestrzeń miejska
Paul Zanker
7,4 z 7 ocen
20 czytelników 2 opinie
2005
Najnowsze opinie o książkach autora
August i potęga obrazów Paul Zanker
7,2
August był władcą Rzymu w okresie przełomowym, w okresie przejścia od Republiki do Cesarstwa. Jako zwycięzca wojny domowej zdołał zyskać sobie dobrą prasę, w dużej mierze dzięki swojej działalności patronackiej nad tak wybitnymi poetami jak Horacy czy Wergiliusz. August forsował reformy w duchu tradycjonalistycznym, a ważnym instrumentem tej jego polityki była również sztuka. Paul Zanker pracę niniejszą poświęca właśnie problematyce wykorzystania sztuk plastycznych dla forsowania politycznych koncepcji princepsa.
Autor zaczyna książkę od przedstawienia kryzysu późnej Republiki, by omówić następnie różnorodne przykłady wykorzystywania sztuki w polityce. Najpierw podczas wojny z Antoniuszem (wyraźna jest tu opozycja Apollo – Dionizos!),później w trakcie pokoju. Zanker interesująco wiąże reformy obyczajowe i polityczne Augusta z konkretnymi przemianami w sztuce. Prezentuje metody artystycznej gloryfikacji idei nowego państwa złotego wieku, a także wpływ oficjalnej klasycyzującej sztuki stolicy na prowincje imperium. Bardzo to pouczające, gdyż pokazuje, że ideowy program może być skuteczny także bez masowej propagandy w mediach. Pod tym względem praca zadziwia swoją aktualnością.
„August i potęga obrazów” to obszerna i bogato ilustrowana monografia. Autor zamieścił 260 ilustracji, które świetnie uzupełniają jego narrację. Tekst jest zresztą pełen odniesień do materiału ilustracyjnego. Książkę dobrze się czyta. To na pewno bardzo pożyteczna lektura dla wszystkich osób zainteresowanych historią sztuki, ale i politycznymi metodami oddziaływania.
Tomasz Babnis
August i potęga obrazów Paul Zanker
7,2
Bardzo dobre kompendium wiedzy na temat wykorzystania przez Oktawiana Augusta sztuki (i nie tylko) do kreowania swego wizerunku. Autor nie skupia się jednak tylko na sposobach pierwszego władcy cesarstwa, w swej pracy nawiązuje też do praktyk wcześniejszych (schyłek republiki, czasy hellenizmu) oraz późniejszych (następni cezarowie).