Przeżyłam... Lwów - Warszawa 1939-1946

wspomnienia II wojna światowa Majdanek obozy koncentracyjne Bóg UB
biografia, autobiografia, pamiętnik
2009-01-01
wspomnienia II wojna światowa Majdanek obozy koncentracyjne Bóg UB

Wanda Ossowska. Cicha bohaterka tamtych dni. Kogo z nas, współczesnych byłoby stać na takie poświęcenia, na taką odwagę... Jeszcze kilka lat temu nikt o niej nie mówił. O kobiecie, która nie chcąc tego wcale dokonała rekordu. Rekordu w ilości przesłuchań na Al. Szucha.
Czytajcie i podziwiajcie.

Albo fanpage LC albo taniej księgarni - nie pamiętam- zapytał czytelników, jaką książkę poleciliby, gdyby akurat słuchał ich cały świat. Ja bez wahania wskazuję na Wandę Ossowską i jej wspomnienia "Przeżyłam".

Wydawało mi się, że tyle wiem o wojnie, tyle różnych książek, filmów, byłam w muzeum w Oświęcimiu. A jednak po przeczytaniu tych wspomnień widzę, że moja wiedza była...

Poruszająca, wciągająca historia, w większości sprawnie napisana. Autorka nie wyolbrzymia swoich zasług, których absolutnie wyolbrzymiać nie trzeba, nie użala się nad sobą, zwykle nie popada też w nadmierny patos - czasem tylko, kiedy pisze o Polsce czy Mamusi, ale na tle całości biografii jest to zrozumiałe, momentami wręcz wzruszające. Nie podobało mi się jednak raptownie...

Czyta się wspaniale. Jak thriller i horror zarazem. Choć to nie genialny umysł Autorki stworzył te historię, a napisało ją okrutne życie. Opisane z dużą wiernością, na trzeźwo, choć z uczuciem czasy II wojny światowej. Bez pompy, nadęcia. Życiowo i szczerze. Historia zapiera dech w piersi i trochę pomaga ułożyć na powrót życiowe priorytety.
Proszę absolutnie nie sugerować...

Wciągająca, przerażająca i obnażająca prawdę.
Taka książka zapada w pamięć.

Wielkie wrażenie pozostawia ta książka. Niepokój i poczucie cierpienia niezawinionego tylu ludzi.

Wstrząsająca opowieść z życia o zetknięciu się z żołnierzami Armii Czerwonej we Lwowie, potem pobytach w niemieckich obozach koncentracyjnych - i przeżyciu.

• II wojna światowa
  • Zaginione