Interwencjonizm czyli władza a rynek

Okładka książki Interwencjonizm czyli władza a rynek
Murray Newton Rothbard Wydawnictwo: Fijorr Publishing biznes, finanse
biznes, finanse
Power and Market
Fijorr Publishing
2009-01-01
2009-01-01
978-83-89812-38-4
Rafał Rudowski
wolny rynek liberalizm gospodarczy wolność gospodarcza interwencjonizm gospodarka planowana

Rothbard trafnie i dokładnie opisuje wpływ metod interwencjonistycznych stosowanych przez władzę na gospodarkę. Jest to jednocześnie powodem dlaczego ominąłem spory kawałek książki - czyta się to dosyć długo i nudno. Rothbard jest również dla mnie zbyt radykalny - jest czystym anarchokapitalistą. Może kiedyś powrócę do jego twórczości.

Zanim zacząłem czytać Rothbarda, byłem sceptycznie nastawiony do jego postaci głównie ze względu na radykalizm, jakim obarczają go różne środowiska. Ta książka jest już szóstą pozycją "Austriaka" którą miałem okazję przeczytać i z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że z tego zbioru jest jego najlepszą. Jest to czysta rozrywka intelektualna, ponieważ tak dogłębnej analizy różnych form interwencjonizmu z punktu widzenia libertarian jeszcze nie widziałem. Tezy Rothbarda ciężko jest zaatakować, są do bólu logiczne i spójne, wydaje się, że uwzględniają wszystkie możliwe czynniki, a i te czynniki są umiejętnie rozkładane na mniejsze.
Większą część książki zajmuje omówienie głównej formy interwencji rządu w gospodarkę, czyli kwestia podatków. Czytałem już kilka pozycji z różnych "obszarów ideologicznych" w tym temacie, jednak życzyłbym, aby ktoś kiedyś skonfrontował się na gruncie logicznym i prakseologicznym z wykładnią Rothbarda z tej książki i spróbował ją podważyć. Po tej lekturze wydaje mi się to co najmniej bardzo trudnym zadaniem do wykonania.
Zdecydowanie polecam, najwyższa półka.

Dodaj cytat z książki Interwencjonizm czyli władza a rynek