U 700

Aramis
1993-01-01
1993-01-01
Rafał Śmietana

Najsłabsza książka Folleta z którą miałem styczność. Na bazie rzeczywistych wydarzeń - niestety autor gubi się wielokrotnie zwłaszcza w kwestiach technicznych - a jeśli chodzi po postaci - no cóż, w "Klatce orłów" Follet potrafił stworzyć Krugera i Fleminga - dlaczego tu nie mamy choć jednej postaci ich pokroju?

Historia bardzo silnie oparta na rzeczywistych wydarzeniach dotyczących zdobycia przez aliantów U-570. Jednak wersja literacka jest wzbogacona przez autora przez rozmaite wodotryski bo chyba wydawało mu się, że oryginał nie do końca nadaje się na książkę sensacyjną. I niestety, te wodotryski wypadają najsłabiej. Poza tym jest to typowy przedstawiciel tej klasy literatury. Prezentacja z kilku perspektyw, dużo akcji, dramatyczny koniec. Literacka klasa B-. Na pierwszy rzut oka, wydawałoby się, że to książka marynistyczna ale tak naprawdę tylko przez chwilę i niezbyt udanie. W głównej mierze to drugowojenny sensacyjniak gdzie morze jest tylko pretekstem a ogromna większość akcji dzieje się gdzie indziej.

Do wyraźnych wad zaliczyłbym swoisty rodzaj infantylizmu postaci, typowy dla powieści młodzieżowych, płytką wiedzę autora na temat techniki wojskowej/morskiej (co skutkuje na siłę wciskanymi głupotami, które można by spokojnie pominąć) i pewną literacką nieudolność konstrukcyjną (Np., by przybliżyć czytelnikowi działanie torped, notabene błędnie, autor każe kapitanowi okrętu podwodnego, tłumaczyć tę wiedzę oficerom służącym na tymże okręcie. Ubaw po pachy.). Ostatni zarzut mam do zakończenia, które z rzeczywistego dramatu zamienia się w niemal slapstickową komedię pomyłek. Naprawdę, w pewnym momencie #wydajesiężegłówny bohater (a nawet więcej niż jeden) przywdział melonik, przysposobił laseczkę i zaczął dla mnie mieć twarz Charlie Chaplina. Owszem odrobinę się czepiam, ale nie bardzo. Z drugiej strony byłby to świetny scenariusz dla sensacyjnego kina klasy B. Idealny.

Podsumowując, U-700 to sensacyjny produkcyjniak, który łykamy raczej bezboleśnie (zwłaszcza, że to raptem dwieścieparę stron) i nic po nim nie zostaje. Nie zniechęcam ale szczerze mówiąc nie ma po co tego czytać.

5/10

Na półkach: , , , , , , , , ,

Czyta się świetnie, pod jednym warunkiem - że nie znamy prawdziwej historii, która stała się podstawą powieści. U-570, to prawdziwy numer u-boota, zaś jego dowódcą był Hans-Joachim Rahmlow. Jedyna istotna różnica, to zakończenie powieści i choćby dla niego, warto ją przeczytać.

Powieść dla miłośników II wojny światowej. Jest to opowieść autentyczna o przechwyceniu niemieckiej łodzi podwodnej z torpedą magnetyczną przez aliantów.
Rewelacji nie ma, jednak czytając tą pozycję nie nudziłem się, strony umykały szybko, a że objętosciowo nie jest gruba zajęła tylko jedno popołudnie

• Książki młodości
  • II wojna światowa