James Follett Wydawnictwo: Aramis militaria, wojskowość
Rafał Śmietana
Aramis
militaria, wojskowość
Rafał Śmietana

Najsłabsza książka Folleta z którą miałem styczność. Na bazie rzeczywistych wydarzeń - niestety autor gubi się wielokrotnie zwłaszcza w kwestiach technicznych - a jeśli chodzi po postaci - no cóż, w "Klatce orłów" Follet potrafił stworzyć Krugera i Fleminga - dlaczego tu nie mamy choć jednej postaci ich pokroju?

Historia bardzo silnie oparta na rzeczywistych wydarzeniach dotyczących zdobycia przez aliantów U-570. Jednak wersja literacka jest wzbogacona przez autora przez rozmaite wodotryski bo chyba wydawało mu się, że oryginał nie do końca nadaje się na książkę sensacyjną. I niestety, te wodotryski wypadają najsłabiej. Poza tym jest to typowy przedstawiciel tej klasy literatury....

Na półkach: , , , , , , , , ,

Czyta się świetnie, pod jednym warunkiem - że nie znamy prawdziwej historii, która stała się podstawą powieści. U-570, to prawdziwy numer u-boota, zaś jego dowódcą był Hans-Joachim Rahmlow. Jedyna istotna różnica, to zakończenie powieści i choćby dla niego, warto ją przeczytać.

Powieść dla miłośników II wojny światowej. Jest to opowieść autentyczna o przechwyceniu niemieckiej łodzi podwodnej z torpedą magnetyczną przez aliantów.
Rewelacji nie ma, jednak czytając tą pozycję nie nudziłem się, strony umykały szybko, a że objętosciowo nie jest gruba zajęła tylko jedno popołudnie

• Książki młodości
  • II wojna światowa