Jak kapitalizm zbudował Amerykę

Okładka książki Jak kapitalizm zbudował Amerykę
Thomas DiLorenzo Wydawnictwo: Fundacja PAFERE, Prohibita biznes, finanse
56 str. 56 min.
biznes, finanse
How Capitalism Saved America: The Untold History of Our Country, From the Pilgrims to the Present
Fundacja PAFERE, Prohibita
2010-01-01
2010-01-01
56 min.
978-83-61344-19-3
Rafał Rudowski
kapitalizm usa gospodarka ekonomia wolność dobrobyt praca klasa robotnicza historia gospodarcza

Zwięzła książka przedstawiająca wpływ kapitalizmu na USA. Zbyt krótka, by mogła dogłębniej zbadać temat, może być jednak pomocna dla osób, które po raz pierwszy stykają się z historią powstawania tego kraju.

No cóż, muszę niestety skonstatować, że podobne prace, jeśli chodzi o zwięzłość i ogólnikowość argumentów, mogą nie przekonać ludzi, którzy z podejrzeniem patrzą na aksjomat stwierdzający po prostu, że każdy człowiek będzie efektywniej wydawał własne pieniądze niż ktokolwiek inny cudze. Właśnie na tym argumencie opiera się ów wywód, jednakże sposób przekazania myśli, pomimo nie najgorszej i popartej w źródłach argumentacji, jest jakby podejrzliwy, nieco odpychający, poprzez odniesienie wrażenia przekonywania "na siłę". Może jednak ja tylko odnoszę takie wrażenie.

Pozycją tą zainteresowałem się bardziej, gdy dowiedziałem się, że autor jest członkiem Mises Institute. Jest ona bardzo krótkim przedstawieniem czym jest kapitalizm z punktu widzenia wolnorynkowców. Ja bym ją sklasyfikował bardziej dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ekonomią wolnorynkową. Dla bardziej obeznanych nie wniesie raczej niczego nowego.

Książka posiada trzy rozdziały. Pierwszy rozdział wydaje się momentami trochę chaotyczny. Mamy krótkie wytłumaczenie czym jest merkantylizm, próby narzucania go w Ameryce w formach różnych ustaw oraz jego skutki. W drugim rozdziale zostaje obalony mit "problemu gapowicza" (niektórzy politycy wzywali, że wydatki publiczne na drogi muszą być organizowane przez państwo). Dane pokazują jednak, że prywatne firmy znacznie lepiej i wydajniej budowały owe drogi, w przeciwieństwie do polityków, którzy najczęściej starali się jak najbardziej obłowić z grupami interesu. Obywatele zawsze wiedzą co w danej chwili potrzebują najbardziej oraz w jaki sposób te potrzeby chcą zapewnić. Zabieranie im pieniędzy w podatkach daje znać, że rząd czyta w myślach ludzi i wie jak najwydajniej spożytkować pieniądze na inwestycje rządowe, co jest oczywiście sofizmatem. Autor również wspomina w paru zdaniach o prawdziwej twarzy Lincolna. Ostatni rozdział traktuje o polepszeniu warunków życia klasy robotniczej. DiLorenzo stara się pokazać prawdziwą twarz kapitalizmu zamazywaną przez dzisiejsze media i opozycję wolnorynkową. Aby nie być gołosłownym, autor przedstawia "dynamiczne" dane, które dobrze ukazują sprawę. Opozycja jak zwykle lubi je tuszować "statycznymi" danymi, aby pokazać zafałszowany obraz. Statyczne dane również zostają pokazane, aby czytelnik sam mógł zobaczyć w czym rzecz (jaka jest różnica). Pod koniec pobieżnie pokazują się też związki zawodowe, oraz ich prawdziwe oblicze.

Każdy nie zainteresowany ekonomią lub zaczynający przygodę z tematami kapitalizmu, może zasiąść do tej pozycji. Daję 7 w ocenie, ze względu na dobre przedstawienie sprawy, mimo, że znaczną większość już w innych pozycjach wyczytałem. Jednak dane zaprezentowane na poparcie kapitalizmu dają podstawę do polemiki w tym zakresie.

Książka...

• Ekonomia