rozwiń zwiń

Książka Witolda Szabłowskiego na krótkiej liście nominowanych do Nagrody im. Andrégo Simona

Anna Sierant Anna Sierant
13.03.2024

Nagroda im. Andrégo Simona to prestiżowe wyróżnienie przyznawane w Wielkiej Brytanii książkom o tematyce gastronomicznej. W tym roku na krótkiej liście nominowanych znalazła się „Rosja od kuchni” polskiego reportera Witolda Szabłowskiego. Nominacje otrzymał angielski przekład książki, „What’s Cooking in the Kremlin”, którego autorką jest Antonia Lloyd-Jones.

Książka Witolda Szabłowskiego na krótkiej liście nominowanych do Nagrody im. Andrégo Simona Witold Szabłowski podczas Miesiąca Spotkań Autorskich 2015, Wrocław, fot. Rafał Komorowski, żródło: Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Witold_Szab%C5%82owski_2015.jpg)

Książka o „tajemnicach kucharzy z Kremla, z wojennych frontów i z kosmicznych rakiet”

„Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem” ukazała się w Polsce w listopadzie 2021 roku, a do dzisiaj doczekała się tłumaczeń m.in. na języki: słowacki, włoski, hiszpański, ukraiński (gdzie zyskała tytuł „Kuchni terroru”), niemiecki, chiński klasyczny (w Tajwanie po dwóch tygodniach publikacja doczekała się trzeciego dodruku, a Witold Szabłowski, obok Andrzeja Sapkowskiego, jest tam jednym z najpopularniejszych polskich autorów).

O „Rosji od kuchni” pisano m.in. w „New York Timesie” – „to wspaniała literatura, która pozwala zrozumieć Rosję, opowiadająca o tym, „jak jedzenie – lub jego brak – tworzy historię”. Pozytywne recenzje publikacji zamieściły też takie tytuły jak „Publishers Weekly”, „The Economist” i „Kirkus Reviews”.

Publikacja Witolda Szabłowskiego to reportaż i książka kulinarna w jednym. Co konkretnie znajdą w niej czytelnicy i czytelniczki? Tutaj można oddać głos samemu autorowi, który przy okazji premiery „Rosji od kuchni” pisał na swoim Facebooku tak:

[Ta książka] będzie o tym, jak kucharz Gorbaczowa poznał się z kucharzem Stalina. I o tym, dlaczego ten kazał mu śpiewać dla drożdżowego ciasta. Będzie o tym, jak w Czarnobylu, miesiąc po katastrofie, zrobili konkurs na najlepszą stołówkę. I rozmowy z kucharkami, które ten konkurs wygrały. Będzie o testerze jedzenia Stalina, który w czasie II wojny światowej toczył z Berią nierówną walkę o życie swojej żony, Niemki. Będą kucharki i kucharze z Kremla (między innymi Wiktor, wieloletni szef kremlowskiej kuchni, z którym się zaprzyjaźniłem), z wojny w Afganistanie, będzie też kuchnia krymskich Tatarów. I Putin będzie. A właściwie to dwóch, Władimir, i jego dziadek, Spirydon, który też całe życie był kucharzem. Będzie, jak to w książce o jedzeniu, o czułości. I o okrucieństwie. I będzie dużo przepisów. Turkawki w makaronie, ulubione danie cara Mikołaja II. Pierwszy barszcz w Kosmosie. Czy wreszcie strogonow z dzika, którego podano w Puszczy Białowieskiej, gdy ZSRR upadał.

„Rosję od kuchni” w języku polskim opublikowało Wydawnictwo W.A.B., a nominowane „What’s Cooking in the Kremlin” ukazało się w Wielkiej Brytanii nakładem Icon Books, w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones, która, jak zauważył autor w jednym z komentarzy na Facebooku, „sama wybrała właśnie tę książkę do tłumaczenia”, co go bardzo uszczęśliwiło.

Antonia Lloyd-Jones może być znana polskim czytelnikom i czytelniczkom jako autorka przekładów na język angielski m.in. książek Olgi Tokarczuk, Pawła Huellego, Mariusza Szczygła, Wojciecha Jagielskiego. W 2018 roku otrzymała nagrodę Transatlantyk dla „wybitnego ambasadora literatury polskiej za granicą”.

Nagroda im. Andrégo Simona: krótka lista nominowanych

Krótką listę nominowanych do nagrody ogłoszono we wtorek, 12 marca. Patron wyróżnienia, André Simon, był brytyjskim handlarzem wina i jego znawcą, przez 33 lata pełnił funkcję prezesa Wine & Food Society, napisał ponad 100 książek o tematyce kulinarnej, był bibliofilem. Simona odznaczono Orderem Imperium Brytyjskiego i Orderem Narodowym Legii Honorowej.

Krótka lista nominowanych do André Simon Food and Drink Awards

Książki poświęcone jedzeniu:

  • „Brutto: A (Simple) Florentine Cookbook”, Russell Norman
  • „Gohan: Everyday Japanese Cooking”, Emiko Davies
  • „The Korean Cookbook”, Junghyun Park i Jungyoon Choi
  • „Of Cabbages and Kimchi: A Practical Guide to the World of Fermented Food”, James Read
  • „Ravenous: How to Get Ourselves and Our Planet into Shape”, Henry Dimbleby i Jemima Lewis
  • „Rintaro: Food and Stories from an Izakaya in California”, Sylvan Mishima Brackett i Jessica Battilana
  • „What’s Cooking in the Kremlin: A Modern History of Russia Through the Kitchen Door”, Witold Szabłowski

Książki poświęcone napojom:

  • „How to Drink Australian: An Essential Modern Wine Book”, Jane Lopes i Jonathan Ross
  • „The New French Wine: Redefining the World’s Greatest Wine Culture”, Jon Bonné
  • „Slow Drinks: A Field Guide to Foraging and Fermenting Seasonal Sodas, Botanical Cocktails, Homemade Wines, and More”, Danny Childs
  • „Vines in a Cold Climate: The People Behind the English Wine Revolution”, Henry Jeffreys

Żadna z nominowanych książek, poza publikacją Witolda Szabłowskiego, nie ukazała się jeszcze w języku polskim. Nazwisko laureata lub laureatki 45. edycji Nagrody im. Andrégo Simona poznamy 29 kwietnia podczas gali, która odbędzie się w Londynie.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 13.03.2024 15:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post