Sztuczna inteligencja pozwoli korespondować z nieżyjącymi pisarzami?

LubimyCzytać
09.07.2020

Sztuczna inteligencja może pomóc w uzyskaniu odpowiedzi od nieżyjących już pisarzy oraz ludzi nauki, a nawet fikcyjnych postaci. Tak utrzymuje Andrew Mayne, który skonstruował skrypt, dzięki któremu można wysłać list m.in. do Jane Austen, H.G. Wellsa i Isaaca Asimova, a także uzyskać od nich odpowiedzi. Co mówią na temat swoich inspiracji, współczesnych mediów społecznościowych i self publishingu?

Sztuczna inteligencja pozwoli korespondować z nieżyjącymi pisarzami?
Reklama

Od magika do twórcy cyfrowych skryptów

Andrew Mayne jest magikiem, filmowcem i iluzjonistą, który miał okazję pracować z Davidem Copperfieldem i Davidem Blainem. Zajmuje się także pisaniem – jest autorem takich powieści, jak „Naturalista”, „Powiększenie” i „Black Fall”. Za tę ostatnią był nominowany do Nagrody im. Edgara Allana Poego. 

Od niedawna Andrew Mayne jest również twórcą systemu sztucznej inteligencji AI|Writer, pozwalającego prowadzić korespondencję z nieżyjącymi już osobami – na przykład ze znanymi pisarzami.

AI|Writer to eksperyment wykorzystujący technologię sztucznej inteligencji do stworzenia symulacji rozmów ze znanymi osobistościami, zarówno prawdziwymi, jak i fikcyjnymi. Mayne opracował na bazie generatora OpenAI skrypt, dzięki któremu można prowadzić korespondencję z wybraną osobą. Program czerpie swoją wiedzę ze zgromadzonej bazy informacji dotyczących danych i wypowiedzi znanych osób. Analizuje ich sposób wypowiedzi i styl językowy, aby wygenerować odpowiedzi jak najbliższe zdaniom, które mogliby wypowiedzieć.

Reklama

E-mail od Jane Austen 

Cyfrowe osobistości potrafią opowiadać o swojej pracy, wyjaśniać teorie naukowe, a także wypowiadać swoje opinie. Maria Skłodowska-Curie z chęcią objaśni historię odkrycia radioaktywności, a Alfred Hitchcock dokona porównania filmu „Interstellar” Christophera Nolana z kubrickowskim dziełem „2001: Odyseja kosmiczna”. Dzięki udostępnionej przez Andrew Mayne'a korespondencji można przekonać się, co Mary Shelley sądzi o stworzonym przez nią Frankensteinie i jak Jane Austen widziałaby aktywność w social mediach swoich literackich bohaterów (jak pisze, Emma powinna promować na Facebooku swoją wydaną w self-publishingu książkę). Z kolei Isaac Asimov chętnie odpowiada na pytanie o to, czy stworzona przez niego koncepcja psychohistorii stanie się kiedyś prawdziwą nauką. Na e-maile odpowiadać mogą nie tylko bohaterowie historyczni, ale także fikcyjni – przykładowo Bruce Wayne (znany szerzej jako Batman) zapytany o podpisanie petycji w sprawie udowodnienia niewinności Jokera uprzejmie, lecz stanowczo odpowie przecząco. 

Jak podkreśla Andrew Mayne, stworzony przez niego generator to tylko eksperyment, którego celem jest dostarczenie rozrywki. Nie należy uważać go ani za wiarygodne źródło, ani za dokładne odzwierciedlenie rzeczywistych poglądów i opinii sławnych osobistości.

Chociaż AI|Writer to zamknięty projekt, Andrew Mayne zamierza udostępnić swój program szerszemu gronu odbiorców. Aby znaleźć się w tej grupie, należy dopisać swój adres e-mail na listę oczekujących na stronie internetowej aiwriter.app.

Gdybyście mieli taką możliwość, to z którymi nieżyjącymi pisarzami chcielibyście korespondować? O co sami zapytalibyście Jane Austin, Mary Shelley lub Isaaca Asimova? 

[aj]

Reklama

komentarze [15]

Sortuj:
587
0
13.07.2020 08:32

Bardzo interesująco ta koncepcja została przedstawione w Hyperionie Dana Simmonsa. Polecam zainteresowanym tym tematem :)


66
31
12.07.2020 15:21

Ale... po co? Po co tak kombinować? Niektóre rzeczy najlepiej zostawić w sferze domysłów, bo w tym jest magia tajemnicy i nie gdybać co by było gdyby...


149
130
11.07.2020 12:16

Nie pozwoli, ponieważ będzie to maszyna a nie nie-żyjący pisarz. Nawet jeśli byłby to twór doskonale podobny do oryginału człowieka to będzie to byt taki sam, ale nie ten sam.


105
22
10.07.2020 22:19

Zapytałbym, jakie mają zdanie na temat Bitcoina, czy stworzyliby własny personalny token, i jak nazwaliby literacką kryptowalutę, która kiedyś zapewne powstanie. ( I dlaczego jej jeszcze nie ma?).


1445
286
10.07.2020 15:08

The future is now, old man!

Lem tego nie przewidział, jego filozofowie na taśmach, z którymi Tichy pokłócił się w drodze na Encję, to miała być pieśń odległej przyszłości...

 Wizja lokalna Wizja lokalna


87
48
10.07.2020 14:49

Totalna głupota. Już nie wiedzą co wymyślić i robią durne programy, a jeszcze durniejsi ludzie dają się na to nabrać.


391
129
10.07.2020 13:43

Tytuł artykułu to przepis na to, jak nie tytułować artykułów. Cytując: "
Sztuczna inteligencja pozwoli korespondować z nieżyjącymi pisarzami?" – czy faktycznie tekst traktuje o korespondencji z nieżywymi pisarzami (JAK?!), czy też może wyłącznie ich – w dodatku nieukończonymi – symulatorami. Różnica jest zasadnicza! Równie dobrze, na innym portalu ktoś mógłby opublikować...

więcej

158
138
10.07.2020 10:38

Czego to ludzie nie wymyślą i do czego nie dochodzą, żeby tylko i wyłącznie zbić na czymś kasę. To jest jedna strona, ale druga strona też nie jest lepsza: ilu ludzi niemyślących na to się łapie.


1041
74
09.07.2020 22:23

Nie widzę sensu w czymś, co zasadza się na zasadniczej pomyłce, czyli utożsamieniu żywego autora(rki) jako osoby z jego/jej pisanym dziedzictwem i wspomnieniami o nim/niej.
Pobawić się można, ale po co?


98
37
09.07.2020 19:04

Sztuczna inteligencja tak bardzo potrzebna tym, którzy nie maja własnej.


zgłoś błąd