rozwiń zwiń

Kalendarz wydarzeń literackich: luty 2024

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
02.02.2024

Powracamy z kalendarzem wydarzeń literackich. Jak zawsze znajdziecie w nim zestawienie najciekawszych inicjatyw kierowanych do miłośników i miłośniczek czytania. Wśród nich: start największego w Polsce plebiscytu, w którym o nagrodach decydujecie właśnie wy, czytelnicy. Sprawdźcie, co dzieje się w waszej okolicy!

Kalendarz wydarzeń literackich: luty 2024

Wydarzenia literackie: luty 2024

------

Start Plebiscytu Książka Roku 2023 Lubimyczytać
Gdzie? Cała Polska
Kiedy? Cały luty

Od 2015 roku 1 lutego niezmiennie oznacza jedno – start Plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać. Jak zawsze skupia on w sobie najpopularniejsze i najlepiej oceniane książki. Co roku oferuje też kilka niespodzianek. Tak będzie i w przypadku ruszającej właśnie dziewiątej edycji.

Dziewiąta edycja Plebiscytu Książka Roku 2023 potrwa do 29 lutego. Do tego czasu każdy internauta może oddać swój głos i wybrać najlepsze książki minionego roku. W 15 kategoriach zespół serwisu Lubimyczytać, na podstawie milionów ocen i opinii czytelników, nominował 130 tytułów – 59 polskich i 74 zagranicznych autorów z 54 wydawnictw. 

W Plebiscycie Książka Roku 2023 pojawią się aż dwie nowe kategorie: jedna książkowa – Romantasy, druga filmowa – Ekranizacja, której ambasadorem został Tomasz Raczek.

Pierwsza nowa kategoria to wynik zmieniających się trendów na rynku książki. – Uważnie obserwujemy czytelnicze trendy i w minionym roku nie sposób pominąć wyróżniającego się nowego gatunku – połączenia romansu i fantasy – powiedziała Ewa Cieślik, koordynatorka redakcji Lubimyczytać. – Autorzy w kreatywny sposób starają się sprostać oczekiwaniom współczesnego czytelnika, który coraz chętniej sięga po książki z wyraźnym motywem miłosnym osadzonym w fantastycznym świecie. Gatunki płynnie łączą się tu ze sobą, tworząc nową książkową kategorię. Nie wiadomo, czy zagości ona na dłużej w literackim świecie, ale w 2023 roku było widać jej rozkwit.

W kategorii Ekranizacja nominowanych jest 10 filmów i seriali, które miały premierę w 2023 roku. Podczas selekcji zespół Lubimyczytać pod czujnym okiem Tomasza Raczka analizował ich popularność i wartość artystyczną, a także a także pomysły na kreatywne wykorzystanie treści książek, które za nimi stoją.

Głosowanie trwa na stronie lubimyczytac.pl/plebiscyt.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Organizatorzy: Lubimyczytać, Grupa Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Partner: YES, Poznańskie Targi Książki.

Patroni medialni: Radio Nowy Świat, „Książki. Magazyn do Czytania”, Onet.

------

Luty w Aptece Designu
Gdzie? Kraków
Kiedy? Cały luty

Apteka Designu to przestrzeń, gdzie szeroko rozumiane projektowanie spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem. Lutowy program kontynuuje temat Nowych Narracji. Jego fundamentem jest przekonanie, że chcąc zmieniać świat, trzeba go najpierw dobrze opowiedzieć.

Jak informują organizatorzy:

Przed nami kolejny miesiąc obfitujący w spotkania i dyskusje z projektantami, strategami przyszłości, semiotykami kultury i futurystami: wszystko po to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób możemy wyobrazić sobie przyszłość, którą wspólnie zbudujemy. W lutym zastanowimy się, czym tak naprawdę są otaczające nas kolory i co kryje się pod warstwą barwnego wrażenia. Będziemy mogli wziąć udział w procesie tworzenia gazety, obejrzeć wystawę „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars” oraz dowiedzieć się, jak działają zabawki napędzane nauką. Najmłodszych w czasie ferii zimowych zapraszamy na dwa spotkania „Ćwiczenia z wyobraźni”. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne.

29 lutego odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Nowe narracje”. O tym, jaka czeka nas przyszłość, z Marcinem Napiórkowskim, autorem książki „Naprawić przyszłość”, rozmawiać będzie Agata Bisping. Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

Szczegółowe informacje o spotkaniach w Aptece Designu znajdują się na stronie KBF.

------

Luty w Pałacu Potockich
Gdzie? Kraków
Kiedy? Cały luty

Pałac Potockich to kulturalne miejsce spotkań w sercu historycznego Krakowa. To także, jak podkreślają jego przedstawiciele, punkt wymiany doświadczeń oraz współpracy środowisk lokalnych i miejskich. Jak co miesiąc odbędą się w nim premiery książkowe, wykłady, spotkania festiwalowe, koncerty, warsztaty dla dzieci i aktywności wellbeing.

5 lutego o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie dotyczące książki „Pauzy w milczeniu. Wybór współczesnej poezji litewskiej” zawierającej powstałe na ogół w XXI wieku wiersze litewskich autorów, reprezentujących różne pokolenia, różne dykcje poetyc­­kie i różne wizje poezji.

11 lutego o godz. 10:00, w ramach niedzielnych „Literackich Chwil” w Pałacu Potockich odbędzie się spotkanie poświęcone książce poznamy książkę „Kropkoza”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Druganoga.

Przedstawiciele pałacu zapraszają też na spotkanie poetyckie z Juliuszem Pielichowskim wokół tomiku „Przeciwwiersze”. „To nie jest książka łatwa w obsłudze. Jest hojnym zaproszeniem w świat nieprzedstawiony, świat autonomicznego języka i prawdziwych (przeciw)przygód. Ale będzie warto”, zachęcają. Wydarzenie odbędzie się 16 lutego o godz. 18:00

23 lutego odbędzie się spotkanie poświęcone ukraińskiej kulturze, 24 lutego zaś, w drugą rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę – spotkanie z ukraińskimi poetkami: Natalią Belczenko, Marianną Kijanowską i Ołesią Mamczycz.

Wszystkie informacje o spotkaniach znajdują się na stronie Pałacu Potockich.  

Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne tutaj.

------

Poza człowiekiem. Czytanie międzygatunkowe
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 8 lutego

Rusza nowa seria spotkań dyskusyjnych „Poza człowiekiem. Czytanie międzygatunkowe”, czyli kameralnych rozmów o ważnych tekstach literackich w kontekście krytyki ekologicznej, katastrofy klimatycznej i dialogu ze zwierzętami.

Spotykamy się, aby razem przyjrzeć się temu, co poza — poza wydeptanymi ścieżkami interpretacyjnymi, poza błędnymi przekonaniami na temat naszej relacji z naturą, poza człowiekiem! Czytamy, interpretujemy i pielęgnujemy świadomość świata, w którym człowiek jest tylko jednym z mieszkańców.

Udział w spotkaniach jest darmowy. Obowiązują jednak zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Aby zgłosić swój udział, wystarczy przesłać e-mail na adres: zapisy@kulturanieboli.pl, a następnie wypełnić formularz uczestnictwa. Zgłoszenia są przyjmowane do 7 lutego.

Uczestnicy wydarzenia co miesiąc zbierać się będą w kameralnej grupie, aby wspólnie pochylić się nad alternatywną interpretacją ważnych tekstów literackich i zastanowić się, gdzie w literaturze możemy szukać międzygatunkowych splotów. „Do udziału w spotkaniach zapraszamy szczególnie studentów i studentki, którzy chcą podyskutować w swobodnej atmosferze, a także wszystkich ciekawych”, informują organizatorzy.

8 lutego, o godzinie 18:00, w Big Book Cafe MDM przy ul. Koszykowej odbędzie się spotkanie zatytułowane „Co widzą zwierzęta w zoo?”. Dyskusja toczyć się będzie wokół książki Patryka Pufelskego „Pawilon małych ssaków”.

------

Bracia Grimm bez cenzury vol. 2
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 11 lutego

Grupa 501 przygotowuje kolejną, ustną adaptację nieznanych baśni braci Grimm. Pochodzą one ze zbioru „Żyli długo i szczęśliwie, póki nie pomarli” wydanego przez wydawnictwo Dwie Siostry.

Wyboru i przekładu baśni z pierwszego wydania dokonała Eliza Pieciul-Karmińska. Dotąd nie były one publikowane w języku polskim. Są najbliższe pierwotnym, surowym ludowym wersjom. „Właśnie ich prostota, brak upiększeń i moralizowania zachęciły opowiadaczy i opowiadaczki z Grupy 501 do pracy nad nimi”, informują organizatorzy wydarzenia. „Ciekawi was, jak baśnie zostaną zinterpretowane i opowiedziane? Przyjdźcie, posłuchajcie!”.

Wbrew czarnej legendzie, która krąży na temat pierwszego wydania, nie wszystkie historie są „krwawe, brutalne i ponure”. Można w nich odnaleźć także poczucie humoru, ludowy egalitaryzm i otwartość na bezpruderyjną erotykę. „Przeżyjcie (!) Grimmów razem z nami!”, zachęcają organizatorzy.

Baśnie nie są odpowiednie dla dzieci. Wydarzenie rozpocznie się 11 lutego (niedziela) o godz. 18:00, w sali koncertowej OKO, przy Grójeckiej 75. Wstęp wolny.

------

Ferie w Bibliotece Raczyńskich
Gdzie? Poznań
Kiedy? 12–23 lutego

W ferie zimowe Biblioteka Raczyńskich zaprasza na akcję „Zima z książką: Z dziennika pisarza-polarnika”.

Z okazji 120. rocznicy urodzin wybitnego polskiego pisarza i podróżnika Czesława Centkiewicza Biblioteka Raczyńskich zaprasza dzieci na zajęcia literacko-artystyczne w czasie ferii.

Przedstawiciele biblioteki zachęcają:

Śladami popularyzatora wiedzy na temat Arktyki przemierzymy tysiące kilometrów z bieguna północnego na południowy w poszukiwaniu najzimniejszego miejsca na Ziemi. Dowiemy się, czy to możliwe, że słońce zawsze wschodzi o wschodzie, jaki ssak kryje się pod nazwą słoń morski, a kogo nazywamy jednorożcem morza i czy „pustynia arktyczna” jest pokryta białym śniegiem. Wcielając się w rolę podróżnika, przygotujemy niezbędny do wyprawy przybornik i ekwipunek polarnika. Czytając opowieści innych polarników, miłośników podróży, poznamy rdzenną ludność i założymy własny dziennik obserwatora. Ulepimy bałwana, rozłamiemy krę lodową, zbudujemy igloo i rozświetlimy noc polarną, a wszystko urozmaicone zostanie nietuzinkowymi pracami rękodzielniczymi, z różnorodnych materiałów plastycznych.

Zajęcia w 17 filiach Biblioteki Raczyńskich są bezpłatne, przeznaczone dla dzieci w wieku 7–12 lat. Szczegóły i zapisy dostępne są w filiach.

------

Festiwal fantastyki Falkon
Gdzie? Lublin
Kiedy? 16–18 lutego

Falkon jest interdyscyplinarnym festiwalem poświęconym szeroko pojętej fantastyce. W ostatnich latach fantastyka z niszowej rozrywki dla fanów stała się jednym z liczących się nurtów popkultury, natomiast sam Falkon przez 20 lat istnienia, z lokalnego zlotu zapaleńców, wyewoluował w jeden z największych i najbardziej liczących się festiwali fantastyki w Polsce, gromadzącym miłośników książek, filmów, komiksów i wszelkiego rodzaju gier. W latach 2000-2019 odbyło się 20 edycji konwentu, a impreza stała się jedną z największych i najważniejszych na fantastycznej mapie Polski. Pandemia przeszkodziła w tworzeniu kolejnych odsłon festiwalu.

Teraz jednak, po kilku latach przerwy, wracamy z wielkim zapałem. Chcemy, aby Falkon znów był wielki! Łącząc tradycję dawnych edycji z nowymi czasami, zapraszamy na powrót do przyszłości!

Falkon to trzydniowa impreza, w trakcie której odbędzie się blisko 500 wydarzeń związanych z szeroko pojętą fantastyką, a wśród nich m.in.:

  • spotkania z polskimi twórcami;
  • prelekcje, wykłady i panele dyskusyjne podzielone na bloki tematyczne;
  • konkursy, warsztaty, pokazy, koncerty, projekcje filmów;
  • wszelkiego rodzaju gry: wideo, planszowe, karciane, bitewne, rpg;
  • stoiska handlowe kuszące fantastyczną ofertą.

Organizatorzy zachęcają:

Uczestnicy Festiwalu Fantastyki Falkon, to ludzie młodzi, kreatywni, obdarzeni bujną wyobraźnią i erudycyjną wiedzą, świadomie uczestniczący w kulturze. Wśród nich znaczącą grupę stanowią studenci oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych, jednak wciąż rośnie liczba rodziców z dziećmi. Przybądź na Falkon. Czeka Cię niesamowita atmosfera, wspaniali ludzie, fantastyczny program i magia cudownej imprezy. Nie może Cię u nas zabraknąć.

Ruszyła już sprzedaż karnetów. Do 4 lutego można kupić je, korzystając ze zniżki. Karnety są dostępne tutaj.

------

Mównica L – Tekst zwany Gdańskiem: Hałas, Majewski, Skiba, Świętochowska
Gdzie? Gdańsk
Kiedy? 16 lutego

„ML6 – Tekst zwany Gdańskiem” to szósta (i otwierająca 2024 rok) odsłona cyklu prezentującego najważniejsze postaci trójmiejskiej literatury Mównica L, który w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury odbywa się na scenie przy ul. Długiej 35.

Tym razem za Mównicą L staną Salcia Hałas, Adam Majewski, Tymoteusz Skiba i Grażyna Świętochowska. Rozmowę z autorką i autorami poprowadzi Dorota Karaś.

16.02.2023 | godz. 18.00 | wstęp wolny | Długa 35

Czy można opowiedzieć miasto? Połączyć kropki rozsiane po tkance plecionej z budynków, historii i życiorysów, plecionej wciąż od nowa, od czasów, których nie pamiętamy, do czasów, których nie doczekamy, a potem nakreślić kształt i wypełnić go kolorem, teksturą i słowem? Przekonajmy się, czy Gdańsk rezonuje literacko jako przestrzeń, temat narracji literackich, bohater. I jak uruchamia języki fikcji, obrasta w nowe mity i sposoby opowieści.

Wraz z zaproszonymi gośćmi, uznanymi autorkami i autorami nie od dziś przyglądającymi się miastu nad Motławą (i przeglądającymi się w nim), proponujemy intrygującą wędrówkę przez teksty, które w nieoczywisty sposób Gdańsk czytają i Gdańsk piszą, używają go literacko, przepisują własnym duchem, na swój język tłumaczą. 

Salcia Hałas – pisarka, animatorka, ogrodniczka.

Za pierwszą książkę, „Pieczeń dla Amfy” otrzymała Nagrodę Gdynia i była nominowana do Nagrody Gombrowicza. Kolejna książka, „Potop”, opowieść o zmianach klimatycznych została nominowana do Nike i Pomorskiej Nagrody Literackiej.

Współpracowała m.in. z Klubem Młodzieżowym Łajba, Teatrem Gdynia Główna, Radiem Gdańsk i Festiwalem Traffic Design.

Opowiadanie to jej pasja. Przyroda to zawód i sposób na życie. Prowadzi warsztaty przyrodnicze dla bibliotek, szkół, przedszkoli i domów sąsiedzkich, a także, we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku, nagrywa podcast dla dzieci o przyrodzie pt. „Bliżej”. Wiosną ukaże się książka, która powstała na jego podstawie.

Tymoteusz Skiba – niezależny schulzolog, niespełniony koszykarz i niedoszły zawodnik StarCrafta. Fałszywy wieszcz muzycznego kolektywu sepr.online, który opublikował swoje epigońskie dokonania na falach Radia Kapitał. Doktor nauk humanistycznych zakochany w science fiction, dwudziestoleciu międzywojennym i podwójnej hawajskiej. Najsłynniejszy bard Jasienia, Kokoszek i Szadółek, znienawidzony na Stogach i Biskupiej Górce. Od stuleci więziony w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku. Publikował opowiadania w „Schulz/Forum”, „Blizie”, „Czasie Kultury”, „Stronie Czynnej”, „Drobiazgach”, „Tlenie Literackim” i „Bravo Girl”. W 2020 roku wyróżniony w II Ogólnopolskim Konkursie na Książkę Literacką Nowy Dokument Tekstowy w kategorii epika, za opowiadania Kto napisał Brunona Schulza? oraz Rozmowy ze spamem. Autor najgorzej sprzedającej się książki w historii Szadółek pt. Worstseller (Słowa na Wybiegu, Gdańsk 2022).

Grażyna Świętochowska – adiunktka w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 2008–2022 redaktorka naczelna czasopisma naukowego „Panoptikum”. Interesuje ją historia kultury audiowizualnej Europy Centralnej oraz obszar wspólny kina, sztuki, architektury i designu. Absolwentka Studium Literacko-Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim (2020). Słuchaczka Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu (2020/2021). W 2023 roku laureatka nagrody za najlepszą książkę filmoznawczą w kategorii debiut przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami za publikację Kino mniejsze. W kręgu filmów czeskiej i słowackiej nowej fali.

Adam Majewski – ur. 4 stycznia 1979 r. w Gdańsku. Uprawia publicystykę, poezję i fotografię podróżniczą. Trenuje kolarstwo przełajowe. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim (2003) oraz studiów biznesowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (2007 i 2008).  

Opublikował kilkaset tekstów m.in. w „Autografie”, „Blizie”, „Czasie Kultury”, „Czasie Literatury”, „Didaskaliach”, „FA-arcie”, „Frazie”, „Gazecie Wyborczej”, „Ha!arcie”, „Kartkach”, „Kresach”, „Metaforze”, „Odrze”, „Pograniczach”, „Punkcie Po Punkcie”, „Studium”, „Toposie”, „Twórczości”, „Tyglu Kultury”, „Tytule”, „Wydawcy”, „Wyspie”, „Zarysie”, ponadto w internetowych czasopismach Kultura Liberalna, Kursywa, Obszary Przepisane, Popmoderna, Rita Baum i Stoner Polski.  

Autor m.in. tomu wierszy (słowo/obraz, Gdańsk 2002) w opracowaniu graficznym prof. Janusza Górskiego (ASP w Gdańsku) i Anny Okońskiej, nagrodzonego w 43. konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek „Najpiękniejsze Książki Roku” podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.  

W roku 2016 ukazał się jego bibliofilski tom Mapa pustego kontynentu (lit., Gdańsk). W roku 2023 ukaże się obszerny zbiór Ameryka. Esej poetycki (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków, „Seria ogólnopolska”).  

Laureat licznych stypendiów twórczych, m.in. Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (2014, 2019, 2023). Otrzymał przyznaną po raz pierwszy w kategorii literatury Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2001).  

Był rzecznikiem prasowym, szefem wydawnictwa, właścicielem firmy, urzędnikiem od promocji, pracował w firmach doradczych. Od kilkunastu lat prowadzi zajęcia na uczelniach, nie tylko w Trójmieście. Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Gdańsku.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
domekzkart 07.02.2024 21:32
Czytelniczka

Minusem życia w małym mieście jest to, że wszystkie ciekawe wydarzenia są daleko :D dobrze, że głosy w plebiscycie mogę oddać z własnego domu ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Paulina 04.02.2024 16:26
Czytelniczka

Mieszkam blisko Lublina, więc chętnie wzięłabym udział w Falconie, zwłaszcza, że jeszcze nigdy nie byłam na tym wydarzeniu. Wybiera się ktoś? :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński 02.02.2024 12:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post