Najnowsze artykuły
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Gościwit Malinowski

8
7,5/10
Urodzony: 21.03.1968
Dr hab. Gościwit Malinowski, profesor Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Starożytnik, filolog klasyczny, hellenista.
7,5/10średnia ocena książek autora
13 przeczytało książki autora
44 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2021

2017
Efekt motyla 3. Od teorii chaosu deterministycznego do indeterminizmu praktyki literackiej i artystycznej
0,0 z ocen
3 czytelników 0 opinii
2017

2017
Florilegium. Studia ofiarowane Profesorowi Aleksandrowi Krawczukowi z okazji dziewięćdziesiątej piątej rocznicy urodzin
7,0 z 1 ocen
15 czytelników 1 opinia
2017

2005

2004
Zwierzęta świata antycznego. Studia nad Geografią Strabona
Gościwit Malinowski
0,0 z ocen
7 czytelników 0 opinii
2004

2004
Sapere aude. Księga pamiątkowa ofiarowana profesorowi dr. hab. Marianowi Szarmachowi z okazji 65 rocznicy urodzin
7,5 z 2 ocen
4 czytelników 1 opinia
2004

1997
Najnowsze opinie o książkach autora
Florilegium. Studia ofiarowane Profesorowi Aleksandrowi Krawczukowi z okazji dziewięćdziesiątej piątej rocznicy urodzin Robert Suski 
7,0

Ciekawy zbiór studiów z różnych dziedzin nauk o starożytności. Artykuły ułożone są w nim chronologicznie: od starożytnego Wschodu przez Grecję, Rzym, późny antyk i Bizancjum aż po recepcję kultury antycznej. Ponieważ każdy z czterdziestu czterech tekstów dotyczy innego zagadnienia, nie sposób napisać o wszystkich. Wspomnę tylko o kilku artykułach, które bardziej mnie zainteresowały albo zwróciły moją uwagę na jakąś nieznaną mi dotąd zupełnie sprawę.
S. Sprawski bardzo ciekawie przedstawił kwestię tatuażu, jaki miał nosić król Ptolemeusz IV. Dawniej przyjmowano, że tatuaż był przez Greków i Rzymian odrzucany jako coś barbarzyńskiego. Nowe badania pokazują, że wcale tak nie było...
R. Suski kontynuuje swoje badania nad zbiorem "Historia Augusta" i w swoim tekście udowadnia jak bardzo pogański autor tego dzieła... nie miał pojęcia o obrzędach ofiarnych tradycyjnej religii rzymskiej. Dość powiedzieć, że w opinii tego anonimowego historyka hekatombę składa się ze stu... lwów!
Ogólnie rzecz biorąc mamy w tym tomie wiele spraw związanych z biografiami, historią kultury i historią Kościoła. Tematów filologicznych trochę mniej, już więcej archeologii. Ciekawe, co o zebranych w tym tomie artykułach myśli sam Jubilat, profesor Aleksander Krawczuk.
Tomasz Babnis
Sapere aude. Księga pamiątkowa ofiarowana profesorowi dr. hab. Marianowi Szarmachowi z okazji 65 rocznicy urodzin Remigiusz Popowski SDB 
7,5

Jako że zainteresowania badawcze prof. Mariana Szarmacha skupione są przede wszystkim wokół II Sofistyki, także zawartość niniejszej księgi pamiątkowej dotyka głównie tych tematów. Stąd też zaskakująco często pojawiającym się autorem jest... Athenaios. Najciekawsze artykuły? Według mnie ten B. Burligi (Gdańsk) o procesie strategów po bitwie koło Wysp Arginuzkich oraz K. T. Witczaka (Łódź) o antycznym autoepitafium.