Najnowsze artykuły
Artykuły
Dobrze naoliwiona maszyna nigdy nie ma skrupułówInegrette0Artykuły
Dominochybarecenzent0Artykuły
Kobieta kupiła przez internet książkę. Gdy zobaczyła dedykację, nie mogła wyjść ze zdziwieniaAnna Sierant1Artykuły
Koniec z obchodzeniem zakazu handlu „na wypożyczalnię książek”? Ważny wyrok Sądu NajwyższegoKonrad Wrzesiński1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Paweł Skawiński

2
7,3/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.plhttp://
7,3/10średnia ocena książek autora
50 przeczytało książki autora
14 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2005
Polska - Tatrzański Park Narodowy
Zbigniew Moździerz, Paweł Skawiński
7,0 z 5 ocen
12 czytelników 2 opinie
2005

2005
Tatrzański Park Narodowy
Tomasz Zwijacz Kozica, Paweł Skawiński
7,7 z 3 ocen
4 czytelników 1 opinia
2005
Najnowsze opinie o książkach autora
Kontynenty nr 3/2012 Jerzy Bralczyk 
7,5

Czasopism o podróżach jest na rynku całkiem sporo. A w każdym właściwie to samo: kolorowe zdjęcia błękitnego nieba i białych plaż oraz trochę tekstu, będącego skrzyżowaniem informacji encyklopedycznych z prospektem reklamowym. Oczywiście, wyjątki się zdarzają, ale "Kontynenty" są na tym tle propozycją jedyną w swoim rodzaju.
Wyróżniają się już nazwiska pisujących tu autorów, same tuzy reportażu i felietonu: Tochman, Wilk, Hugo-Bader, Jagielski, Ostałowska, Cegielski i inni. Wyróżniają się również teksty. Wszystkie mają tę samą cechę - omijają luksusowe hotele, lazurowe wody i bujną, rześką zieleń roślinności. Podglądają co widać poza uczęszczanymi trasami, przyglądają się ludziom, zaglądają do ich domów i garnków. Obserwują codzienność, tę szarą, zwyczajną, banalną. Starają się poznać i zrozumieć. Stąd też nie poczytamy w "Kontynentach" o turystycznych atrakcjach czy egzotycznej kuchni, lecz o biedzie, głodzie, ksenofobii i konfliktach na tle rasowym lub religijnym. Bo to nie jest czasopismo dla turystów. "Gdyż turysta jedynie zalicza, a nie poznaje, turysta nie czuje epifanii, a tylko spełnia mozolnie swój wakacyjny obowiązek i zmęczony wraca do domu" *
"Kontynenty" to kwartalnik o pasji - pasji odkrywania świata i pasji literackiej, stąd też specyficzny charakter tekstów.
W trzecim już numerze są, naturalnie, reportaże z podróży, np. Nataszy Goerke do Nepalu, Katarzyny Boni do Kambodży, Piotra Lipińskiego do Tybetu. Są podróże literackie, jak Krzysztofa Vargi do Normandii, po śladach Prousta, Nienackiego, Verne'a i Rimbaud'a czy Aleksandry Krzyżaniak-Gumowskiej na wyspy Trobrianda tropami Malinowskiego (tego od "Życia seksualnego dzikich"). Jest również literatura podróżnicza, np. esej Andrzeja Stasiuka o Chinach, fragment "Dziennika północnego" Mariusza Wilka i klika akapitów z najnowszej książki Szymona Hołowni, którego podróże mają wymiar nie tylko geograficzny, ale i duchowy. Jest i literatura faktu, jak reportaż Wojciecha Tochmana o najbiedniejszych zakątkach Filipin czy opowieść Wojciecha Jagielskiego o długich latach kolejnych rebelii w Kongu. A pod każdym tekstem odniesienie do jakiejś książki autora - taki niby drobiazg, a cieszy.
Są i zdjęcia, a właściwie fotografie, a nawet dzieła fotografików. Kto ciekaw rozróżnienia, powinien zajrzeć na stronę 6, do felietonu profesora Jerzego Bralczyka;)
Gorąco zachęcam do czytania "Kontynentów", bo naprawdę warto. Chociaż zdaję sobie sprawę, że 13,95 zł za gazetę to może być cena zaporowa, ale od czego mamy biblioteki, czytelnie i fotele w empikach?
* Krzysztof Varga, "Kontynenty" nr 3/2012, str. 44
Tatrzański Park Narodowy Tomasz Zwijacz Kozica 
7,7

Kolejna książka z serii "Spotkania z przyrodą", którą śmiało można polecić i która jest bardzo dobrym kieszonkowym przewodnikiem opisującym przepiękny Tatrzański Park Narodowy.
Książka (jak wszystkie z tej serii) rozpoczyna się króciutkim wstępem. Wstęp został napisany przez dyrektora Parku. Po nim ciekawy rozdział o historii Parku i o tym jak gospodarowano na tym terenie zanim powstał park narodowy. Następnie autorzy opisują przyrodę nieożywioną (środowisko geograficzne, klimat, geologię i gleby, wody, jaskinie). W kolejnym rozdziale zostaje opisana przyroda ożywiona (rośliny, porosty, grzyby, zwierzęta). Końcowa część książki mówi o kulturze materialnej, udostępnieniu parku oraz jego zagrożeniach. Na tylnej okładce ujrzymy poglądową mapkę Parku.
Książka zawiera liczne fotografie, jest bogato ilustrowana. Na zaledwie 96 stronach autorzy bardzo dobrze ogólnie scharakteryzowali i przestawili czytelnikom Tatrzański Park Narodowy. Najważniejsze fakty zostały tu zawarte i można się dowiedzieć z tej książki wielu ciekawych oraz cennych informacji.