Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Viktor Dyk
Źródło: http://cs.wikipedia.org/wiki/Viktor_Dyk
2
6,5/10
Urodzony: 31.12.1877Zmarły: 14.05.1931
Najpopularniejsza książka
Czescy symboliści, dekadenci, anarchiści przełomu XIX i XX wieku
7,4 z 10 ocen
56 czytelników 0 opinii
Poeta i prozaik, publicysta, działacz polityczny. Debiutował w kręgu "Moderní revue", pierwsze jego tomiki - "A porta inferi" (1897) oraz "Potęga życia" ("Síla života", 1898) - są typową manifestacją nastrojów "schyłkowca". Reakcję przeciw nim przynosi już trzeci tomik Dyka, "Marności" ("Marnosti", 1900),który rozpoczyna nurt rozrachunkowy w duchu Machara. Jego kontynuacją był tom "Satyry i sarkazmy" ("Satiry a sarkasmy", 1905)/ Dyk charakterystycznej dla siebie autoironii, dążenia do aforystycznej pointy, posługiwania się regularnymi formami stroficznymi i wyszukanym rymem użył dla wyrażenia treści społecznych o wyraźnym ostrzu satyrycznym (...)
Inny nurt w twórczości Dyka tworzą poematy liryczne w stylu romantycznym (...)http://
Inny nurt w twórczości Dyka tworzą poematy liryczne w stylu romantycznym (...)http://
6,5/10średnia ocena książek autora
36 przeczytało książki autora
50 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Czescy symboliści, dekadenci, anarchiści przełomu XIX i XX wieku
7,4 z 10 ocen
56 czytelników 0 opinii
1983
Najnowsze opinie o książkach autora
Krysar Viktor Dyk
5,6
Kilka lat temu wpadła mi w oko ta pozycja czeskiej klasyki literatury. Niedawno udało mi się odnaleźć w ogólnie dostępnym internetowym archiwum czeskiego radia nagranie tego dzieła w lektorskim wykonaniu Jiriego Dvoraka. To mój ulubiony czeski lektor audiobooków. Nie zastanawiałem się długo, wgrałem po prostu do smartphonea to nagranie i przy okazji, rzutem na taśme przesłuchałem.
'Krysar' nie jest to zbyt obszerna książka. Całość nagrania to trzy godziny.
Zaskoczyło mnie iż klasyka czeskiej literatury oparta jest na dość tradycyjnej niemieckiej bajce, między innymi opisanej przez Braci Grimm.
Krysar to poprostu zaklinacz szczurów, szczurołap z Hameln, bądz flecista z Hameln. Ta bajka Braci Grimm na podstawie Viktor Dyk napisał książkę "Krysar" po polsku nosi tytuł "Flecista z Hameln". Przyznam się, że nie szcześniej nie znałem tej bajki.
Viktor Dyk trochę zmienia przebieg wydarzeń w swojej książce, ale ogólnie rzecz biorąc posotaje wierny przesłaniu bajki.
Akcja ma miejsce w średniowieczu. Średniowieczne miasta często borykały się z plagą szczurów. Tak też było i w niemieckim mieście Hameln, które znajduje się w Dolnej Saksonii, około 50 km od Hannoveru. Opowieść jest oparta na legendzie i faktycznie w średniowieczu Hameln walczyło z plagą szczurów. Pewnego dnia zjawił się tajemniczy flecista, który obiecał radzie miasta że pozbędzie się szczurów.
W opowieści Dyka dochodzi wątek miłosny, flecista oraz jedna z mieszkanek miasta zakochują się. U Dyka pojawia się również postać rybaka, która odgrywa jedną z głównych roli, w bajce Grimm, o tyle ile się orientuję nie pojawia się rybak.
Nie będę więcej spojlował. Książka jest raczej przeznaczona dla miłośników literatury klasycznej. Wydaje mi się, że jest napisana dobrym, przyjemnym w odbiorze językiem.
Przy okazji lektury przyszła mi do głowy pewna refleksja. To ciekawe, iż jedno z ważniejszych dzieł klasycznej literatury czeskiej oparte jest na niemieckiej bajce. W pewnym sensie wskazuje to na pewną bliskośc kulturową jaka panuje między czeską a niemiecką kulturą. My w polsiiej literaturze chyba nie mamy takiego przykładu. Polscy klasycy raczej nie kokietowali z niemieckością.
"Krysar" został napisany przed pierwszą wojną światową, prawdopodobnie w latach 1911-12, wydany został w roku 1915.