Najnowsze artykuły
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
- ArtykułyW nazwaniu tkwi siłaArnika0
- ArtykułyLive z Zadie Smith już 30 września — tego nie możesz przegapić. Sprawdź szczegóły!LubimyCzytać1
- ArtykułyCo nowego w wydawniczym świecie? 9 wrześniowych premier na ten tydzieńLubimyCzytać6
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Paul Vitz
2
8,2/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), popularnonaukowa
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,2/10średnia ocena książek autora
8 przeczytało książki autora
55 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Psychologia jako religia Paul Vitz
6,3
Psychologia jako religia
Ocena: 8/10
Przedstawione w książce treści są bardzo wartościowe. Jej treść skupia się głównie na krytyce psychologii, skoncentrowanej na samouwielbieniu, którą nazwał „selfizmem”. Autor przedstawia tam wiele bardzo sensownych argumentów na poparcie swojego negatywnego stanowiska wobec selfizmu. Ponadto autor zamieścił tam wiele udokumentowanych badań, które dla selfizmu okazują się gwoździem do trumny.
Trzeba zaznaczyć, że autor krytykuje selfizm z perspektywy chrześcijaństwa i ta rzecz może zniechęcić wielu ludzi do dalszej lektury, ale odradzam porzucenie jej, bo czytelnik dużo straci, w tym możliwie dużo zdrowia. Pomimo tej stronniczości autor przedstawia rzeczywiste konsekwencje wielu niebezpiecznych założeń takich psychologów jak Jung, Maslow, Fromm, które z pozoru prezentują się niewinnie, ale po głębszej analizie dostrzega się ich czarną stronę: egoizm, skoncentrowanie na sobie, niesłuszne obwinianie innych, promocja życia opartego na konsumpcji, wiele kłamstw; w tym te dotyczące depresji i wysokiego poczucia wartości oraz wiele innych.
Tytuł ten jest (patrząc na treści i język) jest przeznaczony dla psychologów i dla osób zainteresowanych nią, ale mimo tego (uwzględniając spory wysiłek) przeciętny czytelnik powinien się tam odnaleźć – są tam też łatwe to zrozumienia fragmenty. Każdy powinien zaznajomić się z tą książką, ponieważ otwiera ona oczy na ukryte w (części) psychologii niszczące treści, pomaga je uniknąć i skierować ku właściwym.
Psychologia jako religia Paul Vitz
6,3
Jest to krytyka dyskursu psychologicznego (kultury terapeutycznej),przede wszystkim w nurcie humanistycznym (Maslow, Rogers, May, Fromm),jako nadmiernie skupiającym się na ja. Teoretycznie mogłoby być to ciekawe, ale niestety nie jest - jest napisana dość nudno, argumenty nie rzucają na kolana. Nie wyciągnąłem z tego zatem zbyt wiele, poza kilkoma interesującymi fragmentami: o wyzwolonym seksie jako metodzie samorealizacji, która jednak prowadzi do rozpadu związków (s. 45-47),o depresji jako skutku porażki w dążeniu do samorealizacji (s. 155),o starości jako ostatecznej porażce ideologii ciągłego optymistycznego wzrostu (s. 165),o hedonistycznym konsumeryzmie jako istocie życia skupiającego się na "ja" (s. 187-189).