Psychologia jako religia

Okładka książki Psychologia jako religia Paul Vitz
Okładka książki Psychologia jako religia
Paul Vitz Wydawnictwo: Logos popularnonaukowa
193 str. 3 godz. 13 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Psychology as religion
Wydawnictwo:
Logos
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
193
Czas czytania
3 godz. 13 min.
Język:
polski
ISBN:
838694112X
Tłumacz:
Piotr Olaf Żylicz, Łukasz Nowak
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
118
88

Na półkach:

Jest to krytyka dyskursu psychologicznego (kultury terapeutycznej),przede wszystkim w nurcie humanistycznym (Maslow, Rogers, May, Fromm),jako nadmiernie skupiającym się na ja. Teoretycznie mogłoby być to ciekawe, ale niestety nie jest - jest napisana dość nudno, argumenty nie rzucają na kolana. Nie wyciągnąłem z tego zatem zbyt wiele, poza kilkoma interesującymi fragmentami: o wyzwolonym seksie jako metodzie samorealizacji, która jednak prowadzi do rozpadu związków (s. 45-47),o depresji jako skutku porażki w dążeniu do samorealizacji (s. 155),o starości jako ostatecznej porażce ideologii ciągłego optymistycznego wzrostu (s. 165),o hedonistycznym konsumeryzmie jako istocie życia skupiającego się na "ja" (s. 187-189).

Jest to krytyka dyskursu psychologicznego (kultury terapeutycznej),przede wszystkim w nurcie humanistycznym (Maslow, Rogers, May, Fromm),jako nadmiernie skupiającym się na ja. Teoretycznie mogłoby być to ciekawe, ale niestety nie jest - jest napisana dość nudno, argumenty nie rzucają na kolana. Nie wyciągnąłem z tego zatem zbyt wiele, poza kilkoma interesującymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
63
39

Na półkach:

Psychologia jako religia

Ocena: 8/10

Przedstawione w książce treści są bardzo wartościowe. Jej treść skupia się głównie na krytyce psychologii, skoncentrowanej na samouwielbieniu, którą nazwał „selfizmem”. Autor przedstawia tam wiele bardzo sensownych argumentów na poparcie swojego negatywnego stanowiska wobec selfizmu. Ponadto autor zamieścił tam wiele udokumentowanych badań, które dla selfizmu okazują się gwoździem do trumny.

Trzeba zaznaczyć, że autor krytykuje selfizm z perspektywy chrześcijaństwa i ta rzecz może zniechęcić wielu ludzi do dalszej lektury, ale odradzam porzucenie jej, bo czytelnik dużo straci, w tym możliwie dużo zdrowia. Pomimo tej stronniczości autor przedstawia rzeczywiste konsekwencje wielu niebezpiecznych założeń takich psychologów jak Jung, Maslow, Fromm, które z pozoru prezentują się niewinnie, ale po głębszej analizie dostrzega się ich czarną stronę: egoizm, skoncentrowanie na sobie, niesłuszne obwinianie innych, promocja życia opartego na konsumpcji, wiele kłamstw; w tym te dotyczące depresji i wysokiego poczucia wartości oraz wiele innych.

Tytuł ten jest (patrząc na treści i język) jest przeznaczony dla psychologów i dla osób zainteresowanych nią, ale mimo tego (uwzględniając spory wysiłek) przeciętny czytelnik powinien się tam odnaleźć – są tam też łatwe to zrozumienia fragmenty. Każdy powinien zaznajomić się z tą książką, ponieważ otwiera ona oczy na ukryte w (części) psychologii niszczące treści, pomaga je uniknąć i skierować ku właściwym.

Psychologia jako religia

Ocena: 8/10

Przedstawione w książce treści są bardzo wartościowe. Jej treść skupia się głównie na krytyce psychologii, skoncentrowanej na samouwielbieniu, którą nazwał „selfizmem”. Autor przedstawia tam wiele bardzo sensownych argumentów na poparcie swojego negatywnego stanowiska wobec selfizmu. Ponadto autor zamieścił tam wiele udokumentowanych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    45
  • Przeczytane
    6
  • Psychologia
    2
  • Chrześcijaństwo
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • A Psycho
    1
  • Biblioteczka
    1
  • Duchowość i religia
    1
  • 2022
    1
  • Humanistyka i nauka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Psychologia jako religia


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne