Najnowsze artykuły
- ArtykułyFestiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie – listopadowe wydarzenie pełne kulturalnych atrakcjiLubimyCzytać4
- ArtykułyZmarł jeden z najważniejszych arabskich pisarzy. Mówił o sobie jako o „Palestyńczyku z wyboru”Anna Sierant2
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Cicha lokatorka” Clémence MichallonLubimyCzytać1
- ArtykułyWybrano debiut roku. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Grzegorza BogdałaKonrad Wrzesiński1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Zbigniew Liana
5
7,2/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,2/10średnia ocena książek autora
136 przeczytało książki autora
170 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Filozoficzne korzenie metody krytycznej K. R. Poppera. Metoda krytyczna we wczesnym ujęciu K. R. Poppera wobec metafilozoficznej tradycji neokantowskiej szkoły J. F. Friesa.
Zbigniew Liana
8,5 z 2 ocen
7 czytelników 0 opinii
2021
Giordano Bruno. Męczennik nauki czy szarlatan?
Zbigniew Liana
6,0 z 8 ocen
17 czytelników 3 opinie
2015
Okultyzm a nauka w okresie przedoświeceniowym
Zbigniew Liana
7,3 z 4 ocen
32 czytelników 1 opinia
2015
Wierzę, żeby rozumieć. Michał Heller w osobistej rozmowie o życiowych wyborach. Rozmawiają Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek, Zbigniew Liana
7,4 z 98 ocen
240 czytelników 14 opinii
2015
Nauki przyrodnicze a teologia: konflikt i współistnienie
Michał Heller, Zbigniew Liana
7,0 z 1 ocen
16 czytelników 0 opinii
2001
Najnowsze opinie o książkach autora
Okultyzm a nauka w okresie przedoświeceniowym Zbigniew Liana
7,3
Bardzo mi brakuje takich książek na rynku. Książka ta opisuje nie tylko okultyzm w okresie przedoświeceniowy ale także zależności miedzy nauką, religia a filozofia. Pokazuje jak wielki wpływ filozofia miała na nauk, jak nauka oddzielała się stopniowo od filozofii. Jak w czasach odrodzenia w mniejszości bili Ci badacz, którzy odcinali się od mistycyzmu, religii i filozofii a właściwie filozoficznej fizyki czyli wizji natury. A doszło do tego dopiero w oświeceniu. Autor pisząc tę książkę daje pełniejszy obraz nauki. Opisuje jej historię, która dla wielu dziś może być zaskakująca: Newton magiem, Kepler wierzący w dusze planet, Boyle alchemik i znawca pisma świętego. Naprawdę warto przeczytać.
Wierzę, żeby rozumieć. Michał Heller w osobistej rozmowie o życiowych wyborach. Rozmawiają Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek, Zbigniew Liana Wojciech Bonowicz
7,4
To drugi wywiad-rzeka z Hellerem, po tym jak 3 lata temu włoski dziennikarz Giulio Brotti napisał z nim „Boga i naukę”. Te dwa wywiady dobrze się uzupełniają i warto je poznać właśnie w tej kolejności, chronologicznej. Tamten przybliżał najważniejsze opinie Hellera, a ten, obszerniejszy, skupia się systematycznie na jego długim życiu.
Sporo się stąd dowiedziałem i chętnie to wykorzystam jako źródło na polskiej Wikipedii. Nie tylko w artykule o Hellerze, ale też o innych uczonych jak Staruszkiewicz, Grzegorczyk, Rudnicki.
Polecam głównie tym, którzy znają już trochę Hellera i chcą go poznać bliżej. Laicy nie poznają stąd jego najważniejszych myśli, powtarzanych gdzie indziej wielokrotnie: co wiadomo o Kosmosie, jak wierzyć w Stwórcę, a jak nie. Mimo to nie powinni się nudzić, bo styl jest równie przyjemny co np. w „Pan raczy żartować, panie Feynman”. Przy tym widać jak na dłoni, że o ile Feynman był kilka lig wyżej w fizyce, to był kilka lig niżej przez swoją naiwność, brak kultury i uprzedzenia (do filozofii).
To wspólne wydanie Znaku i CC Press, ale widać styl tego pierwszego – np. nagłówki i numery stron wyrównane do środka. Brakuje mi tylko indeksu rzeczowego.