Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytelnicze nawyki: najpopularniejsze, najdziwniejsze, zakazaneAnna Sierant232
- ArtykułyCosy crime, czyli kryminał kocykowy: 7 książek o bezkrwawych zbrodniachAnna Sierant64
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać436
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Monika Rogozińska
3
7,0/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,0/10średnia ocena książek autora
62 przeczytało książki autora
132 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Świat na talerzu Beata Pawlikowska
6,4
Tę książkę tworzy zbiór ciekawie opisanych doświadczeń smakowych i kulinarnych przeżytych przez polskich podróżników w trakcie rożnych podróży. Pokazują oni, że zetknięcie z inną kulturą to zetknięcie także z innymi, dotychczas nieznanymi smakami. Autorzy opisują spostrzeżenia w zetknięciu z egzotycznymi potrawami, których mieli okazję spróbować w różnych miejscach na świecie. Ciekawym elementem tych opowieści jest opis tęsknoty przeżywanej w trakcie podroży za tradycyjnymi polskimi daniami.
Autorzy próbują przekazać nam jak smakują pieczone mrówki, hamburger z krokodyla, szpik z kości karibu, czy wielorybia słonina. W książce pojawiają się też ciekawe przepisy warte wypróbowania na przykład na satay, zapiekankę z cykorii, kanapkę Elvisa Presleya, czy koktajl Ernesta Hemingwaya.
Opracowanie jest także wzbogacone o zdjęcia z odbytych przez autorów podroży.
Polecam.
Lot Koło Nagiej Damy Monika Rogozińska
7,0
Książka wspomnieniowa o Henryku Franczaku, polskim lotniku biorącym udział w działaniach wojennych m. in. Dywizjonu 304. Po wojnie latał w Himalajach, upodobał sobie zwłaszcza górę Nanga Parbat. Autorka, po raz pierwszy o tej barwnej postaci dowiedziała się podczas wyprawy himalaistów prowadzonej przez Andrzeja Zawadę w 1997 i próby zimowego zdobycia tej właśnie góry. Postanowiła wtedy odszukać człowieka, który był ulubionym pilotem mira Hunzy. Okazało się, iż ten dzielny Polak żyje, a kilka rozmów przerodziło się w wieloletnią przyjaźń. Książka bardzo nierówna pod względem stylu. Najbardziej uporządkowana i klarowna jest druga część, w której opisane są dzieje pana Henryka. Niemniej jednak wzruszająca i poruszająca, odważnie mówiąca o sprawach i wydarzeniach, które europejscy Polacy najchętniej by przemilczeli. Na przykład to, iż dopiero w 2005 r. Polskie wojsko mogło wziąć udział w paradzie rocznicowej odbywającej się w Londynie i świętującej zwycięstwo wojsk alianckich nad Niemcami. Autorka informuje o tym jak wyglądały loty alianckie (a przede wszystkim kto brał w nich udział) ze zrzutami dla uczestników Powstania Warszawskiego oraz czym zajmowali się polscy lotnicy po zakończeniu II wojny światowej, którzy zdecydowali się pozostać w Anglii. Podkreśla, że społeczeństwo angielskie całkiem o nich zapomniało, nie mogli pracować w zawodzie, więc albo byli magazynierami, kierowcami autobusów itp. albo współpracowali z armią Pakistańską. Bardzo pozytywnie mnie ta lektura zaskoczyła, polecam.