Najnowsze artykuły
Artykuły
Wczoraj i dziś. 70-lecie Wydawnictwa LiterackiegoEwa Cieślik1Artykuły
Świąteczny konkurs Lubimyczytać – weź w nim udział i wygraj pakiet książekLubimyCzytać22Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura pięknaLubimyCzytać2Artykuły
Powstało Porozumienie Wydawców Książek – Związek PracodawcówIza Sadowska28
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Wiktor Kołupajew

10
6,5/10
Pisze książki: fantasy, science fiction, czasopisma
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,5/10średnia ocena książek autora
306 przeczytało książki autora
406 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Klasyka rosyjskiej SF. Tom 2
Wiktor Kołupajew, Dmitrij Bilenkin
6,5 z 8 ocen
48 czytelników 1 opinia
2013
Klasyka rosyjskiej SF. Tom 1
Wiktor Kołupajew, Dmitrij Bilenkin
7,2 z 45 ocen
108 czytelników 2 opinie
2013
Galaktyka II. Radziecka fantastyka naukowa
Wiktor Kołupajew, Dmitrij Bilenkin
6,4 z 35 ocen
84 czytelników 2 opinie
1987
Czarne Żurawie
Kir Bułyczow, Wiktor Kołupajew
Cykl: Stało się jutro (tom 19)
6,5 z 33 ocen
87 czytelników 5 opinii
1980
Najnowsze opinie o książkach autora
Czarne Żurawie Kir Bułyczow 
6,5

Stało się jutro to antologie w postaci małych książeczce lub zeszytów, w których zawsze znajdziemy opowiadania fantastyczne albo nawet powieści. Gdy w moje ręce wpadł zbiór opowiadań Czarne żurawie postanowiłem dać jemu szansę i przeczytać, bo lubię dawniejszą fantastykę pisaną przez rosyjskich pisarzy.
Kirył Bułyczow Śnieżka - znany autor opowieści o Guślarze, przygodach Alicji i wielu książek oraz opowiadań zamieszczonych w antologii tym razem proponuje nam kosmiczną przygodę. Opowiadanie o rozbitym statku i uratowanych pasażerach, którzy dostają szansę powrotu do domu. Bardzo fajna opowieść osadzona mocno w kosmicznej scenerii ukazująca możliwości kontaktu i rodzących się uczuć. Autor doskonale oddaje obraz niepewności spotkania i wszelkich przeciwwskazań jakie mogą być przy tym. Nie jest to długa opowieść, ale napisana dobrze z ciekawym pomysłem wyjściowym oraz zakończeniem.
Wiktor Kołupajew Prawo do powrotu - kolejne opowiadanie zabiera nas na planetę, gdzie spotykamy bohaterów próbujących zrozumieć zaistniałe sytuacje ze strachem. Dziejąca się na przestrzeni kilku stronic historia jest obrazem spotkania z nieznanym i próbą poznania przyczyn występujących zdarzeń przez załogę statku. Autor zgrabnie przedstawia motywy podróży i powrotu, ale najważniejsze jest zakończenie wyjaśniające wszystko. Mimo wielkości czyta się fajnie i sam pomysł był ciekawy.
Władimir Michajłow Czarne żurawie - kolejna opowieść dzieje się w przestrzeni kosmicznej, w której dwójka podróżników mających inne cele zostaje postawiona przed tajemnicą dotyczącą czarnych żurawi. Ciekawy pomysł na kontakt z niezwykłymi istotami i pogoni w celu poznania ich tajemnic. Dobrze napisana, wciągająca i niezwykła kosmiczna przygoda jaka dostałem w opowiadaniu. Przygody dwójki podróżników było ciekawe i samo zakończenie podobało mi się.
Ilia Warszawski Miłość i czas - zabawna i tragiczna historia o wynalazcy, odkryciu i poznaniu miłej dziewczyny. Autor stworzył dobrą opowieść z wynalazkiem w roli głównej, niezwykłymi możliwościami i zakończeniem, które chociaż dobre to jednak było smutne. Dobrze napisana i ciekawa historia, napisana z lekkością i ironią.
Książka Czarny żuraw jest zbiorem opowiadań fantastycznych, których motywem jest kontakt z nieznanym, odkrywanie kosmicznych tajemnic i wynalazków mogących przynieść wiele dobrego lub złego. Każda tutaj zawarta opowieść jest ciekawa i dobrze napisana. Dzieje się w odmętach kosmosu zazwyczaj ukazuje kontakt ludzi z czymś nieznanym i potencjalnie groźnym. Weźmy Śnieżkę, gdzie motyw ratunku jest pretekstem do romantycznych rozważań kontaktu z ocaloną. Autor potrafił przedstawić z ciekawością taką opcje kontaktu z jego konsekwencjach. Prawo do powrotu zabiera nas na wyprawę do planety, w której dzieją się niezwykłe rzeczy. Grupka ludzi musi dać sobie radę z nieznanym i poznać prawdę. Najdłuższa opowieść ze zbioru, lecz również ciekawa. Czarne żurawie są próbą kontaktu z nieznaną formą życia lub energii podróżującą w kosmosie przez bohaterów. Koncept ciekawy, trzymający w napięciu i wciągający. Jedno z lepszych opowiada jakie czytałem. Kolejne Miłość i czas jest próbą opowiedzenia historii o miłości. Przedziwnej, bo ponad czasowej i wielowymiarowej. W dużej mierze zawarte tutaj opowiadania wiele zawdzięczają nie tylko pomysłom autorów, którzy umieli przekuć w ciekawe opowiadania, ale wykonaniu i samym bohaterom jakich spotykamy na kartach opowieści.
Zbiór opowiadań Czarny żuraw jest ciekawą i lekka propozycją dla miłośników fantastyki, w której poruszane są tematy kontaktu z obcą cywilizacją, różnicami wynikającymi z miejsc zamieszkania i wynalazku, który może zmienić życie bohatera. Każde opowiadanie ma w sobie coś fajnego. Przygodę, dreszczyk nieznanego, próbę poznania tajemnic kosmosu i bohaterów uwikłanych w sekrety do odkrywania. Dlatego czyta się dobrze i bez problemów. Opowiadania są napisane w lekki, nieraz ironiczny i przyjemny sposób. Autorzy z łatwością kreślą miejsca akcji i niespodzianki czyhające na bohaterów. Sięgając po Czarnego żurawia nie spodziewałem się, że dostanę tak dobry zbiór opowiadań fantastycznych. Należy do cyklu Stało się jutro, którego książki mam już przeczytane dawniej na swoim koncie. Obecny zbiór przyjemnie mi się czytało z lekkością, przy którym nie nudziłem się. Ciekawe opowiadania, przygoda miesza się z fantastyka, ironia z odkrywaniem tajemnic kosmicznych, a sami bohaterowie zostają postawieni przed niezwykłymi wydarzeniami jakie mają miejsce. Dla fanów fantastyki, gdzie w opowiadaniach poruszano wiele tematów i nie trzeba było wielotomowych dzieł, aby coś dobrze napisać. Polecam.
Klasyka rosyjskiej SF. Tom 1 Wiktor Kołupajew 
7,2

Bardzo dobry zbiór zróżnicowanych tematycznie opowiadań, tym razem ze skarbnicy rosyjskojęzycznej fantastyki, który w niczym nie ustępuje - a nawet przewyższa - kilku ostatnio przeze mnie czytanym, adekwatnym tomikom z serii "Złoty wiek SF"!
Wszystkie opowiadania na naprawdę dobrym poziomie i w przypadku większości z nich prawie niezauważalne jest to, iż powstały dobrych kilka dekad temu. Ba, nie niektóre historie anglosaskich klasyków gatunku z podobnego okresu bardziej się zestarzały i mocniej trącą myszką!
Znów - od tego, jaką fantastykę lubicie najbardziej uzależnione jest to, która z opowieści bardziej zapadnie Wam w pamięć. Moje wskazania tym razem to...
..."Demon historii" Sewera Gansowskiego - opowieść z gatunku historii alternatywnej, w której bohater cofa się w przeszłość by powstrzymać niejakiego Jurgena Astera, dyktatora i zbrodniarza, odpowiedzialnego za śmierć milionów istnień... Struktura czasoprzestrzeni nie jest jednak tak łatwa do naruszenia i finał tej historii daje temu dowód...
"Przypadkowe następstwo" Michaiła Puchowa, opowiada o dwójce naukowców, Grekowie i Kowalskim (nasi tam byli!) przemierzających tajemnicze portale niewiadomego pochodzenia, które łączą odległe i zróżnicowane światy... a może ten sam świat w innych erach?... Problem w tym, że powrót do punktu wyjściowego wydaje się być niemożliwy, portale zdają się być połączone losowo i wysyłają za każdym razem do innej rzeczywistości a na dokładkę kłopot sprawiają wysłane wcześniej na zwiad roboty i androidy... Bardzo fajne opowiadanie, z ilością zdarzeń i przygód, które spokojnie zapełniłyby, w mniej skondensowanej formie, karty pełnowymiarowej powieści...
"Stworzony, by móc latać" Dymitra Bilenkina jest fajnym opowiadankiem z ciekawą woltą w finale. Opowiada o chłopcu, który wdziera się na złomowisko starych kosmolotów i, bawiąc się, nieopatrznie uruchamia procedurę startową statku, który spoczywając na wrakowisku zyskał samoświadomość...
"Przekupić Charona" Leonida Panasienko to jedyne w zbiorze opowiadanie, które bardziej wpisuje się gatunek fantasy. A raczej przewrotną przypowieść, o zmarłym dziennikarzu, który za wszelką cenę chce zmusić tytułowego Charona, aby pozwolił mu pozostać żywym. Marzenie pyszałkowatego pismaka spełnia się... W pewnym sensie...
Jak wspomniałem wyżej - praktycznie każde z zawartych tu opowiadań niesie w sobie jakąś ciekawą opowieść, wiele z nich zaskakująco świeże pomysły i nieograne fabuły, więc te wyżej wskazane traktować trzeba nie tyle, jako najlepsze, ale jako takie, które trafiły w moje ulubione tematy i motywy w fantastyce. Całą antologię polecam gorąco!