Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 20 września 2024LubimyCzytać276
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz1
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać15
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jacek M. Kowalski
Źródło: https://dziennikelblaski.pl/306475,Nasza-rozmowa-Zloty-pociag-i-tajemnice-Dolnego-Slaska.html
5
5,7/10
Z wykształcenia archeolog, po latach pracy naukowej w Instytucie Archeologii UW realizuje swoje zainteresowania badawcze j poszukiwawcze w formie hobbystycznej. Pasjonuje się Dolnym Śląskiem jako regionem przenikających się kultur, pełnym zabytków i związanych z nimi tajemnic. Ściśle współpracował z TVP i Discovery Historia przy produkcji filmów o tematyce ukrytych skarbów. Współautor popularnych książek: Tajemnica Riese (2 wydania),Lubiąż. Na tropach wojennych tajemnic, Złoto generałów. Polskie służby specjalne na tropach skarbów III Rzeszy i Wojenne sekrety Lubiąża.
5,7/10średnia ocena książek autora
68 przeczytało książki autora
159 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Lista Grundmanna. Tajemnice skarbów Dolnego Śląska
Jacek M. Kowalski, Robert J. Kudelski
6,2 z 10 ocen
58 czytelników 2 opinie
2015
Wojenne sekrety Lubiąża
Jacek M. Kowalski, Robert J. Kudelski
5,2 z 5 ocen
25 czytelników 0 opinii
2010
Złoto generałów. Służby specjalne PRL na tropie skarbów III Rzeszy
Jacek M. Kowalski, Robert J. Kudelski
5,2 z 10 ocen
32 czytelników 0 opinii
2005
Lubiąż. Na tropach wojennych tajemnic
Jacek M. Kowalski, Robert J. Kudelski
5,0 z 3 ocen
16 czytelników 1 opinia
2003
Najnowsze opinie o książkach autora
Tajemnica "Riese" Jacek M. Kowalski
7,1
Jedno z najlepszych opracowań na temat Riese. Autorzy zdobyli szereg nieznanych wcześniej materiałów. Wydanie drugie jest znacznie zmienione w stosunku do wydania pierwszego. Ale są to zmiany na korzyść. Warto podkreślić, że jest to kolejna książka, która jednoznacznie stwierdza, że przeznaczeniem podziemi w Górach sowich miała być FHQ, czyli kwatera główna wodza.
Lubiąż. Na tropach wojennych tajemnic Jacek M. Kowalski
5,0
Złoto Wrocławia? A może Bursztynowa Komnata? Co kryją podziemia największego opactwa Cystersów na świecie i Lubiąża w ogóle - z tym pytaniem próbowali zmierzyć się eksploratorzy dolnośląskich (i nie tylko) tajemnic.
Zespół klasztorny w Lubiążu robi wrażenie. Ponaddwustumetrowa fasada, blisko dwustutysięczna [m3] kubatura, bajecznie odnowiona sala książęca i refektarz, a kilkanaście metrów niżej - zasypane i zagruzowane pomieszczenia i korytarze, które były niemymi świadkami przymusowej pracy więźniów i... no właśnie - czego jeszcze? W 1982r. w klasztornym ogrodzie wykopano naczynie z siedemnasto- i osiemnastowiecznymni złotymi (64 sztuk) i srebrnymi (1290) monetami. Nie trzeba chyba dodawać, jak zaostrzyło to apetyty, przede wszystkim w kręgach inicjatorów (Kiszczak, Jaruzelski) przeprowadzanych wówczas w Lubiążu (z udziałem wojska i służb specjalnych) poszukiwań. Notabene tandem trzymający władzę szybko upłynnił niemalże całość znaleziska na Zachodzie, a pozyskane w ten sposób fundusze (dewizy) bynajmniej nie przeznaczył na deklarowany wcześniej szczytny cel. Poszukiwania parokrotnie przerywano, później znów wznawiano. Kiedy zaniechano oficjalnych prac, do eksploracji na własną rękę przystąpili amatorzy...
Wydaje się, że Kowalski, Kudelski i Rekuć przeprowadzili rzetelne i obiektywne śledztwo w sprawie tajemnic Lubiąża. Sięgnęli po archiwalne dokumenty, dotarli do relacji świadków, przyjrzeli się kontrowersyjnym obiektom, zweryfikowali (bardziej lub mniej udanie) wiele różnych hipotez. Do jakich wniosków doszli? Odpowiedź w książce.