Najnowsze artykuły
Artykuły
Polski film podbija świat – od Kostaryki i Nikaragui przez Izrael po SerbięAnna Sierant7Artykuły
Wrześniowe trendy Lubimyczytać otwiera powieść sprzed 134 latEwa Cieślik5Artykuły
„Zbroja światła” – historia cywilizacji. Książka Kena Folletta podstawą superprojektu AudiotekiMarcin Waincetel4Artykuły
26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie już wkrótce. Znamy program i listę gościLubimyCzytać4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stanley Cloud

3
6,7/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,7/10średnia ocena książek autora
1 228 przeczytało książki autora
881 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2018
Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski: zapomniani bohaterowie II wojny światowej
Lynne Olson, Stanley Cloud
8,3 z 971 ocen
2040 czytelników 125 opinii
2018

2009

2006
Chłopcy Murrowa. Na frontach wojny i dziennikarstwa
Lynne Olson, Stanley Cloud
6,8 z 52 ocen
133 czytelników 6 opinii
2006
Najnowsze opinie o książkach autora
Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski: zapomniani bohaterowie II wojny światowej Lynne Olson 
8,3

Nieco mylący tytuł. „Sprawa honoru” to nie tyle historia Dywizjonu 303, co opowieść o II Wojny Światowej widzianej oczami Polaków. Pewnie, gdyby autorem był rodak, recenzenci Gazety Wyborczej czy Polityki zarzuciliby mu kreowanie PiSowskiej wersji historii. Na szczęście zrobili to Amerykanie i nie ma co ukrywać, że z brawurą oddali hołd bohaterstwu polskich pilotów i żołnierzy, pochylili się nad tragicznym losem cywili i wszystkich Polaków, dla których koniec wojny nie oznaczał odzyskania wolności i prawa do życia „po swojemu”.
Jak powiedział Winston Churchill: „Historia jest pisana przez zwycięzców” i z tej perspektywy widać kto święcił wiktorię na zakończenie ostatniej Wojny Światowej. Polski punkt spojrzenia na wydarzenia sprzed 80 lat jest niestety marginalizowany i stąd warto honorować tego typu wydawnictwa. Od lat polecam każdemu obcokrajowcowi, który chce poznać polską specyfikę spojrzenia na wydarzenia II Wojny Światowej.
Po latach wróciłem do lektury, bo „Sprawa honoru” idealnie pokazuje, że nie ma jednej wersji historii. Ocena bohaterów, wydarzeń zmienia się wraz z rytmem potrzeb kreującego. Jak zachwyt nad Polakami zmienił się w niechęć, a potępienie Sowietów w podziw. Propaganda, głupota, potrzeba chwili, ignorancja, agenci wpływu i pudła rezonansowe. Autorzy wykonali tytaniczną pracę nad pokazaniem, jak bieżąca potrzeba polityczna angielskich i amerykańskich polityków wpłynęła na stosunek do „sprawy polskiej” i jakimi metodami to uczynili. Lekkość z jaką opinia publiczna dokonała tego fikołka każe z ostrożnością podchodzić do entuzjazmu z jakim obecnie przyjmowany jest heroizm Ukraińców. Kto wie, co przeczytamy, usłyszymy czy zobaczymy za rok, dwa, kiedy być może zwycięży potrzeba „powrotu do normalności”? Szczegółowo odmalowany w „Sprawie honoru” mechanizm sprawia, że mam w tej kwestii złe przeczucia.
Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski: zapomniani bohaterowie II wojny światowej Lynne Olson 
8,3

str.491
No cóż,porzekadło mówi "umiesz liczyć,licz na siebie".
Początkiem II wojny światowej dowiedzieliśmy się, że mamy tchórzliwych sojuszników.Niestety,później było tylko gorzej,dowiedzieliśmy się,że brak im zwykłego honoru wobec swoich sojuszników.Od wojny minęło już wiele lat,niewiele jednak się zmieniło.Przykre.