Najnowsze artykuły
- Artykuły7 gotyckich powieści na mgliste dniKonrad Wrzesiński30
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel17
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać410
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński36
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Iwona Koszewska
3
6,6/10
Pisze książki: zdrowie, medycyna
6,6/10średnia ocena książek autora
52 przeczytało książki autora
238 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju
Iwona Koszewska, Ewa Habrat-Pragłowska
6,6 z 36 ocen
240 czytelników 4 opinie
2003
Najnowsze opinie o książkach autora
O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju Iwona Koszewska
6,6
Książka okazała się przydatna podczas pisania mojej pracy zaliczeniowej na studiach.
Napisana jest ona językiem prostym, konkretnym. Rozdziały są zwięzłe i na temat, a dodatkowo nie przytłaczają nadmiarem profesjonalnych, niezrozumiałych pojęć/definicji. Bez problemu uzyskałam przydatne dla mnie informacje nie czując przy tym niedosytu.
Plusem jest też to, że napisana została przez psychiatrę i psychologa, którzy od lat zajmują się badaniami chorób afektywnych, a także pracują z takimi osobami. W książce dzielą się swoimi doświadczeniami.
Często nie warto sięgać po grube poradniki, z których niejednokrotnie niewiele zrozumiemy i przytłoczą nas treścią. Książka „O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju” to poradnik z podstawowymi informacjami „w pigułce”.
O depresji w ciąży i po porodzie Iwona Koszewska
5,2
Stosunkowo krótka publikacja (około 150 stron) w całości poświęcona zagadnieniom zaburzeń afektywnych w okresie ciąży i po porodzie. Trudno określić dla kogo jest ta książka. Z jednej strony napisana jest hermetycznym, naukowym językiem. Dużo miejsca poświęcono w niej na opis możliwych zaburzeń, ich objawów, możliwości leczenia. Z drugiej strony pełno w niej fragmentów często bardzo osobistych wypowiedzi kobiet i ich bliskich, którzy w okresie okołoporodowym zmagały się z problemem depresji. W ostatnim rozdziale natomiast można znaleźć kilkanaście stron tzw. "praktycznych porad" adresowanych bezpośrednio do kobiet oczekujących dziecka oraz ich partnerów. Można więc przypuszczać, że książka powstała z myślą o rodzicach, którzy chcą dowiedzieć się więcej o naturze i sposobach radzenia sobie z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi w ciąży. W mojej ocenie jednak autorka nazbyt szczegółowo koncentruje się na zagadnieniach teoretycznych (opisanych ponadto mało przystępnie),a za mało uwagi poświęca praktycznym poradom. W efekcie powstała mało strawna i niezbyt przydatna lektura.
Co ciekawe książkę kupiłam na spotkaniu autorskim, zorganizowanym w formie wykładu w fundacji Sto Pociech. Koszewska potrafiła niezwykle przejmująco i autentycznie opowiadać o tym, co jej zdaniem wpływa na rosnący odsetek depresji poporodowych w Polsce: w szczególności zmianach kulturowych, które sprawiają, że kobiety po urodzeniu dziecka bardzo szybko zostają w domu same z dzieckiem, odizolowane od wsparcia rodziny i bardziej doświadczonych kobiet, a także oczekiwaniu, że już w chwilę po porodzie będą mogły wrócić do dawnej sprawności i "odzyskać życie" sprzed ciąży, podczas gdy połóg tradycyjnie był czasem szczególnej opieki nad kobietą i okresem umożliwiającym jej adaptację do nowej roli. Liczyłam, że w książce będę mogła dowiedzieć się o tym więcej. Tymczasem autorka skoncentrowała się na treściach, które nie wydały mi się ani interesujące, ani przydatne.