Najnowsze artykuły
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Wolfgang Koydl

1
7,1/10
Pisze książki: reportaż
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,1/10średnia ocena książek autora
25 przeczytało książki autora
39 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Możesz być bogaty, czyli jak Szwajcarzy osiągnęli sukces gospodarczy
Wolfgang Koydl
7,1 z 21 ocen
64 czytelników 6 opinii
2016
Najnowsze opinie o książkach autora
Możesz być bogaty, czyli jak Szwajcarzy osiągnęli sukces gospodarczy Wolfgang Koydl 
7,1

Szwajcarzy? Niby naród jak każdy inny. W Trzecim człowieku pada nawet wiekopomne zdanie, że przez kilkaset lat pokoju stworzyli jedynie zegar z kukułką. Tyle że to nieprawda. Szwajcarzy rozsławili wszelkiej maści zegary, jednak nie oni je wymyślili. Opracowali za to masę innych, niepozornych wynalazków. Ot, cukier w kostkach, celofan, folię aluminiową, serki topione, ale też łańcuch rowerowy, gitarę elektryczną czy automatyczną sekretarkę. Z jednej strony prawa wyborcze przyznali kobietom rekordowo późno, z drugiej zaś mają niezwykle głęboko zakorzenioną demokrację i jako jedyni na świecie cyklicznie stosują referenda. To jak to z nimi jest?
Książka Wolfganga Koydla Możesz być bogaty, czyli jak Szwajcarzy osiągnęli sukces gospodarczy próbuje spojrzeć na ów kraj z bliska. Opisuje charakter narodowy mieszkańców regionu oraz przyczyny jego wykrystalizowania się, bada również cechy, które pchały ich do stałego ulepszania wszystkiego, co tylko dało się ulepszyć. Sporo miejsca poświęca również wspomnianemu systemowi politycznemu, który wymusza na obywatelach interesowanie się otaczającą ich rzeczywistością i czynne uczestniczenie w życiu państwa. Ciekawych informacji tu nie brakuje.
Recenzja:
https://zdalaodpolityki.pl/2018/06/06/mozesz-byc-bogaty-czyli-jak-szwajcarzy-osiagneli-sukces-gospodarczy/
Możesz być bogaty, czyli jak Szwajcarzy osiągnęli sukces gospodarczy Wolfgang Koydl 
7,1

W sumie rozczarowanie. Pozycja jest napisana całkowicie bezkrytycznie w stosunku do tytułowych Szwajcarów. O tym, że są we wszystkim najlepsi dowiadujemy się na każdej stronie. W efekcie w okolicach setnej strony u czytelnika pojawia się mimowolne zgrzytanie zębów. Co gorsza ogólne chwalenie jest tak poprowadzone, że trudno jest często wyłowić jakąś sensowną informację. Konia z rzędem temu kto na podstawie tej książki jest na przykład w stanie się dowiedzieć czegoś sensownego o konstrukcji systemu wyborczego i sprawowania władzy w tym kraju pomimo tego, że poświęcony jest tej problematyce cały rozdział. Dopiero kiedy w drugim posłowiu pojawiło się jakieś zdanie krytyczne uznałem, że mimo wszystko warto było przejść przez tą wątpliwej jakości laurkę.