Najnowsze artykuły
Artykuły
Kalendarz wydarzeń literackich: październik 2023Konrad Wrzesiński2Artykuły
Międzynarodowy Dzień Tłumacza – 7 ciekawostek o tłumaczach i tłumaczeniachAnna Sierant89Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać297Artykuły
Uwaga konkurs! Weź udział i wygraj książki z cyklu „Pięć królestw“ Brandona Mulla!LubimyCzytać18
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Erich Ludendorff

Źródło: en.wikipedia.org
4
8,8/10
Pisze książki: militaria, wojskowość
Urodzony: 09.04.1865Zmarły: 20.12.1937
Niemiecki generał i polityk.
8,8/10średnia ocena książek autora
39 przeczytało książki autora
88 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2017
Moje wojenne wspomnienia cz. III sierpień 1917 - październik 1918
Erich Ludendorff
10,0 z 1 ocen
5 czytelników 0 opinii
2017

2015
Moje wojenne wspomnienia cz. II 1917 - 1918
Erich Ludendorff
10,0 z 1 ocen
9 czytelników 0 opinii
2015

2014
Moje wojenne wspomnienia cz. I 1914 - 1916
Erich Ludendorff
9,0 z 2 ocen
19 czytelników 0 opinii
2014
Najnowsze opinie o książkach autora
Wojna totalna Erich Ludendorff 
6,1

„Tylko wydanie…”
„Wojna Totalna” Ericha Ludendorffa została przeze mnie zakupiona w celu zapoznania się poglądami autora. Nie oceniam ich, dlatego nie będzie to obszerna opinia. Z tej książki późniejszy przywódca III Rzeszy Adolf Hitler czerpał garściami. Nawet jeśli jej nie czytał. Niektóre myśli zawarte w tekście są uniwersalne. Bardzo ciekawym wątkiem są antychrześcijańskie i antysemickie poglądy Ludendorffa. Obecne są one dość mocno w treści „Wojny Totalnej”. Autor również prowadzi interesujące dywagacje na temat rozwijającego się uzbrojenia.
Wydanie jest w twardej oprawie o dość specyficznym doborze kolorów. Całość poprzedzona obszernym wstępem, przybliżającym sylwetkę autora. Dobry papier i duża czcionka nie przeszkadza w czytaniu.
Czy warto po książkę sięgnąć? Jeżeli interesujesz się historią III Rzeszy i II wojny światowej to tak. Niestety trzeba nastawić się na niełatwą konfrontacje.
Wojna totalna Erich Ludendorff 
6,1

Intrygujące dzieło. Momentami wychodzi wielkie ego Ludendorffa, który - w jego mniemaniu - odniósł w czasie Wielkiej Wojny same olbrzymie sukcesy, które inni zmarnowali. My bylibyśmy skłonni dziś patrzeć nieco inaczej na osiągnięcia człowieka, który sam doprowadził armię niemiecką na skraj upadku ale był na tyle sprytny, żeby w tym momencie oddać władzę w Niemczech. No i o człowieku, na którego plecach wyjechali w górę Lenin i Hitler.
No ale pominąwszy te autopromocyjne fragmenty to jest bardzo ciekawe podsumowanie przyszłości wojny. Kiedy tego słuchałem to musiałem sam przyhamowywać moje zdziwienie: "ale jak można inaczej?". Tak, dla nas tutaj punktem odniesienia jest II Wojna Światowa, która już była wojną totalną i nie jest prosto wyobrazić sobie, że wcześniej wojny wyglądały inaczej. Nawet Pierwsza Wojna nie była do końca wojną totalną, a przynajmniej nie wszędzie w Europie. Dopiero dziś wojna w Ukrainie przypomina, że jednak wojna może być inna niż ta nasza ostatnia póki co.
I wielokrotnie przychodziła mi do głowy w trakcie lektury parafraza znanego powiedzenia von Clausewitza: "Pokój to jest wojna prowadzona innymi środkami".