Najnowsze artykuły
Artykuły
Tokarczuk obok Kafki, Bułhakowa i Orwella. Polska powieść wśród 100 najlepszych książekKonrad Wrzesiński26Artykuły
Nadchodzą święta, a z nimi czytelnicze promocje. Odwiedź te księgarnie online i znajdź swój prezent!LubimyCzytać2Artykuły
„Akademia Pana Kleksa” nadchodzi. „Diuna 2” z oficjalnymi plakatamiKonrad Wrzesiński3Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Reportaż, publicystyka, biografiaLubimyCzytać15
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Ireneusz Mikołajczyk

1
8,0/10
Pisze książki: językoznawstwo, nauka o literaturze
Polski filolog klasyczny, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Znawca twórczości Warrona oraz rzymskiej literatury agronomicznej. Przygotował też polskie przekłady traktatów rolniczych Katona, Warrona, Kolumelli i Palladiusza.
8,0/10średnia ocena książek autora
3 przeczytało książki autora
4 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Rzymska literatura agronomiczna Ireneusz Mikołajczyk 
8,0

Do naszych czasów przetrwało kilka łacińskich traktatów agronomicznych. Profesor Mikołajczak, który wszystkie je przełożył na język polski, był więc w sposób naturalny predestynowany do tego, by ująć monograficznie dzieje tego gatunku na gruncie rzymskim. Autor wychodzi od wyrażonej we wstępie opinii na temat kluczowej roli rolnictwa nie tylko dla gospodarki, ale i narodowego ducha Rzymian i następnie przedstawia w ujęciu chronologicznym kolejnych pisarzy zajmujących się tym tematem. Każdy z nich został opisany w osobnym rozdziale, przy czym rozdziały te mocno różnią się długością, bowiem profesor Mikołajczyk objął w tej pracy także autorów zachowanych fragmentarycznie (głównie w postaci cytatów u kolejnych pisarzy agronomicznych). Co więcej, zamieścił też bilingwiczne cytaty i testimonia, a nie były one dotąd dostępne po polsku.
W rozdziałach poświęconych autorom zachowanym w całości (Katon, Warron, Kolumella, Palladiusz) profesor Mikołajczyk omawia nie tylko stronę literacką, ale także ich fachowość i oryginalność z perspektywy antycznej agronomii. Dla czytelnika nieobznajomionego dobrze z zagadnieniami rolnictwa niektóre terminy mogą być niezbyt jasne, choć skądinąd skłania to do jeszcze większego podziwu dla Autora, że był w stanie tak dobrze poznać fachową leksykę łacińską w tym zakresie. Szczególnie ciekawe w tej książce wydają mi się fragmenty o poetyckich księgach wplecionych w naukowy wykład Kolumelli oraz Palladiusza. Takie to mieli Rzymianie obyczaje w dziedzinie literatury! Książka niewątpliwie bardzo ciekawa, przyda się bodaj najbardziej osobom zajmującym się dziejami antycznego rolnictwa.
Tomasz Babnis