Rzymska literatura agronomiczna

Dodaj do pakietu
Średnia ocen
8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

Do naszych czasów przetrwało kilka łacińskich traktatów agronomicznych. Profesor Mikołajczak, który wszystkie je przełożył na język polski, był więc w sposób naturalny predestynowany do tego, by ująć monograficznie dzieje tego gatunku na gruncie rzymskim. Autor wychodzi od wyrażonej we wstępie opinii na temat kluczowej roli rolnictwa nie tylko dla gospodarki, ale i narodowego ducha Rzymian i następnie przedstawia w ujęciu chronologicznym kolejnych pisarzy zajmujących się tym tematem. Każdy z nich został opisany w osobnym rozdziale, przy czym rozdziały te mocno różnią się długością, bowiem profesor Mikołajczyk objął w tej pracy także autorów zachowanych fragmentarycznie (głównie w postaci cytatów u kolejnych pisarzy agronomicznych). Co więcej, zamieścił też bilingwiczne cytaty i testimonia, a nie były one dotąd dostępne po polsku.

W rozdziałach poświęconych autorom zachowanym w całości (Katon, Warron, Kolumella, Palladiusz) profesor Mikołajczyk omawia nie tylko stronę literacką, ale także ich fachowość i oryginalność z perspektywy antycznej agronomii. Dla czytelnika nieobznajomionego dobrze z zagadnieniami rolnictwa niektóre terminy mogą być niezbyt jasne, choć skądinąd skłania to do jeszcze większego podziwu dla Autora, że był w stanie tak dobrze poznać fachową leksykę łacińską w tym zakresie. Szczególnie ciekawe w tej książce wydają mi się fragmenty o poetyckich księgach wplecionych w naukowy wykład Kolumelli oraz Palladiusza. Takie to mieli Rzymianie obyczaje w dziedzinie literatury! Książka niewątpliwie bardzo ciekawa, przyda się bodaj najbardziej osobom zajmującym się dziejami antycznego rolnictwa.

Tomasz Babnis

Do naszych czasów przetrwało kilka łacińskich traktatów agronomicznych. Profesor Mikołajczak, który wszystkie je przełożył na język polski, był więc w sposób naturalny predestynowany do tego, by ująć monograficznie dzieje tego gatunku na gruncie rzymskim. Autor wychodzi od wyrażonej we wstępie opinii na temat kluczowej roli rolnictwa nie tylko dla gospodarki, ale i...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rzymska literatura agronomiczna


Reklama
zgłoś błąd