Najnowsze artykuły
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Z czworaków na salony“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 13 września 2024LubimyCzytać175
- ArtykułyPlebiscyt Nike Czytelników 2024. Zagłosuj na swojego faworyta!LubimyCzytać1
- ArtykułyKsiążki na deszczowe dni: co czytać w niepogodę?LubimyCzytać3
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Witold Mikołajczyk
1
6,5/10
Pisze książki: historia
Urodzony: 01.01.1965
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,5/10średnia ocena książek autora
4 przeczytało książki autora
4 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Grochów 1831. Niedokończona bitwa Witold Mikołajczyk
6,5
Mam bardzo mieszane uczucia związane z tą książką i to nie dlatego że jest zła, ale z powodu nieprzystawalności tytułu do zawartości. Opis samej bitwy (na szczęście) zajmuje niewiele miejsca, bo zaledwie kilkanaście stron. Reszta to opisy sytuacji Polski i życie (a raczej kariera) jej głównego dowodzącego, który jest postacią bardzo ważną ze względu na umieszczenie go przez wielu pisarzy w swoich dziełach. Najbardziej znany jest chyba Stanisław Wyspiański i jego „Noc listopadowa”, który w swoim dramacie gen. Józefa Chłopickiego przedstawił, jako postać o wątpliwej postawie patriotycznej. Patrząc z perspektywy walki do ostatniej kropli krwi Wyspiański miał rację, ale życie nie polega na rzucaniu się na bagnety ku chwale bezrefleksyjnych tłumów.
„Grochów 1831” to przede wszystkim życiorys Józefa Chłopickiego, który jako młodzieniec zakochał się w pięknej dziewczynie, z którą spotykał się w ogrodach szkoły klasztornej. Niewinna schadzka została wykryta, a chłopak surowo ukarany. Pokrzywdzony młodzieniec uciekł w nocy ze szkoły. Opuszczenie placówki edukacyjnej, w której edukacja nie była najtańsza, zostało potępione przez ojca, przez co młody Józiu został bez domu i edukacji. Szczęśliwym trafem zaciągnął się do wojska i nie zginął podczas pierwszych walk. Ojciec zaakceptował jego życiową drogę i pomógł finansowo w awansie (kupił patent wojskowy, co było praktykowane). Droga sukcesów otworzyła się sama. Po wielu sukcesach Józef Chłopicki został generałem, a jego droga prowadziła do Włoch, Hiszpanii, by w 1830 roku ustosunkować się do pomysłu powstania listopadowego.
Książka jest ciekawym spojrzeniem na sprawy, które dla naszej ojczyzny były ważne i często mitologizowane. Witold Mikołajczak dokonuje odczarowania i pokazuje sylwetkę mądrego, zrównoważonego dowódcy, który twardo kroczy po ziemi.
Książka jest dobrym uzupełnieniem wiedzy z historii dla wszystkich, którzy są zainteresowani losami naszych przywódców. Wielkim plusem jest też opisanie sytuacji Polski na tle innych krajów i działań Napoleona Bonapartego czy gen. Dąbrowskiego.
„Grochów 1831” nie przypomina znanych nam nudnych tomów, które wychodzą spod piór polskich naukowców starego pokolenia. Jest bardzo lekka, przystępna i stylistycznie zbliżona do prac Normana Daviesa, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko.
Grochów 1831. Niedokończona bitwa Witold Mikołajczyk
6,5
Niewielka, wydana nakładem Novea Res, książeczka dokumentująca jedną z najważniejszych i najkrwawszych bitew Powstania Listopadowego, stoczoną 25 lutego 1831 roku na przedpolach Warszawy. Bitwy (właściwie nie rozstrzygniętej) w której niemal dwukrotnie mniej liczne polskie oddziały, dowodzone nominalnie przez księcia Michała Radziwiłła a faktycznie przez Józefa Chłopickiego (wtedy już dyktatora powstania) dały odpór i zmusiły do odwrotu, dowodzoną przez feldmarszałka Iwana Dymicza, rosyjska armię, odsuwając tym samym niebezpieczeństwo od naszej stolicy. Sama jednak bitwa, mimo iż ukazana w sposób niezwykle szczegółowy i oparty na wnikliwej analizie jest tu jedynie punktem wyjścia do ukazania sytuacji w jakiej znalazł się nasz naród w początkach XIX wieku, w szerokim historycznym, politycznym i europejskim kontekście. W zestawieniu z rozmaitymi rodzimymi i obcymi koncepcjami politycznymi oraz wydarzeniami, poglądami i pragnieniami które legły u podstaw tego kolejnego narodowowyzwoleńczego zrywu. Na tym właśnie tle ukazany jest głęboki biograficzny rys jednego z najwybitniejszych Polaków tego okresu Józefa Chłopickiego (i to właśnie jemu poświęcone jest zasadnicza cześć tej publikacji) opisujący jego niesłychanie barwne, trudne, pełne życiowych zakrętów losy i imponującej wojskowej kariery, która w konsekwencji doprowadziła go, po latach, do generalskich szlifów, pozycji Naczelnego Wodza a później dyktatora w Powstaniu Listopadowym. To naprawdę fascynujący życiorys, którym można by spokojnie obdzielić kilka osób: porzucenie przyklasztornej szkoły i zaciągnięcie się do wojska, udział w wojnie rosyjsko-tureckiej a później w 1972 roku polsko- rosyjskiej, insurekcja kościuszkowska, bojowy szlak Legionów Polskich Henryka Dąbrowskiego (bitwy pod Trebbią, Novi, Castel Franco, oblężenie Mantui),walki na Śląsku, w Hiszpanii (słynna Saragossa),kampania moskiewska Napoleona, działalność w Królestwie Polskim i wiele innych aspektów jego burzliwego życia, których nie sposób tu przytoczyć.
Książka Witolda Mikołajczaka „Grochów 1831. Niedokończona bitwa” mimo niewątpliwych i niezaprzeczalnych walorów natury historycznej, posiada jeszcze jeden bardzo ważny atut. Jest nim bardzo przystępy (zrozumiał nawet dla laika) język, co w połączeniu z bardzo interesującym przedstawieniem tych odległych wydarzeń stanowić będzie naprawdę ciekawą o pouczająca dla czytelnika lekturę.