Najnowsze artykuły
Artykuły
Wczoraj i dziś. 70-lecie Wydawnictwa LiterackiegoEwa Cieślik1Artykuły
Świąteczny konkurs Lubimyczytać – weź w nim udział i wygraj pakiet książekLubimyCzytać17Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura pięknaLubimyCzytać2Artykuły
Powstało Porozumienie Wydawców Książek – Związek PracodawcówIza Sadowska21
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Teresa Rostowska

5
6,3/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,3/10średnia ocena książek autora
2 przeczytało książki autora
22 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Psychospołeczne konteksty relacji rodzinnych
Teresa Rostowska, Aleksandra Lewandowska-Walter
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2019
Małżeństwo i miłość. Kontekst psychologiczny i neuropsychologiczny
Jan Rostowski, Teresa Rostowska
7,0 z 1 ocen
14 czytelników 0 opinii
2014
Rozwojowe i wychowawcze aspekty życia rodzinnego
Teresa Rostowska, Anna Jarmołowska
6,0 z 1 ocen
2 czytelników 1 opinia
2010
Psychologia rodziny. Małżeństwo i rodzina wobec współczesnych wyzwań
Teresa Rostowska
0,0 z ocen
5 czytelników 0 opinii
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Rozwojowe i wychowawcze aspekty życia rodzinnego Teresa Rostowska 
6,0

Miałam duże oczekiwania wobec tej książki. Sądziłam, że jest to fachowa literatura autorska, dzięki której pogłębię temat z zakresu rozwojowych oraz wychowawczych aspektów życia rodzinnego, albo chociaż wiedza akademicka zamknięta w skrótowej, pigułkowej formule. Nic mylnego!
Książka została podzielona na cztery przewodnie tematy, mianowicie: współczesne problemy życia rodzinnego; ojcostwo i rodzicielstwo zastępcze — nowe aspekty; relacje rodzinne a jakość życia oraz wychowawcze aspekty życia rodzinnego.
Na każdy taki rozdział składa się pięć podrozdziałów, które mniej więcej oscylują wokół głównego wątku, ale co warto dodać, te podrozdziały nie są zbiorem poukładanych zagadnień naukowych, lecz są to wybrane fragmenty prac naukowych oczywiście podparte naukowo potwierdzonymi tezami.
Niektóre badania, bardziej postawione hipotezy oraz dążenie do ich weryfikacji zostały niepotrzebnie i skomplikowane wyjaśnione z użyciem twierdzeń matematycznych, co mogło powodować znużenie, a najprędzej przy tej okazji niezrozumienie ze strony nieobytego w temacie Czytelnika.
Jestem osobiście zawiedziona potraktowaniem pierwszego tematu, czyli zagadnień dotyczących współczesnych problemów życia rodzinnego, które zostały omówione bardzo wybiórczo i skrócone do przedstawienia słów kilku na temat mediów, uwarunkowania bezpieczeństwa z rodzin pełnych, niepełnych oraz zrekonstruowanych. Podobnie rozdział dotyczący jakości relacji rodzinnych został potraktowany po macoszemu i bardzo wybiórczo. Relacje rodzinne nie zamykają się tylko i wyłącznie w rozmowach o migracjach członków rodziny czy porównywanie życie jedynaka a dziecka będącego rodzeństwem.
Książka została wydana w 2010 roku. Najbardziej dla mnie niepokojącą kwestią, a raczej smutną jest to, że autorzy czerpią inspiracje z badań naukowych przeprowadzonych jeszcze w XX wieku — zarejestrowałam, że najstarsze źródło, na jakim bazuje autor badań w swojej pracy naukowej pochodzi z 1946r,! Choć nie ujmuję na wartości tych badań, tak uważam, że w szczególności dziedziny nauk społeczno-humanistycznych, kiedy funkcjonowanie psychospołeczne jednostek oraz społeczeństw jest niezwykle dynamiczne szczególnie we współczesnych czasach, tak myślę, że powinno się, a raczej wskazane byłoby rozbudowanie i poszerzenie zakresu tematycznych badań, uzupełnienie wyników o nowe, kiedyś nieobecne, niedostrzegalne czy po prostu nieistniejące wytyczne. Owszem, wyniki badań ubiegłego stulecia są interesujące, ale w moim odczuciu już niepełne, wybrakowane i po prostu nieaktualne i brakuje im naukowego odświeżenia, a zarazem wiarygodności dla współczesnego odbiorcy — Czytelnika.