rozwiń zwiń

Czary i wróżbiarstwo w literaturze. Książki na andrzejki

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.11.2021

Andrzejki to idealna okazja by oderwać się od codzienności i wejść w atmosferę pełną tajemniczości, magii i czarów. Lanie wosku, przekładanie butów czy wróżba ze skórką od jabłka to jednak dopiero preludium do zaawansowanego wróżbiarstwa. Dlaczego nie sięgnąć po metody wróżenia oparte na obyczajach Azteków i Majów? Poznać współczesnych szamanów w podróży ze znanym reporterem? Dowiedzieć się, jakie były magiczne pasje Isaaca Newtona? Przedstawiamy książki, po które warto sięgnąć przy okazji andrzejek!

Czary i wróżbiarstwo w literaturze. Książki na andrzejki prostooleh / freepik

Wróżby andrzejkowe w przeszłości skupiały się przede wszystkim na kwestii małżeństwa. Początkowo traktowano je poważnie i odprawiano indywidualnie. Z czasem zaczęły być organizowane w większym gronie by – jak dziś – przybrać formę niezobowiązującej zabawy gromadzącej młodzież obojga płci.

Odczytywanie kształtów z lanego przez dziurkę od klucza wosku, rozpoznawanie liter ze skórki jabłka, mającej wskazać imię przyszłego narzeczonego lub narzeczonej czy przekładanie butów w kierunku drzwi to jednak niewielka część tradycji wróżbiarstwa. Może warto sięgnąć po więcej?

„Czarownice, czarownicy, czary. Obrazy kulturowe, literackie, artystyczne”, Adam Anczyk, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7/10

Jaki jest skandynawski literacki obraz nowoczesnej czarownicy? Jakie były magiczne pasje Isaaca Newtona? Tego i wiele innych rzeczy dowiemy się z książki pt. „Czarownice, czarownicy, czary. Obrazy kulturowe, literackie, artystyczne”. W książce przeczytamy również o elementach magicznych w tradycji Wyspy Wielkanocnej, funkcjonariuszach kultu pogrzebowego w indonezyjskiej Toradży, a także magicznych pasjach Anglików, Johna Dee i koncepcji magii w twórczości amerykańskiego autora książek z gatunku fantasy Roberta E. Howarda. Adam Anczyk, autor publikacji, zawarł w niej m.in. takie terminy jak świadome czarownictwo, świętokradztwo itp.

„Karty uzdrawiającej mocy”, David Carson, Jamie Sams, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 9,2/10

„Karty Uzdrawiającej Mocy" to międzynarodowy bestseller, który został przetłumaczony na 16 języków i sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy na całym świecie. Stanowi swoisty poradnik wróżenia.

Autorzy opisali w nim system wróżebny, który czerpie ze starodawnej tradycji indiańskich szamanów oraz metody wróżenia oparte na obyczajach Czejenów, Irokezów, Azteków czy Majów i przedstawicieli innych kultur. „Karty uzdrawiającej mocy” to książka z interpretacjami poszczególnych kart, ich układów, zawiera też 52 karty do wróżenia. 

„Dawne i przyszłe wiedźmy”, Alix E. Harrow, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,8/10

„Dawne i przyszłe wiedźmy” to powieść Alix E. Harrow, której akcja toczy się w Ameryce Północnej pod koniec XIX wieku – w epoce ruchu sufrażystek. Jest ona jednocześnie hołdem złożonym wytrwałości kobiet walczących o swoje prawa i życie.

Trzy główne bohaterki: siostry James Juniper, Agnes Amaranth i Beatrice Belladonna, by upomnieć się o swoje prawa, schodzą na ścieżkę wiedźm. Nękane przez cienie i tajemnicze siły, by przetrwać, muszą zagłębić się w najstarszą magię, zawiązać nowe przymierza i odnowić dawne siostrzane więzi.

W tej książce wiedźmy to coś więcej niż wspomnienia z dawnych, mrocznych czasów. To także element przyszłości.

W opinii użytkowniczki lubimyczytać.pl Life_substitute:

W teorii jest to opowieść o czarownicach, w praktyce to na wskroś współczesna historia, poruszająca ważne społecznie tematy, takie jak feminizm czy prawa kobiet.

„Szamańska choroba”, Jacek Hugo-Bader, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,5/10

Jacek Hugo-Bader ponoć 13 lat marzył o „szamańskim” temacie swojego reportażu, ale się go bał. Nic dziwnego.

To nie jest zwyczajne wygrzewanie ciała w parze i ukropie, ale szamańska tortura w chacie potu, doprowadzanie samego siebie przez fizyczną udrękę do ekstazy, rytuał ognia i wody, w którym wrzaski i wycie kobiet mieszają się z gardłowym śpiewem szamanów. To przerażający, diabelski dźwięk o nieludzko niskiej częstotliwości, przy którym ciarki latają po plecach. Nazywają to chripłopienijem, czyli śpiewem rzężącym, chrypiącym, czy też charczącym, a u nas – śpiewem gardłowym. Chociaż wyobraźnia podpowiada, że to melodia, którą wyrywają komuś z brzucha, pieśń konającego na torturach

 – czytamy w „Szamańskiej chorobie”.

Wraz z tą książką reporter zabiera nas w podróż inną niż wszystkie. Poznajemy w niej m.in. szamankę Ałtanę, szamanów Ondara, Kułana i Andrieja Pawłowa, którzy zamieszkują Syberię. Jak pisze jedna z użytkowniczek lubimyczytać.pl Gosia Adamowska, jest to:

Bardzo rzetelny, wielowymiarowy reportaż o wierzeniach, obrzędach mieszkańców Syberii. Brak w nim gotowych odpowiedzi, każdy sam musi znaleźć to czego szuka. Czuć szacunek autora do prostolinijnych bohaterów oraz natury tajgi.

„Wiedźmy i czarownice. Historia prześladowań”, Nigel Cawthorne, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 6,8/10

„Wiedźmy i czarownice. Historia prześladowań” to zbiór historii wiedźm i czarów w Europie. Znajdziemy tu opisy początków polowań na czarownice, przebieg ich prześladowań i poznamy osoby zaangażowane w ten proceder. Nigel Cawthorne omawia także różne rodzaje tortur, rolę inkwizycji, a także… demony i diabły wraz z ich hierarchią piekielną.

„Czary i czarty polskie oraz Wypisy czarnoksięskie i Czarna msza”, Julian Tuwim, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,8/10

„Czary i czarty polskie oraz Wypisy czarnoksięskie i Czarna msza” to prawdziwa gratka dla miłośników literatury. Jej autor, bibliofil zamiłowany w poznawaniu dziejów kultury, zwłaszcza jej kuriozów i osobliwości, zebrał wszystko, co rzadkie, dziwne, tajemnicze, a przez to kuszące. Z obszernej literatury dzieł dotyczących czarów Tuwim wybrał najciekawsze fragmenty i napisał przedmowę o dziejach czarownic i zabobonów w Polsce.

Z kolei „Wypisy czarnoksięskie” to próba antologii polskiej literatury magicznej, w której umieszczone został przedruki z rzadkich dzieł nieznanych szerszemu ogółowi. To książka, która stanowi zbiór faktów i obrazów z historii czarnoksięstwa w Polsce.

O książce tak pisze użytkowniczka lubimyczytać.pl Urocznica:

To prawdziwa gratka dla moli książkowych, polonofilów i bibliofilów. Wydawnicza ciekawostka, pięknie wydana, bogato ilustrowana. Zbiór informacji o diabłach, czarownicach i różnego rodzaju demonach, a także różnych zagadnieniach związanych z czarami oraz dawną historią.

Seria o Harrym Potterze, J.K. Rowling, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 8/10

Tego bohatera zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać. Cykl siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling opisuje świat magii i społeczność czarodziejów istniejącą równolegle do świata niemagicznego.

Głównymi bohaterami są nastoletni Harry Potter i dwójka jego przyjaciół - Ron Weasley i Hermiona Granger, uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Przewodni motyw powieści stanowi natomiast walka Harry'ego z czarnoksiężnikiem Lordem Voldemortem, który dąży do zyskania nieśmiertelności i przejęcia władzy w świecie magii.

[pr]


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
MogwaiGirl 01.12.2021 15:04
Czytelniczka

U mnie na półce czeka już  Czaromarownik 2022 - bardzo ładnie wydany planer, który zawiera w sobie solidną dawkę wiedzy magicznej :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Czaromarownik 2022
Vilemo 30.11.2021 22:49
Czytelniczka

Bardzo ciekawy zestaw. Zainteresowała mnie "Karty uzdrawiającej mocy". Szkoda, że nie można jej nigdzie kupić. Ale z pewnością sięgnę po "Szamańską chorobę". Już od dawna chciałam ją przeczytać. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 30.11.2021 20:38
Czytelnik

Mi na wróżbach wyszło.Że zrobię karierę naukową 
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 30.11.2021 17:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post