rozwiń zwiń

Międzynarodowy Dzień Pisarza

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.03.2017

Choć najpopularniejsze literackie święto przypada 23 kwietnia, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Książki, kalendarz podpowiada nam, że literaturę możemy celebrować częściej – i to nie tylko poprzez codzienną lekturę. 3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarek, ustanowione w 1984 roku przez PEN Club.

Międzynarodowy Dzień Pisarza

PEN Club to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott. Jego pierwszym przewodniczącym był John Galsworthy, a w gronie pierwszych członków PEN Clubu znaleźli się m.in. Joseph Conrad, George Bernard Shaw i H.G. Wells. Przewodniczącymi PEN Clubu byli również m.in. Alberto Moravia, Heinrich  BöllArthur MillerMario Vargas Llosa.

Od początku głównym celem stowarzyszenia jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. Kieruje się zasadą, że literatura spełnia istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej. Jest to organizacja niepolityczna i pozarządowa, związana z UNESCO oraz Komisją Ekonomiczno-Społeczną Narodów Zjednoczonych.

PEN Club składa się z oddziałów lokalnych, które reprezentują swoich członków, nie kraje. Członkostwo dostępne jest dla wszystkich wykwalifikowanych pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy, historyków oraz wszystkich zaangażowanych na polu literatury niezależnie od narodowości, rasy czy religii. Każdy z członków musi podpisać regulamin PEN Clubu i tym samym go zaakceptować.

3 marca 1984 roku PEN Club ustanowił literackie święto – Międzynarodowy Dzień Pisarza. Z tej okazji przedstawiamy kilka ciekawostek dotyczących PEN Clubu.

Międzynarodowy Dzień Pisarza nie jest tak popularny jak Światowy Dzień Książki, przypadający 23 kwietnia, kiedy w księgarniach na całym świecie organizowane są spotkania autorskie i wydarzenia literackie. Jak myślicie dlaczego? Czy warto byłoby to zmienić i bardziej spopularyzować jego obchody?


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Monika 06.03.2017 17:16
Czytelnik

3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarek, ustanowione w 1984 roku przez PEN Club.

Jednego pisarza i wielu pisarek?
Międzynarodowy dzień ustanowione?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
alak 05.03.2017 19:23
Czytelniczka

Prawdziwy pisarz nie jest celebrytą. Marzy o ciszy i odludziu, by bez przeszkód pisać swoje teksty. Prawdziwy pisarz nie lubi konfrontacji z czytelnikiem, bo on i tak nie rozumie istoty treści. Czasami przemyka uliczkami z wysoko postawionym kołnierzem, by nie zostać rozpoznanym i osaczonym przez krzykliwych fanów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
iwona 03.03.2017 22:40
Czytelnik

Bez pisarzy nie byłoby książek:tych,które kochamy i tych, których nie znosimy; są towarzyszami naszego życia-dostarczają nam pięknych chwil, pomagają żyć. . . "...nigdy nie dostrzegamy skarbów, które mamy tuż przed oczyma. . . "("Alchemik" Paulo Coelho )- pisarze to też właśnie taki nasz skarb. Naglosnijmy to święto,aby każdy mógł o nim usłyszeć i. . . świętujemy razem z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Paraskevi_Dekatria 04.03.2017 16:52
Czytelniczka

Przy okazji, uwielbiam "Alchemika" i dzięki temu cytatowi przypomniałam sobie poczciwego Paulo Coelho :) Lektura skłania do refleksji i wciąż do końca nie rozwiązałam jej tajemnicy. Mam nadzieję, że w mojej Własnej Legendzie znajdzie się kiedyś na to czas i miejsce i że spotkam Króla z Salem w ten, czy inny sposób... Wszystkim tego życzę, i pisarzom, i czytelnikom. Niewielu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 03.03.2017 16:12
Czytelnik

Noto wszystkiego najlepszego.Pozdrawiam pisarzy,którzy są na Lubimy Czytać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ireth 03.03.2017 12:59
Czytelnik

Nawet nie wiedziałam, że jest taki Dzień! :O A przecież bez pisarzy nie byłoby książek! Świetna okazja by uczcić pisarzy :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 03.03.2017 11:49
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post