Najlepsza książka dziecięca 2015 – już wybrana

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.04.2016

Znamy zwycięzcę konkursu „Przecinek i Kropka”. To najbardziej prestiżowy i jeden z najstarszych w Polsce laurów w kategorii literatury dla najmłodszych. Mali czytelnicy i ich rodzice zdecydowali, że najlepszą książką dla dzieci jest dzieło Justyny Bednarek i Daniela de Latoura  – Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Wydawnictwa Poradnia K.

Najlepsza książka dziecięca 2015 – już wybrana

Nagrodzona historia odpowiada na pytanie, które może wydawać się błahe, a jednak nad odpowiedzią główkowała nie jedna osoba – co dzieje się z zaginionymi i rozparowanymi skarpetkami? Justyna Bednarek – pisarka, dziennikarka, mama Bartka, Antka i Baśki – odkrywa tę tajemnicę na 160 bogato ilustrowanych stronach. Okazuje się, że zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo. Perypetie bohaterów zobrazował popularny grafik i muzyk – Daniel de Latour.

„Przecinek i Kropka” to organizowany przez Empik konkurs, w którym liczy się wszystko, co w książkach dla dzieci najważniejsze – jakość literacka, dbałość o ilustracje, innowacyjność i wartość edukacyjna. O zwycięzcy zadecydowali czytelnicy. W internetowym plebiscycie przez dwa tygodnie oddawano głosy na jedną z pięciu nominowanych pozycji. Finalistów wybrało grono znawców literatury dziecięcej.

Wśród nich, poza laureatem, znalazły się dwa niezwykłe albumy: Pszczoły (Wydawnictwo Dwie Siostry) Piotra Sochy o owadach, bez których świat nie mógłby istnieć oraz Pod wodą/Pod ziemią (Wydawnictwo Dwie Siostry) Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Autorzy docenieni na międzynarodowej arenie za „Mapy”, tym razem wprowadzą małego czytelnika w głąb planety. O ważnych sprawach dyskutują bohaterowie Królewny (Wydawnictwo Bajka). Postaci wymyślone przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel i narysowane przez Mariannę Oklejak próbują zdefiniować pojęcia, takie jak szczęście czy samotność, o których trudno rozmawia się nawet dorosłym. Królik i Chopin (Wydawnictwo Rea) portugalskiego pisarza Miguela Sousa Taveresa to opowieść, w której królik odkrywając świat flory i fauny, poznaje jeden z najwspanialszych wynalazków człowieka – muzykę. Zwierzę zaprzyjaźnia się z genialnym kompozytorem, co owocuje powstaniem specjalnego utworu.

Selekcji dokonało grono znawców literatury dla najmłodszych: Dorota Koman – dziennikarka i prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri”, Ewa Gruda – dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej, Ewa Świerżewska – tłumacz i redaktor naczelna portalu Qlturka oraz psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska. Inicjatorem i organizatorem konkursu „Przecinek i Kropka” jest sieć salonów Empik.


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Elżbieta 28.04.2016 08:12
Czytelniczka

Dlaczego od razu debilne te książki? Ja też wychowałam się na innej literaturze, teraz co innego się dzieciom podoba- "stety" czy niestety. Czytam czasami te propozycje dla najmłodszych i nie są wcale takie złe. Poza tym jak widzę, że selekcji dokonała m.in Dorota Koman (miałam okazję poznać panią Dorotę "na żywo") to myślę, że są to książki warte uwagi. Pani Dorota nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Trefny 27.04.2016 17:19
Czytelnik

Ja pier...
Coraz bardziej debilne te książki. Dzieci z Bullerbyn rulles!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bożena 28.04.2016 12:10
Czytelniczka

A które czytałeś?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Trefny 28.04.2016 13:21
Czytelnik

Mała encyklopedia domowych potworów, Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności i Fajne te okulary.
Książki dla dzieci są coraz bardziej błache i głupie, nie uczą dzieci praktycznie niczego. Porównaj sobie starsze książki dla dzieci, np Makuszyńskiego, czy Lindgren do dzisiejszych pisarzy. Może jeszcze Kasdepke jest porządny :)
Dlaczego pytasz?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
miete 29.04.2016 10:40
Czytelniczka

@Trefniś pozwolę sobie się dla dla dzieci jest niepomiernie bogatsza niż była wcześniej. Kiedyś było dwóch trzech pisarzy dla dzieci teraz jest ich całe mnóstwo i jak to z całym mnóstwem bywa zdarzają się pozycje słabsze i lepsze ale generalnie moim zdaniem jest dużo lepiej. Wiem bo zajmuję się literaturą dziecięco na co dzień gdyż dbam o regularne jej uzupełnianie....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Meszuge 27.04.2016 16:55
Czytelnik

Co dzieje się z zaginionymi i rozparowanymi skarpetkami?

Hm... Ja byłem dzieckiem chyba w jakimś innym świecie... na szczęście.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 27.04.2016 09:29
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post