Odwiedź Fantastyczne Miejsce Spotkań! 17-19 czerwca, XX jubileuszowa edycja Pyrkonu

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.05.2022

Pyrkon to jeden z największych w Europie festiwali fantastyki, na którym każdy miłośnik gier, filmów, komiksów czy literatury poczuje, że znalazł swój skrawek nieba. To 56 godzin nieprzerwanej zabawy, czasu spędzonego na prelekcjach wybranych z niemal tysiąca punktów programu, graniu w gry, oglądaniu wystaw i fantastycznych wiosek oraz spotkaniach z twórcami fantastyki z całego świata!

Odwiedź Fantastyczne Miejsce Spotkań! 17-19 czerwca, XX jubileuszowa edycja Pyrkonu

Festiwal posiada bogatą tradycję – w 2022 roku będzie miała miejsce już XX jubileuszowa edycja, podczas której i wy możecie zapisać się na kartach fantastycznej pyrkonowej historii! W 2019 roku 120 000 osób wybrało Pyrkon, kupując łącznie 52 000 biletów. Czy w tym roku i wy chcecie odkryć, dlaczego to tak wyjątkowe miejsce?

Kup bilet na wydarzenie

Pyrkon to bogactwo wyboru i miejsce pełne różnorodności – dziesiątki sal wypełnionych warsztatami, wykładami i wystawami, spektakle teatralne, koncerty, pokazy, a także prestiżowy konkurs cosplay – Maskarada – który od lat jest doskonałym show uwielbianym przez uczestników Festiwalu. To również miejsce, w którym można spotkać ulubionych autorów książek, twórców gier, komiksów, RPG, influencerów i aktorów.

Jakie atrakcje zapewnia Pyrkon?

  • 75 000 m2 powierzchni (tyle, co niemal 11 boisk piłkarskich) z dziesiątkami sal prelekcyjnych wypełnionych atrakcjami
  • ponad 900 punktów programu, w tym 12% programu w języku angielskim
  • ponad 14 000 m2, na których prezentuje się 280 wystawców z biżuterią, figurkami, grami, ubraniami, gadżetami, rękodziełami i innymi fantastycznymi przedmiotami
  • olbrzymi, otwarty całą dobę Games Room, w którym za darmo możecie wypożyczyć setki planszówek, a także nauczyć się, jak grać
  • wielką i wypasioną Strefę Gier Video z konsolami, turniejami, setkami starszych i całkowicie nowych tytułów, showroomami, strefą Indie Games oraz Retro
  • fantastyczne wioski, w których można obejrzeć stroje, wziąć udział w aktywnościach rodem z historii oraz zrobić niezwykłe pamiątkowe zdjęcia
  • wystawy tworzone zarówno przez początkujących, jak i znanych w środowisku fantastycznym artystów
  • spektakle teatralne, koncerty, pokazy filmowe i sesje Q&A z gwiazdami fantastyki.
  • całodobową Strefę Fabularną z dziesiątkami larpów i sesji rpg prowadzonymi przez Dyżurnych Mistrzów Gry
  • w pełni bezpieczny Blok Dziecięcy z rejestrowanymi wejściami i wyjściami, w którym znajdują się atrakcje dla najmłodszych Pyrkonowiczów oraz Świetlica Fantastyczna, gdzie można zostawić dziecko pod opieką doświadczonych opiekunów i animatorów

Podczas tegorocznego Pyrkonu można również spotkać wielu znamienitych pisarzy i twórców, wśród gości tegorocznej edycji znajdują się:

  • Kazimierz Kyrcz Jr to były policjant, obieżyświat, globtroter, niekiedy także redaktor, publicysta oraz pisarz. Praca w policji pomogła mu wejść w świat zbrodni i opisać go od środka. Opublikował wiele książek w różnych duetach, a także zbiory opowiadań „Femme fatale” i „Okruchy mroku” oraz powieści „Podwójna pętla”, „Dziewczyny, które miał na myśli”, „Chłopcy, których kochano za mocno” i „Kobiety, które nienawidzą”. Niebawem księgarskie półki szturmować będą „Mężczyźni w potrzasku” oraz piąta odsłona redagowanej przez niego antologii grozy, wydawanej w serii „City”.
  • Michał Walczak – anglista, muzyk, tekściarz a także członek grupy filmowej Attic Film Productions. Jego debiut pisarski w 2014 roku doprowadził w końcu do współpracy z Kazimierzem Kyrczem Jr., co zaowocowało licznymi opowiadaniami opublikowanymi w czasopismach („Pocisk”, „Fantom” czy „EleWator”), jak również licznych antologiach: „City3”, „Maszyna – Antologia Horroru Industrialnego”, „2017. Antologia współczesnych polskich opowiadań”, „Licho nie śpi”, „Zwierzozwierz – Charytatywna antologia o zwierzętach”, „Iron Tales”.
  • Kornel Mikołajczyk, czyli ostatni z naszego trio to uzdolniony pisarz szeroko rozumianej fantastyki. Jego książka „Deus Ex Machina. Człowiek, który zniknął” wydana dwa lata temu była jednym z dzieł nominowanych do nagrody Książka Roku 2020 w kategorii Science Fiction. Dziś Kornel jest zaangażowany we współtworzenie wspomnianej wcześniej piątej odsłony antologii grozy „City”.
  • Marcin Sergiusz Przybyłek – pisarz, autor kilkunastu książek znany najbardziej z cyklu Gamedec, na którego podstawie powstały gra planszowa oraz komputerowa o tym samym tytule oraz Orzeł Biały (w którym jako bohaterów umieścił prawdziwe osoby z fandomu). Z wykształcenia lekarz.
  • Michał Gołkowski – z wykształcenia jest lingwistą, a z zamiłowania historykiem wojskowości i antropologiem kultury. W związku z tym w życiu zawodowym zajmuje się tłumaczeniem języka angielskiego i rosyjskiego. Co więcej, nieobcy jest mu również ukraiński. Jako pisarz zadebiutował w 2013 roku książką „Ołowiany Świt”. Od tego czasu zasypuje wydawnictwo iście hurtową ilością co najmniej dwóch-trzech książek rocznie. Jego dzieła poruszają w tematach stalkerskich, fantastyki wojennej, thrillera psychologicznego, groteską czy wręcz rasowym, krwistym fantasy.
  • Artur Olchowy to autor nominowanej do Nagrody im. Zajdla Czarownicy znad Kałuży oraz wielu opowiadań i felietonów. To zwierz fandomowy i emerytowany organizator konwentów. Obecnie na głębokiej prowincji ratuje przed zapomnieniem mazurskie dziedzictwo. Prywatnie usłużny niewolnik świnek morskich – liczy na dobrą posadę w Nowym Porządku, gdy już przejmą władzę nad światem.

  • Victoria Holmes urodziła się w angielskim hrabstwie Berkshire. Dorastała na farmie, od drugiego roku życia ucząc się jazdy konnej. Już jako małe dziecko uwielbiała czytać i pisać własne historie. Studiowała filologię angielską na Uniwersytecie Oksfordzkim, którego piękne, stare budynki obudziły w niej zainteresowanie historią. Po ukończeniu studiów zrobiła sobie rok przerwy, podczas którego pracowała z końmi. Później zaczęła pracę jako nauczycielka angielskiego. Gdy doszła do wniosku, że nauczanie nie jest dla niej, została redaktorką w Working Partners. Vicky jest redaktorką serii Wojownicy. Tworzy zarys fabuły, a Kate i Cherith ją spisują. Holmes odpowiada również za ciągłość i spójność serii. To ona wymyśla tytuły książek, a pseudonim „Erin Hunter” to również jej pomysł. Gdy była młodsza, rodzina i przyjaciele nazywali ją „myszą”, a jej imię, według oficjalnej strony Wojowników, to Mysia Łapa. Victoria uwielbia piec ciasta czekoladowe, spędzać czas z przyjaciółmi, planować remont domu oraz wymyślać nowe historie.
  • Piotr W. Cholewa – od lat jego praca pozwala miłośnikom fantastyki, w kraju nad Wisłą, cieszyć się przygodami maga Rincewinda i innych postaci ze Świata Dysku. Za tłumaczenie pierwszej części cyklu „Koloru magii” otrzymał w 1995 roku nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Przełożył na język polski ponad sto książek. Jego dorobek został doceniony w trakcie Euroconu w 2010 roku, gdzie otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) „Hall of Fame” dla najlepszego tłumacza.
  • Michał Cholewa to autor najbardziej znany z cyklu „Algorytmy Wojny”. Ta 6-tomowa seria rozpoczęta w 2012 roku powieścią „Gambit”, spotkała się z uznaniem krytyków. Za tom trzeci pt. „Forta” został nagrodzony Zajdlem.
  • Katarzyna Berenika Miszczuk - polska pisarka, scenarzystka i współwłaścicielka Wydawnictwa Mięta. Z wykształcenia lekarka, a obecnie również zabiegana, młoda mama. Karierę rozpoczęła w wieku piętnastu lat, gdy napisała swój debiut pt. „Wilk”. To wszestronna autorka, której znakiem rozpoznawczym jest nieoczywista mieszanka literackich światów, niezmiennie doprawiona dużą dawką humoru. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt książek oraz opowiadań, w tym kochaną przez czytelników serię diabelsko-anielską („Ja, diablica”, „Ja, anielica”, „Ja, potępiona” i „Ja, ocalona”), a także bestsellerowy cykl „Kwiat paproci” („Szeptucha”, „Noc Kupały”, „Żerca”, „Przesilenie” oraz „Jaga”). Chętnie sięga po fantasy i science fiction, ale także po kryminały, thrillery i powieści obyczajowe. Jej książki były wielokrotnie nagradzane, wygrywając plebiscyty czytelników. Ostatnio powieści autorki powędrowały za granicę, a jedna z nich nawet na ekran, jako serial na platformie Netflix. W Wydawnictwie Mięta wyda m.in. kontynuację cyklu „Kwiat paproci”, pt. „Gniewa”.
  • Andrzej Pilipiuk –  od najmłodszych lat towarzyszący nam Pan Samochodzik, następnie kochany przez wielu rdzennie polski Jakub Wędrowycz – bohaterowie, bez których nasz festiwal nie były taki sam! Czterokrotny laureat prestiżowej nagrody Nautilusa. Dziesięciokrotnie nominowany, raz nagrodzony Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. As EMPiK-u 2006 – jeden z trzech najchętniej kupowanych autorów.
    W swej ostatniej książce „Po drugiej stronie książki” autor opisuje swe wspomnienia i wydarzenia przepuszczone przez filtr pamięci. Wielu uważa ją za opowieść osobistą, może nawet nieco intymną. Autor nie mówi tam rzeczy, których jego czytelnicy woleliby raczej nie wiedzieć.
  • Samantha Shannon – urodziła się w zachodnim Londynie w 1991 roku. W wieku zaledwie piętnastu lat napisała swoją pierwszą powieść, która do tej pory nie została opublikowana. Studiowała angielską literaturę i literaturę powszechną w college’u św. Anny w Oxfordzie. W 2013 roku wydała pierwszą książkę ze swojej siedmiotomowej serii ”Czas Żniw”, która szybko stała się bestsellerem w rankingu ”New York Timesa”, ”Sunday Timesa” oraz ”Asian Age”. Tom rozpoczynający cykl został wybrany Książką Roku przez ”Daily Mail”, ”Stylist” i ”Huffington Post”. Powieść ta została również nazwana jedną z najlepszych książek roku 2013 w serwisie Amazon. To dystopijna wizja przyszłości, której akcja osadzona jest w totalitarnym państwie, zwalczającym przejawy jasnowidzenia – umiejętności, którą posiada główna bohaterka powieści. Powieść została przetłumaczona na dwadzieścia osiem języków i wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zostanie przeniesiona na ekrany, ponieważ prawa do ekranizacji nabyły wytwórnie Imaginarium Studios oraz 20th Century Fox. Samantha Shannon jest również autorką Zakonu Drzewa Pomarańczy – powieści inspirowanej legendami z najróżniejszych stron globu. To niesamowita opowieść o świecie stojącym na krawędzi wojny ze smokami i o silnych kobietach, które starają się nie dopuścić do tej katastrofy. Nie zabraknie dworskich intryg i magii, więc jeśli nie mieliście do tej pory powodu, by sięgnąć po twórczość autorki, to teraz nadarza się niesamowita okazja! Tym bardziej że portal Amazon uznał tę książkę za najlepszą powieść marca 2019.
  • Jacek Dukaj jest znanym prozaikiem, eseistą i krytykiem. To także jeden z najczęściej nagradzanych polskich pisarzy fantastycznych – wielokrotnie był laureatem nagród im. Janusza A. Zajdla, Nagrody Literackiej im. Jerzego Żóławskiego oraz Śląkf. Na swoim koncie ma także wiele nominacji do Paszportu „Polityki”, a także do nagrody literackiej Nike i Angelusa. Otrzymał również nagrodę Kościelskich oraz Europejską Nagrodę Literacką. Jest autorem m.in. „Czarnych oceanów”, „Innych pieśni”, „Perfekcyjnej niedoskonałości”, genialnego „Lodu”, „Wrońca”, „Starości aksolotla”, „Imperium chmur” oraz licznych opowiadań, z których jednym z najbardziej znanych jest „Katedra”.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Armand_Duval 18.06.2022 16:09
Czytelnik

Mam pomysł na "Patriotyczny Konwent Prawdziwych Heteroseksualnych Katolickich Polaków" - Pilipiuk, Piekara, Ziemkiewicz, Komuda i Ziemiański.  😁Gość Specjalny: Wojciech Cejrowski.  😃 Patronat medialny: fronda.pl, Oaza im. błogosławionego ojca Pizdziuszki i miasto Toruń ( a konkretnie najbardziej znany obywatel, nie, nie chodzi mi o Kopernika.  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Drwal 19.06.2022 10:51
Czytelnik

Zapomniałeś o Dukaju.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Armand_Duval 18.06.2022 16:06
Czytelnik

Ale, że Pilipiuka zaprosili - przecież to homofob, faszysta, rasista i transfob? Czy może, podobnie jak organizatorzy innego konwentu - "nie wiedzieli kogo zapraszają"?  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mariusz Miszke 19.06.2022 12:21
Czytelnik

Fakt, że pewna grupa niedorobionych intelektualistów za takiego go uważa, nie oznacza jeszcze, że takim jest. Pilipiuk, to uznany pisarz fantastyki. Co by o Pilipiuku nie mówić, ma swoje spore grono fanów i jego twórczość oraz dorobek sprawiają, że jego obecność na Pyrkonie jest jak najbardziej na miejscu. 

Jeśli jesteś tak zafiksowany na polską plemienną wojnę...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Armand_Duval 19.06.2022 20:00
Czytelnik

Te Myszek, nie jesteś zbyt bystry, co? Nie załapałeś do czego piłem?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mariusz Miszke 19.06.2022 21:57
Czytelnik

Myszek? Serio? Przeciętny dwunastolatek ma już więcej klasy. Cenię złośliwości, ale nie na tak prymitywnym poziomie, wybacz. Nie wiem do czego mógł pić człowiek o twojej mentalności.  😌

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Redo 17.06.2022 13:41
Czytelnik

Ooo. To 8 godzin drogi pociągiem ode mnie, ale brzmi nawet ciekawie. Ponad 10 lat temu jeździłem na konwenty anime, ale potem przestałem, bo już wypadłem chyba z demografii, mam 31 lat, a na konwentach same nastolatki były. ^^" Choć w sumie już aktywnie ani nie oglądam fantastyki a mangę/anime czytam z rzadka. Ciekawe czy byłyby jakieś konwenty dostosowane do mnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Koralek 20.05.2022 16:37
Czytelnik

No to co, z kimś się widzę? ;D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Hamlet 20.05.2022 19:14
Czytelnik

Ja się wybieram!
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 20.05.2022 14:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post