Trendy października 2021 lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.11.2021

Które książki były najpopularniejsze w pierwszym w pełni jesiennym miesiącu? Użytkownicy i użytkowniczki lubimyczytać.pl najchętniej odwiedzali w październiku przede wszystkim strony utworów napisanych przez znanych i lubianych autorów.

Trendy października 2021 lubimyczytać.pl

Zanim jednak przejdziemy do omawiania najpopularniejszych książek października, zachęcamy do zapoznania się z wrześniowym zestawieniem – na wrześniowej i październikowej liście można zauważyć znaczące różnice.

Zwłaszcza na samym jej szczycie, na którym w październiku znalazła się książka wcześniej zajmująca 9. pozycję, czyli „Diuna” Franka Herberta. Zapewne zwiększenie popularności tej powieści wśród czytelników związane jest z kinową premierą filmu na niej opartego, która odbyła się 22 października. Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwsza adaptacja prozy Herberta – o wcześniejszych filmowych odsłonach „Diuny” pisał nasz publicysta Bartek Czartoryski w tym artykule. Warto ten tekst przeczytać tym bardziej, że powieść o Arrakis, Atrydach i cennym melanżu uchodzi za bardzo trudną do przełożenia na „język” kina – przede wszystkim ze względu na mnogość poruszanych wątków, ale i złożoność kwestii fabularnych.

Druga pozycja w październikowym zestawieniu należy do autora, którego kolejne premierowe książki trafiają do listy TOP niemal za każdym razem – chodzi o Remigiusza Mroza. W zeszłym miesiącu z zainteresowaniem użytkowników spotkała się jego „Przepaść”, czyli siódma już odsłona przygód komisarza Wiktora Forsta. W książce bohater wyrusza na poszukiwania zaginionej w Tatrach turystki z Warszawy. Powieść miała swoją premierę 27 października, a użytkownik Tomasz 1982 Kosik napisał o niej tak:

„Przepaść” to siódma część z udziałem Forsta. Przepadłem podczas lektury tej książki. Książki będącej gwarancją mocnej dawki emocji, które jeszcze długo będą w nas buzować.

Pora na ostatnie miejsce na podium – tym razem należy ono do Sørena Sveistrupa i jego „Kasztanowego ludzika”. Książka została wydana już w 2019 roku, jednak o jej wzmożonej popularności właśnie teraz, podobnie jak w przypadku „Diuny”, zadecydował prawdopodobnie fakt, że książkę postanowiono przenieść na ekrany. Na Netflixie udostępniono bowiem serial, nakręcony właśnie na podstawie utworu Sveistrupa. „Kasztanowy ludzik” opowiada o poszukiwaniach brutalnego mordercy, polującego na matki, które, zdaniem zbrodniarza, źle traktują swoje dzieci. Akcja książki rozgrywa się w Kopenhadze.

Tuż za podium znalazła się bardzo dobrze oceniana przez czytelników (średnia ocen w serwisie lubimyczytać.pl to 8,1/10) książka Zbigniewa Rokity, „Kajś”. To tegoroczna laureatka Nagrody Literackiej Nike, zarówno tej przyznawanej przez jury, jak i czytelników. „Kajś” stanowi wielowątkową opowieść o Śląsku, z którego pochodzi sam autor. Jak wyjaśniał Rokita: „Przez większość życia uważałam Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie »Rotę«, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem”. W utworze autor łączy historię Śląska z jego współczesnym obliczem.

Piąta pozycja należy do „Święta ognia” Jakuba Małeckiego, które znalazło się również w zestawieniu trendów z września. W swojej najnowszej powieści autor opisuje życie trzyosobowej rodziny: Anastazji, chorującej na porażenie mózgowe, jej siostry Łucji – zawodowej baletnicy oraz ich ojca – Leopolda. Jak przebiegały prace nad książką? Która z postaci w powieści wykazała się w swoim postępowaniu największą siłą charakteru i czy zawsze warto walczyć o swoje marzenia za wszelką cenę? O to zapytaliśmy Jakuba Małeckiego w wywiadzie dotyczącym właśnie „Święta ognia” – zapis rozmowy znajdziecie pod tym linkiem.

Na szóstym miejscu znalazła się książka trudna, a jednak od wielu miesięcy nieustannie chętnie wyszukiwana przez czytelników – mowa o „27 śmierciach Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko. Autorka napisała w swoim reportażu o tym, jak traktowano dzieci przedstawicieli Pierwszych Narodów Kanady z Nowej Funlandii i Labradoru w szkołach prowadzonych najczęściej przez różne chrześcijańskie kościoły. Najmłodszych siłą zabierano z domów i umieszczono w internatach, czasem tysiące kilometrów od ich rodziców. Jednym z tych dzieci był właśnie Toby Obed. Jak pisała o nim Gierak-Onoszko:

Dla mnie Toby jest postacią niezwyciężoną. Niczym feniks, zawsze powstaje z popiołów. To superbohater, z którego Kanada może być dumna. Tytuł mojej książki nawiązuje do 27 życiowych zakrętów, trudności, które musiał na swojej drodze przezwyciężyć Obed.

Miejsce siódme w październikowych trendach zajmuje „Dług honorowy”, czyli najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza. W książce powraca Bezimienny bohater, znany już z „Prostej sprawy”. Tym razem pojawia się w Wilkach, małej miejscowości w województwie lubuskim. Przybywa tam, ponieważ Wilkami wstrząsnęła tragedia: zamordowano młodą dziewczynę i choć szybko znaleziono winnego, są jednak osoby, które w jego winę nie wierzą…

Ósma pozycja także należy do powieści kryminalnej – w zestawieniu znów pojawia się Remigiusz Mróz, tym razem z „Egzekucją”. To z kolei najnowsza odsłona cyklu z Joanną Chyłką i Kordianem Oryńskim. Choć tego ostatniego już od trzech miesięcy nie ma – zaginął, a prawniczka robi wszystko, by go odnaleźć, jednak do tej pory nie udało jej się trafić na jakikolwiek ślad mężczyzny. Chyłka ma jeszcze jeden problem – stara się uchylić decyzję sądu dyscyplinarnego o usunięciu jej z zawodu.

Na miejscu dziewiątym zadebiutowała nowość – powieść „Niewybaczalne” Izabeli Janiszewskiej, która ukazała się 13 października. To książka prawdziwie wielowątkowa: znalazła się w niej historia zaginięcia trzyletniego chłopca, który puścił rękę mamy w domu towarowym i zniknął bez śladu. Jest morderstwo trzech osób – pochowanych na łąkach ofiar okrutnej zbrodni. Jest również historia Zuzanny, która dwadzieścia pięć lat po opisanych wcześniej wydarzeniach dowiaduje się, że cała jej przeszłość została sfałszowana.

Pierwszą dziesiątkę zestawienia najchętniej odwiedzanych stron książek na lubimyczytać.pl zamyka „Pieśń o Achillesie” Madeline Miller. To powieść stanowiąca reinterpretację mitu o słynnym wojowniku, a jej autorka daje w niej dojść do głosu Patroklosowi. On jest bowiem narratorem książki, został wystawiony na pierwszy plan, zupełnie inaczej niż w „Iliadzie”, w której pozostaje w cieniu. Rozmowę na temat tego dzieła przeprowadziła z Madeline Miller Ewa Cieślik – wywiad znajdziecie pod tym linkiem.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. 

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0. 

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100. 

[as]


komentarze [11]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka Żelazna - awatar
Agnieszka Żelazna 04.01.2022 08:06
Czytelniczka

Mroza mam obie, również "Pieśń o Achillesie", z pewnością trafi też w moje ręce książka Chmielarza, chociaż na razie staram się omojać wszelkie księgarnie szerokiem łukiem, bo jestem już tak obkupiona, że w domu grożą eksmisją jeśli w dalszym ciągu będzie przybywać ksiażek w takim tempie.,

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
szaga  - awatar
szaga 06.11.2021 14:10
Czytelniczka

Serię "Bezimienny" Chmielarza zdecydowanie polecam. "Diuna" to klasyka i myślę, że każdy poważny czytelnik ją zna. Film oglądnęłam parę dni temu i na pewno jest lepiej niż w poprzedniej ekranizacji i - co ważne - wiele rzeczy, które w książce trzeba było przeanalizować lub się domyślić ich znaczenia, w filmie jest dobrze wyjaśnione i nawet ktoś nieznający książki nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Jane_Pain  - awatar
Jane_Pain 04.11.2021 10:19
Czytelniczka

Nie czytałam nic z powyższych, ale zakupiłam Pieśń o Achillesie ♥  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval  - awatar
Armand_Duval 03.11.2021 17:34
Czytelnik

Szok i niedowierzanie - pierwszy miesiąc od dłuższego czasu bez romansidła w stylu "ona jest grzeczną i niewinną studentką/uczennicą/kurą domową, a on niegrzecznym, wytatuowanym i nieziemsko przystojnym gangsterem/biznesmenem/gwiazdorem cipko-rocka, który wsadza jej w dupę".  😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mylengrave  - awatar
Mylengrave 04.11.2021 14:02
Czytelniczka

Ja bym czytała po takim opisie!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval  - awatar
Armand_Duval 04.11.2021 20:14
Czytelnik

Jeśli kiedyś rozpocznę błyskotliwą karierę pisarską to popełnię takie dzieło dla zgrywy.  😀 Pisać co prawda (chyba) nie umiem, ale jak każdy artysta dużo piję, a to już połowa sukcesu.Jedną potencjalną czytelniczkę już mam, więc pozostaje tylko kwestia znalezienia wydawcy. Scenariusz i dialogi zerżnę (widzicie co tu zrobiłem?  😃) z jakiegoś pornosa. Znaczy, kolegi zapytam,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mylengrave  - awatar
Mylengrave 05.11.2021 08:34
Czytelniczka

Och Armand, dobrze zacząć piątek z taką wypowiedzą! To jest moja wypowiedź, ale wydaje mi się, że pasowałaby Ci do dialogu jakiegoś! Ja za to umiem pisać, ale rzadko piję. Nie, że mało, dużo, ale rzadko. Może jakiś duet popełnimy zatem?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval  - awatar
Armand_Duval 05.11.2021 10:58
Czytelnik

To ja będę pił a ty pisała. Podział obowiązków jak się patrzy. Znaczy, że jeden (jedna) robi jak się patrzy, a drugi patrzy jak się robi. 😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Justyna37  - awatar
Justyna37 03.11.2021 16:07
Czytelniczka

U mnie z tego zestawienia przeczytana "Diuna" oraz "27 śmierci Toby'ego Obeda"-książka reportaż wbija w fotel i daje do myślenia.W planach mam jeszcze "Kasztanowego ludzika" ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 03.11.2021 15:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
PedroP  - awatar
PedroP 03.11.2021 15:00
Czytelnik

I cały misterny plan poszedł się ... 😅 To by było na tyle w kwestii pobożnych życzeń, że czytelnicy zaczną stawiać różnorodność ponad popularność. Gdyby pokusić się o zestawienie gatunkowego udziału w polskim rynku książki, to kryminały i sensacja stanowiłyby 70 proc., o ile nie więcej xD 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post