Bezpłatne e-booki z utworami Stanisława Lema. Skąd można je pobrać?

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.03.2021

Biblioteka Narodowa udostępniła darmowe e-booki z utworami Stanisław Lema. Wśród nich są zarówno opowiadania science-fiction, jak i eseje. Co zrobić, aby je pobrać?

Bezpłatne e-booki z utworami Stanisława Lema. Skąd można je pobrać? Stanisław Lem w roku 1966, zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora / CC BY-SA 3.0

Zmarły w 2006 roku Stanisław Lem był jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich i światowych pisarzy. Tworzył głównie w nurcie literatury science-fiction i futurologii, poruszał tematykę związaną z rozwojem nauki i techniki, sztuczną inteligencją, miejscem człowieka we wszechświecie. W swoich opowiadaniach, powieściach, esejach i felietonach dotykał również spraw współczesności, polityki, a takze krytyki literackiej. Zachwycał humorem i ironią, nierzadko musiał zręcznie umykać cenzorskim ograniczeniom. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, jego książki doczekały się przekładu na ponad 40 języków świata. Przez Sejm został, jednogłośnie, wybrany patronem literackim roku 2021.

Darmowe utwory Sanisława Lema

W porozumieniu z synem pisarza, będącym jego spadkobiercą, Biblioteka Narodowa udostępniła na portalu polona.pl specjalną kolekcję cyfrową „Rok Stanisława Lema”. Aby się do niej dostać, wystarczy kliknąć tutaj. Następnie należy kliknąć ikonę „Pobierz” widoczną w prawym dolnym rogu danej książki i wybrać formę e-booka (MOBI, EPUB, lub PDF).

Dostępne utwory to: „Terminus” z „Opowieści o pilocie Pirxie”, „Nowa Kosmogonia” z „Doskonałej próżni”, „Tragedia pralnicza” z „Dzienników gwiazdowych”, „Maszyna Trurla” z „Cyberiady”, „Bajka o królu Murdasie” z „Bajek robotów” fragment z wykładu „Golem XIV” „O ewolucji”, zbiór esejów „Dialogi” i esej „Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli” z tomu „Fantastyka i futurologia”.

Stanisław Lem

Żądnym większej dawki pism Lema polecamy stronę lem.pl, gdzie w dziale czytelnia znajdują się zarówno fragmenty książek urodzonego we Lwowie pisarza, jak i wywiady i artykuły prasowe, a także archiwum Tygodnika Powszechnego. Z krakowskim czasopismem autor współpracował od roku 1992, publikując cykl felietonów „Świat według Lema”. Część z nich ukazała się następnie w książce „Krótkie zwarcia”.

Wielbicieli twórczości Stanisława Lema może także zainteresować album okolicznościowy przygotowany przez Archiwum Akt Nowych Archiwum Państwowego. Znajdują się w nim wycinki prasowe, wywiady, a także artykuły poświęcone twórczości polskiego futurologa, które ukazały się w kraju i za granicą. Gratką są również recenzje cenzorskie jego dzieł, pisane przez nadzorujących wydawanie książek urzędników z jednostek kontroli wydawania prasy, publikacji i widowisk, jak i „Notatka z rozmowy z ob. Stanisławem Lemem” dotycząca listu opublikowanego przez pisarza na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung w 1978 roku.

Na koniec przypomnijmy, że powstanie e-booków przepowiedział właśnie Stanisław Lem. W opublikowanej po raz pierwszy w 1961 roku powieści „Powrót z gwiazd” czytamy:

„Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”

Książki Stanisława Lema oprawione w nowe okładki projektu Przemka Dębowskiego są również dostępne do kupienia. Zachęcamy do skorzystania z funkcjonalności lubimyczytać.pl Pakiety, dzięki której można wybrać najlepszą ofertę sprzedaży.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad wydarzeniami Roku Lema 2021. 

[aj]


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Dorotea72  - awatar
Dorotea72 31.03.2021 16:26
Czytelniczka

Skorzystam na pewno:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 31.03.2021 12:26
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post