Opowieści o pilocie Pirxie

Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantastyka, fantasy, science fiction
2012-03-01
1968-01-01
Wydawnictwo Literackie
fantastyka, fantasy, science fiction
2012-03-01
Lem

W tych przygodach nie ma wartkiej trzymającej w napięciu akcji ale jest coś co potrafi wciągnąć. Pirx nie jest wybitnym charakterem ale łatwo się z nim utożsamiać. Technologia jest z dzisiejszej perspektywy przestarzała. Opowiadania często zadają ponadczasowe pytania o sztuczną inteligencję i jej egzystencję u boku człowieka.

Podoba mi się styl, jakim te opowiadania są napisane. Przyjemnie się czyta oraz skomplikowane/naukowe rzeczy są wyjaśnione. Fajnie, że Pirx awansuje (tylko kolejność opowiadań trochę się nie zgadza) no i że nie wiadomo, skąd pochodzi, ani jak ma na imię. Jeśli chodzi o fabułę to jedne opowiadania były naprawdę ciekawe i wciągające (np. "Patrol" , "Odruch warunkowy") a inne...

Moja pierwsza książka autorstwa Lema i wywarł dla mnie pozytywne wrażenie.
Chętnie przeczytam wcześniejsze dzieła.

Narracja Lema bardzo charakterystyczna, z tych niespiesznych, jak on to robi, że mimo to buduje napięcie??? Opowieści pilota Pirxa wciągnęły mnie... A ten moment, jak ktoś odstukiwał w rurę... a nie miał kto! :D kto czytał, ten wie o czym mówię. Lem zmusza do myślenia. Jeden z moich ulubionych autorów.

Tyle napisano o tej książce, że ograniczę się do kilku spraw, które mi przyszły do głowy.

Po pierwsze, w opowieściach o pilocie Pirxie przewija się wiele wątków dobrze znanych z innych światów, przede wszystkim prozy marynistycznej. Mamy tutaj bezpośrednie odwołania do Conrada (smuga cienia), ale i wiele innych. Kosmos w tych opowiadaniach jest już trochę oswojony, tak jak...

Klasyka Lema, solidne SF, gdyby to nie były pojedyncze opowiadania, to ciężko by się było oderwać od lektury. Pirx jest prawdziwym bohaterem, który potrafi się odnaleźć w każdej rzeczywistości. Jednak jest on zwyczajnym człowiekiem, który też czasami zwyczajnie nie wie co robić i musi radzić sobie sam.

Tytuł jest bardzo trafny. Są to opowieści o pilocie Pirxie. Ta książka Lema jest lekka, filozoficzna i napisana pięknym słowem. Tak powinno się to robić. Choć opowiadania mają już swoje lata i nieco więcej wiemy o astronomii, to wszystko wydaje się być nadal aktualne. Czasem łapiemy się na tym, że jest to coś jak "odyseja kosmiczna", a czasem "bajki...

Po książkę sięgnąłem w ramach wspomnień z młodości. Pamiętam, że kiedyś robiła na mnie większe wrażenie. Teraz dla mnie to jest zbiór niełączących się opowiadać o tym sympatycznym pilocie. Książka dobra ale już czytałem lepsze opowieści Lema.

Cykl lemowskich opowiadań opowiadających o relacji człowiek-maszyna. W dobie postępu technologicznego, który postępuje bez żadnej kontroli - bardzo aktualna. Nie trzeba nadmieniać iż polszczyzna Lema to najwyższa klasa.

Rewelacyjny zestaw opowiadań w klimacie retro-SF. Moje ulubione to 'Terminus' i 'Wypadek' - mają w sobie jakiś naukowy (momentami wręcz egzystencjalny) niepokój, który zostaje w pamięci.

Dyskusje

4 089