Opowieści o pilocie Pirxie

Okładka książki Opowieści o pilocie Pirxie
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Lem
Wydawnictwo Literackie
2012-03-01
1968-01-01

Okładka książki Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski Tomasz Fiałkowski, Stanisław Lem
Ocena 7,1
Świat na krawę... Tomasz Fiałkowski,&...
Okładka książki Drugi próg życia Tomasz Borowski, Krzysztof Boruń, Andrzej Czechowski, Tadeusz Zbigniew Dworak, Konrad Fiałkowski, Dariusz Filar, Henryk Gajewski, Wacław Gołembowicz, Adam Jaromin, Andrzej Kossakowski (historyk sztuki), Mirosław Kwiatek, Stanisław Lem, Krzysztof Wiesław Malinowski, Julia Nidecka, Jacek Sawaszkiewicz, Ryszard Sawwa, Janusz Siwek, Andrzej Stoff, Tadeusz Suchorzewski, Tadeusz Unkiewicz, Andrzej Urbańczyk, Stefan Weinfeld, Janusz Andrzej Zajdel, Witold Zegalski, Wiktor Żwikiewicz
Ocena 6,9
Drugi próg życia Tomasz Borowski, Kr...

Wyróżniona opinia i

Opowieści o pilocie Pirxie

przeczytanych książek 518 napisanych opinii 60

Zbiór opowiadań dobry. Zgoła odmienny od "Bajek robotów" czy "Dzienników gwiazdowych". Tutaj autor postawił większy nacisk na realność i wiarygodność zarówno fabuły, jak i głównego bohatera. Tym opowieściom jest znacznie bliżej do naszych czasów, więc i odbiór powinien być łatwiejszy.

Opowiadania nierówne. Kilka z nich należałoby na pewno wyróżnić ("Test", "Albatros", "Rozprawa" czy "Ananke"), ale możemy trafić również na kilka, które pomimo, że traktują o czymś interesującym, momentami mogą zanudzić na śmierć ("Patrol", "Wypadek", "Polowanie").

"Opowieści o pilocie Pirxie" znajdują się wśród moich ulubionych dzieł ojca polskiej fantastyki naukowej - Stanisława Lema. Myślą przewodnią, elementem wspólnym każdej z historii jest styk na granicy człowiek-maszyna, człowiek-kosmos. Czym jest człowieczeństwo? Czy sztuczny człowiek ze sztuczną inteligencją, świadomy swego istnienia jest już człowiekiem? Co nas odróżnia od maszyn? I wreszcie - jak mikroskopijni i delikatni jesteśmy w obliczu zimnego, pustego kosmosu? Rzeczywistość Pirxa to czasy, w których zachwyt nad nieznanym ustąpił miejsca rutynie, a kosmos spowszedniał, stając się kolejnym polem eksploatacji i wpływów wielkich korporacji przemysłowych i wojska. Wysłużone statki, wielkie i ciężkie, niczym morskie karawele, mogą opowiedzieć niejedną historię. Ich nawigatorzy - stare wilki morskie to ludzie doświadczeni, rozumiejący się bez słów, tworzący nieformalną brać i znający realia i bezwzględność kosmosu. Stoją oni niejako na straży tego jedynego, kruchego, najcenniejszego skarbu w całym wszechświecie - życia i niejedno już przeżyli i widzieli. "Opowieści o pilocie Pirxie" stawiają na realizm - nie ma tu efektów w stylu "Gwiezdnych Wojen" czy "Star Treka". Loty kosmiczne, pokonywanie tej przerażająco pustej przestrzeni to czysta matematyka - przy błędnych pomiarach - umrzesz. Moimi ulubionymi opowiadaniami są odpowiednio: "Albatros", "Terminus" i "Test" - reszta jest również dobra, ale te uważam za wyjątkowe. Klimat książki przywodzi na myśl zimnowojenne zmagania Stanów Zjednoczonych i Rosji i tego jakby wyglądał świat przy nieustannym rozwoju projektów kosmicznych lat 70-80-tych XX wieku. Czy byłby lepszy czy gorszy? Czy nasze marzenia o podboju kosmosu nie zatarłaby trudna rzeczywistość i monotonia? Czy w kosmosie i na obcych planetach znaleźlibyśmy to czego pragnęliśmy i o czym marzyliśmy? Wśród tych wszystkich zmian z pewnością jedno pozostałoby niezmienne - człowiek.

Jedna z tych książek do których wracałem, wracam i wracał będę.
W zestawie "na bezludną wyspę" pozycja obowiązkowa :)
Pirx - z pozoru jeden z nas, z wadami i zaletami "jak każdy". Ale jednocześnie jest to Człowiek przez naprawdę wielkie C.

Jedna z tych książek do których wracałem, wracam i wracał będę.
W zestawie "na bezludną wyspę" pozycja obowiązkowa :)

"Test" i "Terminus" rewelacyjnie ale pozostałe nudnawe.

"Test" i "Terminus" rewelacyjnie ale pozostałe nudnawe.

Najlepsze dla mnie opowiadania to "Test" (jako jedyne czytane w podstawówce), "Terminus", "Polowanie", "Rozprawa".

Najbardziej przystępne, najbardziej "młodzieżowe" pozycje Mistrza. Czyta się z nostalgią i ogromną przyjemnością.

Mogę do tego wracać i wracać

Mogę do tego wracać i wracać

Rok Lema, więc trudno żadnej książki jego nie przeczytać. Historie o Pirxie czytałem jednak nie pierwszy raz, choć minęło naprawdę wiele czasu od tamtego momentu, a dokładniej - lata. po drodze były więcej książek SF, różni autorzy. Opowieści pamiętałem jak przez mgłę - zarysy, bez szczegółów. Wracając zastanawiałem się, jak odbiorę książkę teraz.
Skończywszy lekturę mogę powiedzieć - to trzyma poziom. Widziałem. Tu wszystko, co fanów hard SF doprowadza do ślinotoku podczas lektury Expanse: ciążenie z ciągu, zabójcze przeciążenia, drobne szczegóły. Fakt, że pewne rzeczy tracą myszką, tak to już z klasykami jest.
Lem nadal jest aktualny, a po historie o Pirxie można sięgać nawet bez sentymentu. To dobre, twarde SF poruszające na tle rakiet i stosów atomowych interesujące kwestie.
Szczerze polecam.

Skończywszy lekturę mogę...

Najlepsza książka na start, aby poznać różne oblicza pisarskiego stylu Lema

Najlepsza książka na start, aby poznać różne oblicza pisarskiego stylu Lema

Moja pierwsza książka Lema. Mimo, ze miałem wybrac kilka wybranych opowiadań, ksiazka na tyle mnie wciągnęła, iż przeczytałem ja od deski do deski. Dzięki niej zainteresowałem się szerzej fantastyka naukowa.