rozwiń zwiń

W ten weekend święto książki w Katowicach

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.12.2019

Już w najbliższy weekend odbędą się Śląskie Targi Książki. Z czytelnikami spotka się ponad 150 autorów, a w programie znalazły się liczne spotkania, warsztaty i wystawy. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci oraz miłośników Śląska. Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

W ten weekend święto książki w Katowicach

Śląsk na Śląskich Targach Książki

Co roku z ciepłym przyjęciem publiczności spotykają się wydarzenia skoncentrowane wokół książek i zjawisk dotyczących Śląska i Ślązaków, historii, kultury i literatury. Biblioteka Śląska przygotowała cykl interesujących spotkań, m.in. o twórcach śląskiej architektury czy „Na nowo o Śląsku”, o publikacjach Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z Dariuszem Zalegą, autorem książki „Śląsk zbuntowany”, Jerzym Illgiem, który opowie m.in. o książce „Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza”, Wojciechem Grabowskim, autorem książki „Tu. Sztuka i przestrzeń Górnego Śląska”, oraz Michałem Bulsą i Barbarą Szmatloch – autorami książek „Katowice, których nie ma” i „Sekrety Katowic”. Marek Szołtysek jak zawsze zaprosi do czytania książek o Śląsku, a Kazimierz Szymeczko przybliży dzieciom powstanie śląskie. Interesującym wydarzeniem będzie prezentacja albumu „Muzeum Śląskie w Katowicach” autorstwa Alicji Knast, z serii Director's Choice, nowości wydawniczej Scala Arts & Heritage Publishers Ltd., oraz spotkanie promujące komiks Muzeum Śląskiego „Nasze Muzeum”.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży

Niewątpliwą atrakcją Targów będzie ciekawy program dla najmłodszych i nieco starszych czytelników, a w nim m.in. wydarzenia organizowane w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej: gry językowe z Agnieszką Frączek, spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk, autorką książek: „Kroniki Archeo” i „Mazurscy w podróży”, oraz z Agnieszką Taborską i Michałem Rusinkiem. Całe klasy i rodziny będą mogły wziąć udział w Ostrym Dyżurze Literackim i dowiedzieć się, jakie książki wybrać, by uniknąć czytelniczej nudy lub by wreszcie pokochać czytanie.

Na mikołajkowe warsztaty plastyczne i rodzinne czytanie bajek na Śląskich Targach Książki zaprosi Fundacja Miasta Słów. Dariusz Rekosz opowie o zakazanych książkach i przeprowadzi warsztaty detektywistyczne. Stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieni się w Czytelnię pod Sówką – biblioteczną poradnię literacką dla dzieci i młodzieży, w której rodzice uzyskają informacje, co czytać maluchom i co podsuwać czytelnikom w wieku szkolnym, a wszystkie książki warte poznania będzie można w czytelni obejrzeć i poczytać.

Można też będzie zdobyć autografy m.in.: Anny Markiewicz, Marty Guzowskiej, Magdaleny Kilarskiej, Asi Olejarczyk, Mariusza Wollnego czy Wojciecha Widłaka.

Na wybrane zajęcia, które odbędą się w piątek, obowiązują zapisy.

Wymień się książką z blogerem

Już po raz piąty Śląscy Blogerzy Książkowi przeprowadzą na Targach wymianę książek i dzięki zaangażowaniu uwielbiającej książki publiczności zapewne pobiją rekord z zeszłego roku.

Program dla dzieci i młodzieży: slaskczyta.pl/program/program-dla-dzieci-i-mlodziezy/

Pełen program wydarzeń: slaskczyta.pl/program/wszystkie-wydarzenia2

Wystawy

W przestrzeni Targów można będzie zobaczyć ciekawe wystawy. MAMA to wystawa prac belgijskiego ilustratora Quentina Grébana, znanego w Polsce przede wszystkim dzięki książce napisanej przez Hélene Delforge właśnie o tytule „Mama”. Na ilustracjach, które zostaną zaprezentowane, nierzadko widać tęsknotę, miłość, oddanie i serce wkładane przez mamy w wychowanie swoich pociech. Artysta stara się także ukazać uczucia, które towarzyszą matkom równie często, m.in. strach, obawa lub zmęczenie, pokazuje też on, jak dzieci bezgranicznie ufają swoim mamom. Wszystko to sprawia, że wystawa jest znakomitym pretekstem do rozmów z dzieckiem.

Kolejną propozycją jest „Świat Innocentiego”, na której przedstawiono ilustracje z takich książek, jak „Pinokio”, „Kopciuszek”, „Wyspa Skarbów”. Roberto Innocenti jest włoskim ilustratorem, artystą samoukiem, który zasłynął jako ilustrator klasyki literackiej: „Dziadka do orzechów”, „Opowieści wigilijnej”, „Calineczki” i innych baśni. Jest laureatem wielu nagród, m.in. w 2008 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Hansa Christiana Andersena, przyznawaną przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY). „New Yorker”, komentując „Pinokia” z jego ilustracjami, ocenił, że wydanie to jest z pewnością najpiękniejszą edycją, jaką kiedykolwiek ujrzał świat. Na obie wystawy zaprasza Grupa Czas Dzieci.

„Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia” to wystawa prezentująca fotografie wykonane w Palestynie w czasie drugiej wojny światowej – jest dokumentacją miejsc, zabytków oraz życia codziennego Arabów, Żydów, polskich żołnierzy i emigrantów. Stanisław Ligoń, znany jako malarz, człowiek teatru, działacz plebiscytowy, radiowiec (dyrektor Polskiego Radia w Katowicach w latach 1933–1939), satyryk i polityk, dzięki tej wystawie daje się poznać jako świetny dokumentalista i fotoreporter. Wystawa przygotowana została przez Bibliotekę Śląską.

Udogodnienia dla zwiedzających

Jak co roku działać będzie przygotowana przez Miasto Katowice strefa relaksu, w której można będzie chwilę odpocząć i złapać oddech przed kolejnymi spotkaniami z pisarzami. Dostępna będzie także kawiarnia – wszystkich głodnych i spragnionych zapraszamy do bistro EMCEK meet & eat. U większości wystawców za książki zapłacimy kartą, ale zdarzają się też wyjątki i dlatego warto mieć przy sobie gotówkę – najbliższe bankomaty znajdują się przy ul. Chorzowskiej 1, al. Korfantego 6, al. Korfantego 46 i ul. Uniwersyteckiej 12.

W punkcie informacyjnym można będzie otrzymać bezpłatny przewodnik po Śląskich Targach Książki z mapą stoisk i scen, listą wystawców oraz programem. Wszystkie te informacje będą też zamieszczone na dużych tablicach w przestrzeni targowej. 29 listopada ukaże się dodatek specjalny do „Gazety Wyborczej” poświęcony Śląskim Targom Książki, w którym znajdą się najważniejsze informacje oraz ciekawostki.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem. 


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Adam 09.12.2019 11:19
Czytelnik

Biednie. Z roku na rok coraz mniejsza impreza. Caly rok czekania a tu taki objazdowy kurnik. Widac, ze Slask nie jest traktowany jako czytelnicze zaglebie, raczej jak kiepska prowincja. Moze czas zamknac ten kram i podstawic autokary do Krakowa czy Wawy ?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ola 09.12.2019 13:12
Czytelniczka

Wszyscy do W-wy i Krakowa? A po, co? aeby tom się już w ogóle nie dało ruszać? W Krakowie w tym roku dziewczyny mdlały. W jednej z hal zrobił się gigant korek. Nie dało się przejść. Absurd. Własnie należy chodzić na lokalne targi, żeby się rozwijały. Było sporo znanych autorów, trochę lokalnych. Wystarczy. W W-wie i Krakowie i tak wiekszej ilości autorów nie odwiedzisz ,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
kasiaman55 08.12.2019 21:16
Bibliotekarka

Wow. Ale jazda... Wróciłam. Było cudnie. Przede wszystkim nie było najmniejszego problemu ze zdobyciem dedykacji u poszczególnych autorów, tak jak np. na targach w Krakowie. Nie trzeba było czekać na któregokolwiek z nich, wręcz przeciwnie, to oni pisarze czekali na nas czytelników. Przesympatyczna i bardzo wyważona pani Ewa Wachowicz (super figura, tv jednak pogrubia!)....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
kasiaman55 07.12.2019 21:27
Bibliotekarka

Wybieram się jutro po pracy. Mam nadzieję że uda mi się spotkać z kilkoma autorami według harmonogramu ok. 15:00 jeszcze parę osób ma być. Liczę na p. Zielke, Łazarkiewicza, p. Wachowicz,p. Jax. Chciałabym też że względu na męża ogarnąć spotkanie dotyczące piłki nożnej. Zobaczymy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Balcar 04.12.2019 21:53
Czytelnik

Byłem kilka lat temu i niestety nic ciekawego. W ten weekend nie będzie mnie w Katowicach, więc na szczęście ominie mnie to wydarzenie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
loleksk89 04.12.2019 21:11
Czytelnik

Jak dla mnie nic specjalnego. Na swoich ulubionych autorów i tak nie doczekam się na targach książki nigdy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 04.12.2019 16:58
Czytelnik

Fajnie są takie rzeczy,promują czytelnictwo.Ja nie umiem, powiedzieć.Dlaczego,tak bardzo kocham czytać.Nie wiem, dlaczego CV czytam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 03.12.2019 12:10
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post