Najbogatsi polscy pisarze

Ewa Cieślik
26.11.2019

Który polski pisarz jest najbogatszy? Ile zarabiają pisarze? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, warto zapoznać się z zestawieniem „Wprost”. Tygodnik oszacował zarobki najpoczytniejszych autorów w naszym kraju. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znaleźli się zarówno twórcy literatury popularnej, jak i noblistka, a także… autorka poniżej 18. roku życia.

Reklama

Książki niektórych autorów cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Tak jest w przypadku pisarza, który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu „Najlepiej zarabiający polscy pisarze 2019”, przygotowanego przez „Wprost”. Tygodnik wykorzystał dane globalnej firmy analitycznej Nielsen, która poprzez badanie BookScan Polska od niedawna monitoruje nasz rodzimy rynek książki. Choć trudno dotrzeć do wyników sprzedażowych poszczególnych wydawnictw i na ich podstawie obliczyć zyski, jakie przynoszą dane tytuły, dzięki badaniu BookScan Polska udało się z dużym prawdopodobieństwem wskazać najpoczytniejszych pisarzy.

Wyniki sprzedażowe zaczerpnięto z ok. 300 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwóch księgarń on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). W ten sposób monitorowano 10 mln transakcji zawieranych na polskim rynku książki na przestrzeni 46 tygodni – od 1 stycznia do 18 listopada 2019 roku. Choć, jak czytamy na stronie „Wprost”, agencja póki co obejmuje swoimi badaniami od 10 do 15 proc. rynku księgarskiego w kraju, to dane pomnożono przez 8, dzięki czemu uzyskano prawdopodobny w skali kraju wynik sprzedaży. Jako honorarium autora przyjęto 5% ceny książki.

Kto zarabia najwięcej?

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje autor nie tylko popularny, ale i niezwykle pracowity. Remigiusz Mróz, publikujący kilka książek rocznie, zdaniem „Wprost” zarobił ponad 1,8 miliona złotych. Szacuje się, że od stycznia 2019 roku sprzedał aż 1,3 mln napisanych przez siebie książek. Przy okazji sporo ich też przeczytał – autor ma swoje konto na lubimyczytać.pl, więc w jego biblioteczce można zobaczyć, co czyta najbogatszy polski pisarz.  

W zestawieniu po piętach depcze mu Blanka Lipińska, tworząca popularne powieści erotyczne – ich sprzedaż prognozowano na 668 tys. egzemplarzy. Do pierwszej trójki dołączyła również Olga Tokarczuk. Przyznana 10 października Literacka Nagroda Nobla sprawiła, że czytelnicy zaczęli masowo wykupywać książki pisarki. Dzięki temu już teraz sprzedano ich ponad pół miliona, a do końca roku liczba ta na pewno się jeszcze zwiększy.

W pierwszej dziesiątce aż 7 kobiet

Reklama

Co ciekawe, na miejscach od czwartego do siódmego znajdziemy autorów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Marta Galewska-Kustra to twórczyni sympatycznej postaci Pucia, który uczy najmłodszych mówić – autorka jest logopedą i pedagogiem dziecięcym, a w swych książkach łączy naukę odpowiedniej wymowy dźwięków z rozwojem kreatywności dziecka. Zajmująca piąte miejsce Anita Głowińska pisze z kolei o Kici Koci, która opisuje świat swym małym czytelnikom (w serii tej znajduje się już blisko 30 książek – zdaniem „Wprost” sprzedano ich ponad milion!). Rafał Kosik tworzy fantastykę naukową, ale największą popularność przyniosły mu cykle „Felix, Net i Nika” oraz „Amelia i Kuba / Kuba i Amelia”. Nela Mała Reporterka – dziś już 14-latka, podróżująca od 5. roku życia – zdaniem autorów rankingu zamyka rok z zarobkiem osiągającym niemal 350 tys. złotych. W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze Katarzyna Michalak, Andrzej Sapkowski i Katarzyna Puzyńska.

Ranking dwudziestu najbogatszych polskich pisarzy i pisarek

1. Remigiusz Mróz: 1,82 mln zł

2. Blanka Lipińska: 958,32 tys. zł

3. Olga Tokarczuk: 908,92 tys. zł

4. Marta Galewska-Kustra: 686 tys. zł

5. Anita Głowińska: 412,67 tys. zł

6. Rafał Kosik: 387,47 tys. zł

7. Nela Mała Reporterka: 348,92 tys. zł

8. Katarzyna Michalak: 326,24 tys. zł

9. Andrzej Sapkowski: 292,13 tys. zł

10. Katarzyna Puzyńska: 281,13 tys. zł

11. Ałbena Grabowska: 278,75 tys. zł

12. Justyna Bednarek: 277,97 tys. zł

13. Andrzej Pilipiuk: 247,44 tys. zł

14. Andrzej Maleszka: 240,11 tys. zł

15. Jakub Żulczyk: 204,09 tys. zł

16. Jacek Piekara: 196,32 tys. zł

17. Wojciech Chmielarz: 165,15 tys. zł

18. Katarzyna Bonda: 153,46 tys. zł

19. Magdalena Witkiewicz: 146,51 tys. zł

20. Grzegorz Kasdepke: 134,5 tys. zł

Z pełnym raportem można zapoznać się na stronach tygodnika „Wprost”.

 

Do rankingu na swoim fanpage'u odniósł się już Remigiusz Mróz.

Czy w tym roku kupiliście książkę autora lub autorki z powyższego zestawienia?

Reklama

komentarze [158]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

168
13
26.11.2019 13:13

Zapraszam do dyskusji.


1266
21
26.11.2019 15:14

Ciekawostka: pan Mróz na półce "teraz czytam" ma swoją własną książkę.


2469
82
26.11.2019 20:44

Nie ma to jak dobra autoreklama. Pan Mróz by się roztopił z nerwów, gdyby przestał przodować w rankingach ;)


1943
1217
27.11.2019 06:44

Zauważyłam to. Nawet mnie to nie zdziwiło.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1441
53
26.11.2019 15:19

Sami pisarze już się wypowiadają, że ranking nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Chociażby stawka 5% jest alarmująco niska.

"Jestem gotów zaryzykować tezę, że żadna z osób na tej liście nie ma takiego honorarium – i gdyby wydawca komukolwiek je zaproponował, autor z pewnością poszedłby do innej oficyny. To niebezpieczne dla pisarzy wchodzących na rynek, bo gotowi...

więcej

3716
3478
26.11.2019 16:13

Książka, to kolejny towar.W kapitalizmie. Tu widzimy, jakie książki czyta.Wieksxosc Polaków.W tym i ja.Przeciez w większości,ci.Pisarze piszą, książki lekkie łatwe i nie wymagające myślenia.Typowa rozrywka.W tym ja się dobrze, czuję.


31
31
26.11.2019 19:28

Czyta czy kupuje? Bo to dwie różne sprawy.


45
37
29.11.2019 08:59

Tokarczuk też?!


3716
3478
30.11.2019 17:18

Zależy,jak już pisałem.Dla mnie każda książka jest trudna.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

247
246
26.11.2019 18:29

Mam dylemat: jaki czy który pisarz?


0
0
27.11.2019 09:44

Jeżeli chodzi o początek leadu, to powinien być "który", chcemy bowiem wskazać konkretnego, jednostkowego pisarza (w odróżnieniu od typu/rodzaju, jak np. autor kryminałów). Dzięki za zwrócenie uwagi, umknęło podczas korekty. Już poprawione :).


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

101
20
26.11.2019 18:31

Coś mi mówi, że te badania nie zostały należycie przeprowadzone . Nie ma Twardocha np., a z tego co się orientuję, gość tłucze bestseller za bestsellerem. Poza tym umówmy się, majątek pisarza nie tylko z książek pochodzi, ale i z praw zależnych, spotkań autorskich, wydań zagranicznych, nagród... polecania innych pisarzy. Wiele jest kopalni w tym zawodzie ;)


33
23
26.11.2019 19:05

No i Nobel dla pani Tokarczuk to ponad trzy miliony, więc ona chyba jest już poza skałą porównawczą.


207
17
26.11.2019 19:24

Właśnie. Mróz dostał jeszcze zapewne ładną sumkę za serial, co mogło przesądzić o jego pierwszym miejscu. Osobiście jego książki mnie nie urzekają. Sięgnęłam po dwie i obie odłożyłam nie docierając nawet do połowy.


101
20
26.11.2019 19:44

To i tak sporo. Moje gratulacje.


1917
1
26.11.2019 20:17

W tym rankingu jest tylko kasa za sprzedaż książek. Czytałam wypowiedz(chyba dobrze zapamiętałam) Krzysztof Piersa, że u niego 70% zarobku to spotkania autorskie.


1943
1217
27.11.2019 06:40

Twardoch napisał bestsellery, ale nie napisał ich TYLE. Wszystkich jego książek jest kilka.


1917
1
27.11.2019 11:26

Dokładnie i to zestawienie za 2019 Mróz ile w tym roku wydał z 5 i kilka w 2018? Blanka w 2018-19 3 pozycje a Twardoch z tego co widzę 1 w 2018 to też może mieć w pływ na sprzedaż 2019.


3716
3478
30.11.2019 17:18

Ja zaplanowałem sobie na grudzień kupić Wyrok.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

148
40
26.11.2019 19:18

Gdyby nie niecierpliwość i brak wiary w potęgę gier komputerowych pana Sapkowskiego, to na swoim "Wiedźminie" bez trudu doleciałby na szczyt listy najlepiej zarabiających.


101
20
26.11.2019 19:43

Sapkowski wygrał już proces z producentem gry i oni mu teraz wiszą całkiem sporą kaszankę, więc tu chyba nie o brak wiary chodziło.


1441
53
26.11.2019 20:22

ale to jest ranking stworzony tylko na podstawie sprzedaży książek, nie ma mowy o grach, serialach, spotkaniach autorskich itd., więc Sapek na szczycie nigdy nie będzie


101
20
26.11.2019 20:29

„ Jaki polski pisarz jest najbogatszy? Ile zarabiają pisarze? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, warto zapoznać się z zestawieniem „Wprost”. Tygodnik oszacował zarobki najpoczytniejszych autorów w naszym kraju. ”

Cały ten artykuł jest nieprecyzyjny.


3716
3478
30.11.2019 17:19

Bo to portal o książkach nie o grach :-)


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3716
3478
26.11.2019 20:05

Ja i czytam i kupuję.


31
31
27.11.2019 11:12

Ja też. Tyle że nie koniecznie tych autorów którzy są na tej liście.


2672
553
28.11.2019 21:01

Ja czytam, ale nie kupuję. Beletrystykę czytam z biblioteki. Kupuję książki, których w bibliotece nie ma, czyli to nie są najbardziej popularni autorzy.


3716
3478
30.11.2019 08:33

Ja czytam tylko beletrystkę.


2672
553
30.11.2019 14:51

Ja jak wiesz czytam wszystko, poza romansami i erotykami.


3716
3478
30.11.2019 17:20

A tego nie wiedziałem,że nie czytasz erotyków.Ja czasem na jakiś się skuszę.Albo rzadko.


2672
553
30.11.2019 18:25

Może bym się skusiła,gdybym umiała czytać przez sen. Niestety nie potrafię muszę wybierać, a czasami wybór jest trudny.


3716
3478
30.11.2019 20:04

Fakt,też to mam.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

62
11
26.11.2019 23:37

Pokazany został tylko fragment prawdy. Honoraria na poziomie 5% to nie w przypadku znanych nazwisk. Ci mogą sobie pozwolić na więcej. A niektórzy poszli jeszcze dalej i wydają we własnym wydawnictwie.

No i zresztą dobrze.
Ja pisarzom dobrze życzę.

Pisanie to zajęcie czasochłonne, niepewne, w przypadku większości autorów nieopłacalne. Pracują na etacie, piszą z doskoku...

więcej

1943
1217
27.11.2019 06:43

Szczerze mówiąc, 2 zł za egzemplarz to czysty kapitalizm w wydaniu 'Ziemi obiecanej'. Naprawdę mało. Chodzi o sprawiedliwość.


2469
82
27.11.2019 12:00

To jest chyba więcej niż te 5%. Widziałam w niektórych wydawnictwach stawki w granicach 15-20%. Za tak niski zysk to chyba nikt nie chciałby pisać.

Self-publishing to świetna opcja, tylko tu jest potrzebny wkład własny na druk i stwarza to pewne ryzyko, że się nie uda i pieniądze przepadną. Trzeba mieć naprawdę dobrą książkę, żeby została zauważona lub w miarę znane...

więcej

62
11
27.11.2019 18:00

Self publishing stał się dla wielu pułapką. Zarobek wygląda kusząco, ale w tym przypadku odpowiedzialność za całą promocję i dystrybucję spoczywa na jednej osobie. Niewiele osób odniosło sukces w ten sposób.


1445
16
29.11.2019 17:26

Za selfpublishing warto się brać, gdy posiada się już "wyrobione" nazwisko lub dużą wiedzę o procesie wydawniczym i rynku książki. To najczęściej nie ma sensu wśród debiutantów zajmujących się beletrystyką.


3716
3478
30.11.2019 17:21

Ciekawe kiedy się przebiją tacy pisarze jak.Mateusz Rokicki,Łukasz Radecki.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1574
168
27.11.2019 00:16

XD
XD


zgłoś błąd