Możemy pomóc Albanii. Małgorzata Rejmer zorganizowała zbiórkę dla poszkodowanych

Ewa Cieślik
28.11.2019

Małgorzata Rejmer, znana polska reportażystka, zainicjowała akcję pomocy Albańczykom poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup koców, śpiworów, ciepłych ubrań i jedzenia. Niestety zbiórkę zamknięto po tym, jak osoby dokonujące darowizny zaczęły otrzymywać wiadomości mające na celu wyłudzenie danych.

Możemy pomóc Albanii. Małgorzata Rejmer zorganizowała zbiórkę dla poszkodowanych

Małgorzata Rejmer to autorka książek chwalonych zarówno przez czytelników, jak i krytyków. Za zbiór reportaży „Bukareszt. Kurz i krew” otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, a „Błoto słodsze niż miód” było nominowane do Nagrody Literackiej Nike. Znalazło się także wśród książek nominowanych w plebiscycie Książka Roku lubimyczytać.pl 2018 w kategorii literatura faktu, publicystyka.

Wśród cytatów z reportażu „Błoto słodsze niż miód”, dodanych do naszego serwisu przez czytelników, znajduje się również taki: „W każdych okolicznościach powinniśmy nadawać znaczenie i sens swojemu losowi, wychodzić mu naprzeciw, konfrontować się z nim. Nie łamać się pod ciężarem życia”. Po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Albanię 26 listopada, wielu mieszkańców tego kraju musi zmierzyć się z niezwykłym wyzwaniem. Pisarka pomaga w zbieraniu środków na koce i śpiwory oraz jedzenie – w tym celu rozpoczęła zbiórkę na portalu Facebook. Jak pisała:

Za namową polskich przyjaciół postanowiłam, że zorganizuję zbiórkę dla Albanii, bo jest to kraj, w którym mieszkam od pięciu lat, mam tu dom, przyjaciół i rodzinę. Wielu z Was pytało mnie, czy można coś zrobić dla Albanii. Tak, możemy pokazać Albańczykom, że Polacy o nich pamiętają, że wspierają ich w trudnych chwilach.

Cała zebrana kwota zasili konto centrum społecznego Logu, które tworzą aktywiści z Organizata Politike. Pisarka zadeklarowała już, że osobiście uda się 2 grudnia do Tirany oraz Durres, by udokumentować wydawanie pieniędzy. Udało się zebrać ponad 38 tys. złotych. Pisarka podziękowała wszystkim ofiarodawcom.

Myślę sobie, drodzy przyjaciele Polacy, że my naprawdę potrafimy byc wspaniali, solidarni i hojni.
A dziś nasi przyjaciele Albańczycy także pokazują sobie, czym jest solidarność, bo albańska pomoc humanitarna przechodzi z rąk do rąk i jest wielka – sami Albańczycy wychodzą sobie naprzeciw.

Niestety Małgorzata Rejmer zdecydowała się zamknąć zbiórkę po tym, jak osoby wpłacające pieniądze zaczęły otrzymywać wiadomości zmierzające do wyłudzenia ich danych. W tym celu stworzono fałszywe konto pisarki. Zebrana suma pozwoli jednak na udzielenie realnej pomocy poszkodowanym Albańczykom. Jak zaznacza reportażystka, powstanie specjalny profil na Facebooku ze zdjęciami dokumentującymi wydawanie pieniędzy. „Wszystko zostanie rozliczone, opisane, sfotografowane”, podkreśla. „Jestem szczęśliwa i dumna, że Albańczycy mogą liczyć na nas, Polaków”.

Wszyscy, którzy nie zdążyli wziąć udziału w akcji Małgorzaty Rejmer, mogą przelać środki na konto Caritas Polska. Wystarczy wysłać SMS o treści ALBANIA na numer 72052 (koszt 2,46zł z VAT) lub 
dokonać przelewu na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Albania).

Fot. otwierająca: Małgorzata Rejmer, autor: Katarzyna Lasoń

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
388
48
29.11.2019 10:00

smutne są te wyłudzenia, ale jeszcze smutniejszy jest brak albańskiej tragedii w newsowych mediach telewizyjnych, BBC World, CNN tylko na paskach drobnym drukiem, gdzie byle pierdnięcie z Hong Kongu ma zapewnioną godzinną relację z roztrzęsioną kamerą i biegającymi reporterami


203
13
28.11.2019 14:21

Zapraszam do dyskusji.


zgłoś błąd