Czy Molier jest autorem przypisywanych mu dzieł?
Zdaniem niektórych badaczy nie jest pewne, czy Molier, uznawany za najwybitniejszego komediopisarza pochodzącego z Francji, napisał „Skąpca” czy „Świętoszka”. Kres poddawaniu w wątpliwość jego autorstwa mogą położyć opublikowane właśnie wyniki badań dwóch francuskich uczonych.

Francuski pisarz Pierre Louÿs w 1919 roku wyraził przekonanie, że dzieła Moliera tak naprawdę napisał dramaturg i poeta Pierre Corneille. Brak odpowiedniego wykształcenia, wielość innych zajęć i niewielka liczba manuskryptów, które dotrwały do naszych czasów, sprawiały, że zaczęto wątpić w autorstwo Moliera. Przez lata było ono przedmiotem sporów literaturoznawców. Dziś wydaje się, że mamy już odpowiedź na to, czy Molier sam pisał swe dzieła.
Komputerowa analiza XVII-wiecznych tekstów
Badacze Florian Cafiero (Université de Paris) oraz Jean-Baptiste Camps (Université Paris Sciences et Lettres) prowadzili zajęcia ze studentami z analizy lingwistycznej i posłużyli się przykładem twórczości Moliera i Pierre'a Corneille'a. Wyniki zainteresowały ich na tyle, że kontynuowali badania. Analizie poddali teksty dwóch Francuzów, a także brata Pierre’a – Thomasa – i innych pisarzy tworzących we Francji w XVII wieku. Zbadano rytm i poszczególne sekwencje zdań, gramatykę czy użyte słownictwo.
Eksperci chcieli sprawdzić różne hipotezy. Czy Molier był tylko autorem pomysłu przedstawionego w komediach? A może pisał szkic, który później rozwijał inny twórca? Wyniki ich badań nie wykazały jednak podobieństw między tekstami Pierre’a Corneille’a a tymi przypisywanymi Molierowi. Wręcz przeciwnie – analiza udowodniła, że Molierowskie komedie charakteryzują się własnym stylem, odmiennym od pozostałych dzieł.
Nasze badanie potwierdza tezę, że dzieła przypisywane Molierowi nie zostały napisane ani przez Pierre’a Corneille’a, ani przez żadnego innego pisarza, którego teksty poddaliśmy analizie – stwierdzają badacze.
Z całościowymi wynikami badań można zapoznać się na stronie Science Advances.
Molier jak Szekspir?
Wątpliwości z przypisaniem komedii francuskiemu twórcy przypominają te związane z dziełami Szekspira. Brytyjczykowi miał rzekomo pomagać Christopher Marlowe, uznawany za ojca teatru elżbietańskiego. Analizie poddawane są teksty obu wielkich dramatopisarzy, a niektórzy badacze (np. profesor Gary Taylor z Uniwersytetu Stanowego na Florydzie) skłaniają się ku tezie, że Szekspir i Marlowe nie rywalizowali ze sobą, lecz współpracowali – choćby podczas pisania pierwszej, drugiej i trzeciej części dramatu „Król Henryk VI”.
Fotografia otwierająca: portret Moliera autorstwa Nicolasa Mignarda, 1658
komentarze [9]

Autorem tekstów Moliera nie jest Molier, ale inny Francuz o tym samym nazwisku.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Autorkinią owych dzieł jest pewnie jakaś silna, niezależna kobieta. XD
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Użytkownik wypowiedzi usunął konto

To miała być tajemnica. Przynajmniej do czasu aż się ujawnimy żeby zgarnąć tłuste hajsy ;)
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Przynajmniej jakaś odmiana, a nie ciągle tylko Żydzi i Żydzi. :D
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post

A może coś w tym jest ? Może Molier ,tylko.Podawał pomysł ?
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jak mawia przysłowie ludowe, morże jest głębokie i szerokie. Wyraźnie wyniki badań wskazują na odrębność językową. Molier mógł w związku z tym co najwyżej brać na tapet cudze pomysły, ale pisać musiał indywidualnie.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
