Wyścig z chorobą

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.05.2018

Choroba Parkinsona nie jest bynajmniej nowym zjawiskiem – najstarsze zapisy na jej temat pochodzą z tekstów starożytnych mędrców i uczonych. Obecnie zmaga się z nią około 7 milionów ludzi na świecie, a wśród osób nią dotkniętych można wymienić m.in. Jana Pawła II, Johnny'ego Casha czy Muhammada Alego. Chora ta wciąż jednak stanowi jedną z nierozwikłanych zagadek współczesnej medycyny…

Wyścig z chorobą

Pierwsze ślady choroby Parkinsona liczą sobie ponad 3000 lat. Na egipskich papirusach z XII wieku p.n.e. pojawiały się zapisy o starym, śliniącym się królu (co jest jednym z objawów późnego stadium choroby). O charakterystycznym drżeniu i paraliżu ciała wspominają teksty ajurwedyjskie ze starożytnych Indii, prace słynnego greckiego lekarza Galena oraz notatki Leonarda da Vinci. Nad mimowolnymi ruchami nie potrafił zapanować też jeden z bohaterów szekspirowskiego Henryka Szóstego, Lord Say. Pierwsza próba naukowej klasyfikacji miała miejsce dopiero w 1817 roku, gdy brytyjski aptekarz James Parkinson wydał swój słynny „Esej o drżączce poraźnej”.

Szacuje się, że obecnie ta dolegliwość dotyka około 7 milionów ludzi. Cierpiało na nią wiele znanych postaci, jak np. Robin Williams (co ciekawe grał on w filmie „Przebudzenia”, opowiadającym o wykorzystaniu aminokwasu L-Dopa – kluczowego w leczeniu choroby Parkinsona). Od lat walczy z nią aktor Michael J. Fox, jedna z amerykańskich twarzy organizacji działających na rzecz odnalezienia skutecznego lekarstwa i badań nad komórkami macierzystymi. Do grona chorych należy również autor książki „Prześcignąć Parkinsona", amerykański dziennikarz Jon Palfreman.

Prześcignąć Parkinsona w przystępny sposób przybliża czytelnikowi na czym polega choroba, przedstawia jej neurologiczne podłoże, specjalistyczne badania i najnowsze teorie medyczne. Niewątpliwym walorem książki są autentyczne historie, w tym własne doświadczenia Palfremana. Te opowieści doskonale pokazują, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się każdego dnia pacjenci i jakie emocje towarzyszą im oraz ich najbliższym. Czasem jest to strach, odrętwienie, a nawet wstyd, który każe utrzymywać chorobę w tajemnicy przed światem. Częściej jednak są to przykłady imponującej siły, odwagi i determinacji, dające nadzieję na wygranie wyścigu z chorobą.

Jon Palfreman – emerytowany wykładowca dziennikarstwa na Uniwersytecie w Oregonie. Autor ponad 40 filmów dokumentalnych dla stacji BBC i PBS, współautor dwóch książek o tematyce naukowej i medycznej. Uhonorowany m.in. nagrodami Emmy i Peabody’ego. W 2011 roku zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona.

(artykuł sponsorowany)


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Leesec  - awatar
Leesec 10.05.2018 12:47
Czytelniczka

Gwoli ścisłości: L-dopa nie jest aminokwasem. A i wspomniany aktor też nie cierpiał na chorobę Parkinsona, tylko na otępienie z ciałami Lewy'ego, chorobę podobną do ch. Parkinsona.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 10.05.2018 10:36
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post