10 najczęściej czytanych tekstów roku 2022

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
31.12.2022

Oto teksty, które w mijającym roku cieszyły się największym uznaniem. Top 10 najchętniej czytanych artykułów lubimyczytać.pl to obraz mijających 12 miesięcy – zestawienie tematów, które w roku 2022 najbardziej zajmowały i nas, twórców, i was, czytelników. Dziękujemy, że jesteście, doceniacie naszą pracę i z każdym miesiącem jest was coraz więcej.

10 najczęściej czytanych tekstów roku 2022

Ostatnie dni grudnia to czas podsumowań. A zatem: co interesowało was w ostatnich 12 miesiącach? Jakie sprawy, okołoliterackie zajścia i książkowe tytuły najsilniej was przyciągały? Czy do świata książki wkracza polityka? A może show-biznes? Które nazwisko było najgorętsze i dlaczego znów było to Tokarczuk?

Poniższe zestawienie to szansa, by odświeżyć sobie tematy i wydarzenia, które zawładnęły literackim światem. Te teksty w roku 2022 czytaliście najchętniej.

Najpopularniejsze teksty roku 2022

10. Małgorzata Musierowicz: dwie strony Jeżycjady

Małgorzata Musierowicz, obsypywana nagrodami, nazywana „Homerem z Jeżyc”, to już właściwie legenda. Na jej książkach wychowywały się całe pokolenia dziewcząt, a kolejne tomy sagi nazwanej wdzięcznie Jeżycjadą nadal sprzedają się doskonale i wywołują żywiołowe dyskusje. Czytelnicy dzielą się na dwa wrogie stronnictwa: bezkrytycznych fanów, którzy do książek Musierowicz podchodzą emocjonalnie i twierdzą, że z biegiem lat jej powieści nadal trzymają wysoki poziom, oraz rzeczowych krytyków, punktujących kolejne nieścisłości i wysuwających zarzuty, że nowe tomy autorki nie tylko mocno trącą myszką, ale i propagują szkodliwe wzorce.

9. Co czyta Samuel z Gniezna? Książkowa wizyta na straganie z malinami

Wtorek, przed południem. Z kartonem książek dla młodzieży podjeżdżam taksówką pod jeden z supermarketów w Gnieźnie. Od razu wiem, że trafiłam pod dobry adres. Stragan po brzegi wypełniony malinami przyciąga mój wzrok nie tylko czerwienią owoców w słoikach i kartonikach. Po ułamku sekundy zwracam uwagę na zaczytanego, opalonego chłopaka w czapce z daszkiem. Ma duże oczy i przenikliwe, dojrzałe spojrzenie. W rękach zamiast smartfona trzyma grubą książkę. Jest skupiony na lekturze, wygląda na to, że nie zwraca uwagi na warkot silników przejeżdżających samochodów. Poznaję go błyskawicznie – to 13-letni Samuel. Chłopak, o którym kilka dni temu usłyszała cała Polska.

8. Sztuczna inteligencja odtworzyła postacie z „Harry’ego Pottera”

Czy filmowi bohaterowie „Harry’ego Pottera” są wierni swoim literackim pierwowzorom? Zobaczcie. Fanka powieści o Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie postanowiła odtworzyć wygląd bohaterów zgodnie z ich książkowymi opisami. Z pomocą przyszła jej sztuczna inteligencja.

7. „Baśniowa polska powieść”. Natalie Portman poleca Tokarczuk

Celebrytów polecających lektury należałoby uznać za jasną część Instagrama. Zwłaszcza jeśli jest to zdobywczyni Oscara i dwóch Złotych Globów i poleca polską literaturę. Która powieść Olgi Tokarczuk zachwyciła Natalie Portman? Sprawdźcie.

6. Teksty Olgi Tokarczuk nie dla idiotów? Gorąca dyskusja po ostrej wypowiedzi noblistki o czytelnikach

„Literatura nie jest dla idiotów. Ja nigdy nie oczekiwałam, że wszyscy mają czytać i że moje książki mają iść pod strzechy. Wcale nie chcę, żeby szły pod strzechy” – to tylko fragment kontrowersyjnej wypowiedzi pisarki, która wywołała falę komentarzy. Głos w sprawie słów autorki zabrali m.in. Jakub Żulczyk, Karolina Korwin-Piotrowska, Ewa Wanat, Maja Staśko, Tomasz Lis czy Bartosz Węglarczyk. Specjalnie dla was przygotowaliśmy przegląd części komentarzy opublikowanych w sieci. Jesteśmy też ciekawi waszego zdania o stwierdzeniu noblistki. Co sądzicie?

5. Książki na lato: które warto przeczytać w wakacje?

Lato, a wraz z nim wakacje i urlopy sprzyjają temu, by więcej czytać. Po które pozycje warto sięgnąć podczas najcieplejszej pory roku? Przygotowałam dla was listę inspirujących (mam nadzieję) propozycji książek na lato, na wakacje – znajdziecie wśród nich zarówno kryminały, jak i reportaże oraz publikację poświęconą korzyściom, jakie daje człowiekowi kontakt z naturą.

4. Efekt Tokarczuk? „Czarodziejska góra” znika z półek

Po premierze „Empuzjonu”, pierwszej od czasu otrzymania literackiego Nobla powieści Olgi Tokarczuk, w której pisarka nawiązuje do „Czarodziejskiej góry”, najsłynniejsze dzieło autorstwa Thomasa Manna na nowo zyskało popularność. Dostępny nakład książki został wyprzedany.

3. Kogo czytają Polacy? Poznaj TOP 10 autorów według najnowszego raportu Biblioteki Narodowej

W najnowszym, rozszerzonym raporcie „Stan czytelnictwa książek w Polsce w drugim roku pandemii (2021–2022)” Biblioteka Narodowa po raz kolejny stworzyła ranking najpoczytniejszych autorów wśród polskich czytelników. Można w nim też znaleźć informacje o najpopularniejszych gatunkach literackich, a także o tytułach najbliższych sercom połykaczy książek.

2. Jak czytać „Wiedźmina”? Kolejność czytania sagi Sapkowskiego

Jeśli zastanawiałeś się, jak czytać „Wiedźmina”, nie jesteś osamotniony. Pytanie to coraz częściej zadają sobie nowi fani sagi o Geralcie z Rivii. Świat nadal mówi o Wiedźminie – w przygotowaniu jest trzeci sezon serialu Netflixa, a studio CD Projekt RED, znane z gier opartych na prozie Andrzeja Sapkowskiego, zapowiedziało nową wiedźmińską sagę. A i sposobów na czytanie serii jest więcej niż jeden. Pomożemy wam się w tym połapać.

1. Sztuczna inteligencja odtworzyła postacie z „Wiedźmina”

Książkowe pierwowzory postaci z uniwersum Andrzeja Sapkowskiego nierzadko znacznie różnią się od swych serialowych czy znanych z serii gier odpowiedników. Problem postanowił rozwiązać jeden z użytkowników. Korzystając ze sztucznej inteligencji, stworzył portrety bohaterów „Wiedźmina”.

Najczęściej komentowane teksty 2022

Skoro podsumowujemy, tekst nie byłby kompletny bez wspomnienia tematów, które wywoływały najwięcej emocji wśród czytelników i czytelniczek naszego serwisu.

Na początku artykułu postawiłem pytanie dotyczące polityki i jej obecności w literackim świecie. I cóż, trudno zaprzeczyć, że jej śladów przeoczyć nie sposób, a i sami pisarze nie stronią od komentowania wydarzeń z politycznej sceny. W gratisie dorzucam zestawienie tekstów, które w roku 2022 komentowaliście zdecydowanie najczęściej.

Na pierwszym miejscu znajduje się wspominany już artykuł Teksty Olgi Tokarczuk nie dla idiotów? Gorąca dyskusja po ostrej wypowiedzi noblistki o czytelnikach. Tuż za nim uplasował się temat równie kontrowersyjny – „To ludzie PiS-u”. Andrzej Stasiuk odmówił kandydowania do Nagrody Norwida. Podium zamyka tekst, w którym wskazujemy, że tegoroczny wybór laureatki Literackiej Nagrody Nobla bynajmniej nie przypadł do gustu wszystkim – Nobel dla Annie Ernaux „porażką w światowej walce z antysemityzmem i mizantropią?”.

Miejsce czwarte przypadło artykułowi, który muszę tu wspomnieć. Bo i portretuje sprawę, której echa nie mają zamiaru cichnąć, i która na naszych łamach powracała wielokrotnie – komentarzy J.K. Rowling, przez niektórych uznawanych za transfobiczne. Tuż za TOP 3 znalazł się tekst „J.K. Rowling nie jest transfobką” – angielska dziennikarka przeprasza.

Co przyniesie rok 2023? Czas pokaże. Miejmy nadzieję, że ważne miejsce zajmie w nim literatura. Widzimy się w lubimyczytać.pl!


komentarze [7]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
FannyBrawne  - awatar
FannyBrawne 05.01.2023 12:16
Bibliotekarka

Miła niespodzianka, że nie ma żadnego tekstu odnoszącego się do dram i kontrowersji :) Mam nadzieję, że w tym roku będzie więcej tekstów takich jak o Musierowicz, wywołujących dyskusję, ale zakorzenionych w literaturze, bez szukania przesadnej sensacji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nonoutor  - awatar
Nonoutor 02.01.2023 18:23
Czytelnik

Nie wszystkie powiązane artykuły czytałem, ale słowo daję, że nie dziwi mnie wcale fakt, iż słowa pani Olgi Tokarczuk wywołały taką burzę. Nie zabierałem dotychczas głosu, bo inni, zapewne mądrzejsi już po wielokroć zdążyli się wypowiedzieć. Jednak przykro mi, że tekst ten (w ogóle jej słowa) odnoszący się w sumie do negatywów, zyskał tak wielką aprobatę na zasadzie ogólnej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 31.12.2022 13:24
Czytelnik

Promowanie Tokarczuk,to nie moja bajka 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mylengrave  - awatar
Mylengrave 31.12.2022 14:55
Czytelniczka

Całe szczęście dla Tokarczuk.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
marcin  - awatar
marcin 31.12.2022 16:25
Czytelnik

@czytamcałyczas 
Z Twoich wpisów na LC , na które czasami zerkam , wnioskuję że  sporo rzeczy nie jest Twoją bajką ( Tokarczuk, gender, LGBT ) ,więc po co w kółko o nich piszesz?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Outsider  - awatar
Outsider 31.12.2022 20:30
Czytelnik

I ok. Nie musisz o tym wspominać przy każdym poście ;) Wszyscy to już chyba wiedzą, że nie przepadasz za tą pisarką. Są jednak ludzie, którzy cenią sobie jej zdanie i jej twórczość. I nawet jak napiszesz tysiąc razy jak wielką alergię masz na jej osobę, to nie zmieni to nic. Z drugiej strony to już w sumie nawet zabawne się stało.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 31.12.2022 12:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post