Joanna

Profil użytkownika: Joanna

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 2 lata temu
15
Przeczytanych
książek
21
Książek
w biblioteczce
8
Opinii
3
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| Nie dodano
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Niedawno wydana książka „Filozofia dla zabieganych” to pozycja z dziedziny filozofii i etyki napisana z myślą o tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi dziedzinami. Książka zyskała niemały rozgłos i zajmuje miejsce na wielu listach bestsellerów. Autorem jest Jonny Thomson, wykładowca filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim i prawdziwy pasjonat swojej dziedziny. Jonny Thomson prowadzi również profil na Instagramie Mini Philosophy, na którym publikuje treści inspirowane dociekliwością jego studentów. „Filozofia dla zabieganych” to zbiór esejów stanowiących kompleksowy przegląd najistotniejszych idei od starożytności po współczesność
Filozofia jest dość kontrowersyjną sferą ze względu na to, że kojarzy się z nudnymi, zbyt trudnymi do zrozumienia dziełami, w których przeciętny czytelnik nie odnajduje zazwyczaj zbyt wielkiej wartości merytorycznej. „Filozofia dla zabieganych” ma na celu zburzyć ten krzywdzący stereotyp tudzież w prosty i przystępny sposób ukazać filozofię i zafascynować nią odbiorców. Autorowi udaje się to dzięki nonszalanckiemu stylowi i zawieraniu w treści esencji przedstawianych idei. Unika zbędnych szczegółów mogących skutkować wprowadzeniem czytelnika w zakłopotanie i zniechęcenie do dalszej nauki filozofii.
Książka podzielona jest na działy od etyki, przez egzystencjalizm, literaturę, sztukę i naukę po filozofię codzienną i politykę oraz wiele innych. W każdym dziale znajdują się krótkie, kilkustronicowe eseje dotyczące konkretnego poglądu na daną kwestię. Taki podział umożliwia czytelnikowi zapoznanie się z jednym zagadnieniem z wielu perspektyw i wybranie najbardziej do niego przemawiającej. Łatwo również wrócić do ulubionych konceptów. W kontraście do innych książek przedstawiających kompleksowo filozofię, podzielonych na rozdziały dotyczące jednej postaci i całego jej dorobku, system „Filozofii dla zabieganych” zdecydowanie bardziej mi się spodobało. Każdy z esejów przedstawia pogląd w prosty i zrozumiały sposób stosując analogie do życia codziennego czy kultury popularnej oraz posługując się przykładami. Umożliwia to czytelnikom, zaczynającym naukę filozofii, zrozumienie, chociażby powierzchownie, złożonych koncepcji bez konieczności zapoznawania się z oryginalnymi dziełami, pełnymi skomplikowanych i zawiłych zwrotów. Zdecydowanym plusem jest również zastosowanie przez autora elementów humorystycznych, dzięki którym książkę czyta się lekko i szybko.
Niełatwo było mi wybrać dział książki, który najbardziej przypadł mi do gustu, gdyż każdy z nich opracowany został w sposób bardzo przemyślany. Największe wrażenie zrobił na mnie rozdział dotyczący egzystencjalizmu, gdyż wiedza, którą już miałam, była pełna luk, a poznane koncepcje budziły wątpliwości. Dzięki Thomsonowi udało mi się zapełnić te luki.
Dobór kwestii poruszanych przez Thomsona również jest zdecydowanie plusem, gdyż porusza on tematy, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezwiązane bezpośrednio z filozofią takie jak wolny rynek, język, życie pozaziemskie czy psychoanaliza. Ukazuje w ten sposób czytelnikowi, że jest to dziedzina różnorodna i zajmuje się wieloma aspektami naszego życia.
Jedyne co można zarzucić tej publikacji jest dość spora skrótowość, która sprawia, że książka może nie stanowić zbyt wielkiej wartości dla czytelników posiadających już większą wiedzę na temat filozofii. Kilkustronicowe eseje są świetne do przeczytania w komunikacji miejskiej, ale nie dają one szczegółowego wyjaśnienia opisanych koncepcji. Tytuł „dla zabieganych” wypadałoby w tym wypadku brać dosłownie.
Czytałam tę książkę wiedząc niewiele o filozofii, kojarząc nazwiska i mgliście rozumiejąc niektóre idee. Książka ta rozwiała wiele moich wątpliwości i zachęciła mnie do dalszego zgłębiania przedstawionych idei. Myślę, że to był dokładnie cel autora, aby zainspirować czytelników, zapoznać ich z koncepcjami i nazwiskami oraz zwyczajnie zaszczepić w nich zamiłowanie do filozofii. Polecam ją każdemu kto chciałby poszerzyć swoją, póki co, wąską wiedzę o tej problematyce jak i tym, którzy może nie są jeszcze do niej zupełnie przekonani. Uważam, że książka ta świetnie spełnia swoją rolę pokazania ludziom jak wartościowa i ubogacająca umysł może być filozofia. Thomson wierzy w to, że wszyscy mają w sobie coś z filozofa i zadaje sobie istnie filozoficzne pytania nawet nie
zdając sobie z tego sprawy. Dzięki tej książce i poznaniu idei filozoficznych w pigułce można przekonać się o tym, że ma rację.

Niedawno wydana książka „Filozofia dla zabieganych” to pozycja z dziedziny filozofii i etyki napisana z myślą o tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi dziedzinami. Książka zyskała niemały rozgłos i zajmuje miejsce na wielu listach bestsellerów. Autorem jest Jonny Thomson, wykładowca filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim i prawdziwy pasjonat swojej dziedziny....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Uśmiałam się ;)

Uśmiałam się ;)

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Ulubiona jak narazie część

Ulubiona jak narazie część

Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Joanna Wrześniak

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
15
książek
Średnio w roku
przeczytane
1
książka
Opinie były
pomocne
3
razy
W sumie
wystawione
18
ocen ze średnią 8,3

Spędzone
na czytaniu
75
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
minuta
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]

Znajomi [ 1 ]