Marcin Zwierzchowski 
marcinzwierzchowski.pl
Publicysta i dziennikarz kulturalny specjalizujący się w literaturze, filmach i komiksach. Współpracuje z "Polityką", redaktor "Nowej Fantastyki" i serwisu naekranie.pl, pisuje również w wielu innych miejscach. Współtworzy bloga seryjni.blog.polityka.pl.
32 lat, mężczyzna, Warszawa, status: bibliotekarz/Oficjalny recenzent, dodał: 3 książki, ostatnio widziany 28 tygodni temu

Teksty redakcyjne

27-10-2018
Publicystyka

Stanisław Lem klasykiem jest. Ale z tych klasyków klasyków czy z tych, których uniwersalność prozy wmawia się uparcie nastolatkom, z trudnością przebijającym się przez XIX-wieczną frazę? Testowi poddane zostało najsłynniejsze dzieło polskiego mistrza fantastyki naukowej.

06-10-2018
Publicystyka

O jednej z najgłośniejszych powieści w niezwykle bogatym dorobku Agathy Christie przypomniał w tym roku film w reżyserii Kennetha Branagha. Jest to też dobra okazja, by odświeżyć sobie oryginał, pierwotnie opublikowany 85 lat temu.

30-09-2018
Publicystyka

Cixin Liu to najnowsze objawienie światowej literatury fantastycznonaukowej. Jego trylogia „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” przywraca wiarę w science fiction oszałamiające rozmachem wizji.

23-09-2018
Publicystyka

Trudno w to uwierzyć, jako że dzięki filmom i kolejnym publikacjom czarodziejski świat J.K. Rowling wciąż się rozwija, ale od premiery „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego” minęło już ponad dwadzieścia lat. W teorii mało, by mówić o „klasyku”, z drugiej strony jednak jakiego innego określenia użyć w przypadku serii, która odmieniła rynek książki i czytelników?

08-09-2018
Publicystyka

Nie miliony złotych wydane na billboardy i reklamy w telewizji, nie związek z celebrytą czy celebrytką, nie skandal czy niewyparzony język w wywiadach, ale ciężka, konsekwentna praca nad swoim wizerunkiem zapewniła Mrozowi miejsce na szczytach list bestsellerów. To godne podziwu.

Oficjalne recenzje

11-09-2017
Oficjalna recenzja

Są to więc opowieści kameralne, skupiające się na zwykłych ludziach, ich małych ojczyznach, małych życiach, szukające niezwykłości w przeciętności, tylko jako dodatek dorzucające, gdzieś w tle, wielkie wydarzenia, które wstrząsały światem i Polską.

05-09-2017
Oficjalna recenzja

Dostajemy coś w rodzaju zmyślonego reportażu, powstałego ze zderzenia własnej podróży z wyrosłymi w jej trakcie w wyobraźni opowieściami. To proza realistyczna, ale jednak odwołująca się do pewnego snu, który śnimy my wszyscy, snu o Ameryce.

26-10-2015
Oficjalna recenzja

Napisanie powieści fantasy to nic trudnego, prawda? Otóż nie. Potwierdza to Kazuo Ishiguro, pisarz o światowej renomie, który w „Pogrzebanym olbrzymie” koncertowo wykłada się na opowieści o smokach, rycerzach i magicznej mgle.

Teraz czytam
  • Kot Rabina (tomy 1-5)
    Kot Rabina (tomy 1-5)
    Autor:
    Żydzi nie przepadają za psami. Pies gryzie, goni, szczeka. A Żydów gryzą, gonią i obszczekują od tak dawna, że w rezultacie wolą koty. Zresztą, nie wiem, jak jest z innymi Żydami, ale tak mówi mój...
    czytelników: 332 | opinie: 23 | ocena: 8,27 (160 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)

Ta lista aktywności nie zawiera jeszcze żadnych informacji!

Moja biblioteczka
48 0 1068
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd