Marcin Zwierzchowski 
marcinzwierzchowski.pl
Publicysta i dziennikarz kulturalny specjalizujący się w literaturze, filmach i komiksach. Współpracuje z "Polityką", redaktor "Nowej Fantastyki" i serwisu naekranie.pl, pisuje również w wielu innych miejscach. Współtworzy bloga seryjni.blog.polityka.pl.
32 lat, mężczyzna, Warszawa, status: bibliotekarz/Oficjalny recenzent, dodał: 3 książki, ostatnio widziany 10 tygodni temu

Teksty redakcyjne

29-07-2018
Publicystyka

Rozpoczęty „Czarnoksiężnikiem z Archipelagu” cykl autorstwa Ursuli K. Le Guin tak głęboko wrył się w literacki kanon, że rzeczony pierwszy jego tom jest w Polsce nawet na liście lektur. Jako że jednak od jego premiery mija w tym roku równe pół wieku, rodzi się pytanie, czy magia cyklu „Ziemiomorze” nieco już nie zwietrzała?

27-05-2018
Publicystyka

W czasie gdy statystyki czytelnictwa lecą na łeb, na szyję, urzędnicy wciąż próbują przekonać Polki i Polaków do książek wykładami o ważności lektury i o tym, jak to czytanie uczyni nas mądrzejszymi. Im samym jednak jakoś książki nie pomogły, bo od lat popełniają te same błędy.

06-02-2018
Publicystyka

W połowie stycznia do księgarń w Polsce trafił przekład nagrodzonej Bookerem powieści „Sprzedawczyk” Paula Beatty’ego, w której autor bezlitośnie kpi ze współczesnej Ameryki i rasowych stereotypów. Lektura tej książki przy okazji pobudza do rozmyślania o satyrze jako mechanizmie obronnym.

02-12-2017
Rozmowy

Od samego debiutu, powieści „Przypadek Alicji”, Zielińska dała się poznać jako wielki talent. Potem była jeszcze lepsza „Bura i szał”, a niedawno zbiór opowiadań „Kijanki i kretowiska”. Oto jedna z najciekawszych polskich pisarek młodego pokolenia w rozmowie z Marcinem Zwierzchowskim.

08-10-2017
Rozmowy

Tuż po premierze książki „Rdza” Kuby Małeckiego, Marcin Zwierzchowski rozmawia z jej autorem o inspiracjach, lekturach i o sukcesie, który odniósł w ostatnich latach.

Oficjalne recenzje

11-09-2017
Oficjalna recenzja

Są to więc opowieści kameralne, skupiające się na zwykłych ludziach, ich małych ojczyznach, małych życiach, szukające niezwykłości w przeciętności, tylko jako dodatek dorzucające, gdzieś w tle, wielkie wydarzenia, które wstrząsały światem i Polską.

05-09-2017
Oficjalna recenzja

Dostajemy coś w rodzaju zmyślonego reportażu, powstałego ze zderzenia własnej podróży z wyrosłymi w jej trakcie w wyobraźni opowieściami. To proza realistyczna, ale jednak odwołująca się do pewnego snu, który śnimy my wszyscy, snu o Ameryce.

26-10-2015
Oficjalna recenzja

Napisanie powieści fantasy to nic trudnego, prawda? Otóż nie. Potwierdza to Kazuo Ishiguro, pisarz o światowej renomie, który w „Pogrzebanym olbrzymie” koncertowo wykłada się na opowieści o smokach, rycerzach i magicznej mgle.

Teraz czytam
  • Kot Rabina (tomy 1-5)
    Kot Rabina (tomy 1-5)
    Autor:
    Żydzi nie przepadają za psami. Pies gryzie, goni, szczeka. A Żydów gryzą, gonią i obszczekują od tak dawna, że w rezultacie wolą koty. Zresztą, nie wiem, jak jest z innymi Żydami, ale tak mówi mój...
    czytelników: 318 | opinie: 21 | ocena: 8,26 (148 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-06-01 13:47:44
Wypowiedział się w dyskusji: Jak nie promować czytelnictwa

A czy wystarczy, że autor artykułu jest absolwentem biotechnologii, które to studia ukończył z wyróżnieniem, i na których przez lata uczył się m.in. o szczepionkach i nawet sam jedną zrobił?

więcej...
 
Moja biblioteczka
48 0 943
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd