czytelnik

Profil użytkownika: czytelnik

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 6 lata temu
5
Przeczytanych
książek
16
Książek
w biblioteczce
3
Opinii
9
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Książka Khaleda Hosseini pt. "Tysiąc wspaniałych słońc" to jedna z moich ulubionych.
Akcja toczy się w Afganistanie, gdzie urodził się i wychował autor książki. Główne bohaterki powieści Mariam i Lajla różnią się od siebie wiekiem, pochodzeniem i charakterem, ale łączy je trudne życie w czasach biedy i wojny oraz wspólny despotyczny mąż - Raszid.
Część pierwsza opowiada o Mariam, nieślubnym dziecku bogacza i jego służącej. Dziewczyna mieszka z pogrążoną w żalu matką w ubogiej chatce na polanie, a ojca spotyka raz w tygodniu. Matka nazywa Mariam harami - nieślubne dziecko i robi wszystko, by tak się czuła. Przekonuje ją, że dla ojca i jego rodziny jest jak chwast.Mariam nie wierzy jej i zawsze czeka na odwiedziny ojca.Niestety w końcu przekonuje się, że matka miała rację i płaci za to wysoką cenę - ucieka do ojca,który nie wpuszcza jej do domu. W szoku wraca do matki,ale zastaje ją nieżywą - powieszoną na drzewie.Ojciec Mariam znajduje jej męża, dziewczyna nie ma wyjścia, wie,że ojciec się jej wstydzi i zgadza się poślubić Raszida.
Część druga to losy Lajli, dziewczyna mieszka z matką i ojcem,ma marzenia, chce zostać w życiu kimś, ale w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę i dom.
Mariam i Lajla spotykają się gdy Raszid przygarnia Lajlę i poślubia. Na początku Mariam jest zazdrosna o dużo młodszą Lajlę, ale w końcu się zaprzyjażniają i razem stawiają czoła swojemu coraz okrutniejszemu mężowi.
Lajla i jej dzieci stają się dla cichej Mariam jak rodzina - córka i wnuki.Mariam dziwi się, że dzieci Lajli kochają taką "wiedźmę" jak ona.
Mariam w obronie Lajli zabija Raszida i zostaje skazana na śmierć.Nakłania Lajlę do ucieczki i postanawia poddać się karze.W ostatnich chwilach życia kobieta myśli, że przyszła na świat jako chwast, harami, coś nędznego ale opuszcza go jako matka i ważna osobistość, której śmierć oglądają tłumy.
Jest to książka o przyjaźni, rodzinie oraz trudnym i zwykle tragicznym życiu kobiet w pogrążonym w wojnie Afganistanie. Polecam ją wszystkim.

Książka Khaleda Hosseini pt. "Tysiąc wspaniałych słońc" to jedna z moich ulubionych.
Akcja toczy się w Afganistanie, gdzie urodził się i wychował autor książki. Główne bohaterki powieści Mariam i Lajla różnią się od siebie wiekiem, pochodzeniem i charakterem, ale łączy je trudne życie w czasach biedy i wojny oraz wspólny despotyczny mąż - Raszid.
Część pierwsza opowiada o...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książkę Khaleda Hosseiniego pt. ,,Chłopiec z latawcem " kupiłam przypadkiem . Tytuł książki napisanej przez tego afgańskiego pisarza nawiązuje do konkursu latawców w którym biorą udział Amir i Hasan - najważniejsze postacie powieści . Również sceną z latawcem kończy się akcja całej książki i bierze w niej udział syn Hasana - Sohrab . Książka opowiada o przyjaźni pomiędzy dwunastoletnim Amirem , synem wpływowego Pasztuna i trzynastoletnim Hasanem , służącym . Pomimo różnic pochodzeniowych i klasowych chłopcy spędzają ze sobą wolny czas na wspólnych zabawach , chodzą razem w ulubione miejsce gdzie Amir czyta książki niewykształconemu przyjacielowi . Hasan jest bardzo oddany Amirowi , często powtarza słowa ,, dla ciebie tysiąc razy " , docenia też , że ojciec Amira bardzo dobrze traktuje go i jego ojca , chociaż są jego służącymi . Amir często ma nawet wrażenie , że ojciec woli Hasana od niego . Aby zdobyć uznanie ojca postanawia wygrać zawody w puszczaniu latawców . Sytuacja zmienia się w dniu konkursu , Amir wygrywa,jednak szukając Hasana zostaje świadkiem kiedy przyjaciela gwałci grupa chłopaków , którym przewodzi Asef . Amir nie znajduje w sobie odwagi aby pomoć Hasanowi i pozostaje w ukryciu a następnie ucieka . Jest to moment , który zmienia całe życie Amira . Nie mogąc pogodzić się ze swoim tchórzostwem doprowadza do tego , że Hasan opuszcza jego dom . Wkrótce sytuacja w kraju sprawia,że Amir przeprowadza się do Ameryki . Jednak wydarzenia z przeszłości nie dają o sobie zapomnieć . Aby naprawić swój błąd Amir udaje się do niebezpiecznej ojczyzny i ratuje życie syna Hasana - Sohraba , któremu talibowie zabili rodziców . W końcu zmierza się też ze znienawidzonym Asefem . Odpłaca swoją zdradę wobec przyjaciela i adoptuje Sohraba .
Z książki dowiadujemy się na czym powinna polegać prawdziwa przyjaźń i odwaga . Możemy się też zaznajomić z historią Afganistanu . Jest to jedna z moich ulubionych książek .

Książkę Khaleda Hosseiniego pt. ,,Chłopiec z latawcem " kupiłam przypadkiem . Tytuł książki napisanej przez tego afgańskiego pisarza nawiązuje do konkursu latawców w którym biorą udział Amir i Hasan - najważniejsze postacie powieści . Również sceną z latawcem kończy się akcja całej książki i bierze w niej udział syn Hasana - Sohrab . Książka opowiada o przyjaźni pomiędzy...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książkę M jak Miłość kupiłam mamie pod choinkę, ale po zajrzeniu do środka i przeczytaniu paru fragmentów,
zaciekawiła mnie i postanowiłam też ją przeczytać.
Dzieli się na parę części:
Pierwsza to powieść na podstawie początkowych odcinków serialu, zaczyna się pamiętnikiem Barbary Mostowiak, seniorki rodu.Cała powieść nie ma formy pamiętnika, są też opisy życia innych bohaterów.
Główne wątki to losy Marka po powrocie z Niemiec, jego perypetie z przebiegłą Hanką, powrót dawnej miłości
Barbary - Zenona Łagody, problemy rodzinne sędziny Marty, siostry Marka oraz losy najstarszej i najmłodszej
córki Barbary i Lucjana, Małgorzaty i Marii.Ważny w powieści jest wątek przemiany wewnętrznej, któremu ulega
Hanka jak i Zenek.
Drugą część stanowią wywiady z aktorami i scenarzystkami, m.in.z Witoldem Pyrkoszem i Teresą Lipowską. Dowiadujemy się np. że aktorka jest dość podobna z charakteru do Barbary,lubi ludzi i życie
rodzinne, ale Barbara jest bardziej wścibska.
Trzecia część to alfabet M jak Miłość np.
J - jak jabłka i jabłonie, których jest mnóstwo w scenach serialowych, bo bohaterowie prowadzą sad.
Ł - jak Łepkowska, to ona wymysliła historię o rodzinie Mostowiaków.
Jest jeszcze M jak Miłość w liczbach, quiz i zdjęcia z planu.
Zdjęć jest czterdzieści parę, są duże, wyraźne i kolorowe. Pokazane są np. metamorfozy bohaterów na przestrzeni lat, rodzinne spotkania, praca na planie oraz drzewo genealogiczne Mostowiaków.
Polecam książkę wszystkim fanom serialu i nie tylko.

Książkę M jak Miłość kupiłam mamie pod choinkę, ale po zajrzeniu do środka i przeczytaniu paru fragmentów,
zaciekawiła mnie i postanowiłam też ją przeczytać.
Dzieli się na parę części:
Pierwsza to powieść na podstawie początkowych odcinków serialu, zaczyna się pamiętnikiem Barbary Mostowiak, seniorki rodu.Cała powieść nie ma formy pamiętnika, są też opisy życia innych...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika czytelnik

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
5
książek
Średnio w roku
przeczytane
0
książek
Opinie były
pomocne
9
razy
W sumie
wystawione
1
ocenę ze średnią 7,0

Spędzone
na czytaniu
35
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
minuta
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]