Tysiąc wspaniałych słońc

1 051
Darmowe dodatki Edytuj książkę
A thousand splendid suns
Monika

Kronika trzydziestu lat historii Afganistanu i głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń.

źródło opisu: okładka

kajsa | 2011-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2011

WSTRZĄSAJĄCA I TAKA PIĘKNA!!!!!Pochłania bez reszty, ukazuje czytelnikowi mnogość kontrastujących ze sobą uczuć. Prowadzi od dziecięcej ufności, przez rozczarowanie, miłość,cierpienie.
Fizyczne razy bohaterek czułam na swojej skórze. Były chwile, gdy budziły się we mnie najgorsze uczucia wobec oprawcy Mariam i Lajli.
I ta przyjaźń....
Och! Długo będzie we mnie ta książka.

"Nikt nie policzy księżyców, co lśnią na jego dachach ani tysiąca wspaniałych słońc, co kryją się za jego murami"

Niezwykle wzruszająca i poruszająca opowieść o dwóch kobietach ich niesamowitej przyjaźni, zrodzonej w bólu, strachu i upokorzeniu, która dodawała im nadziei, siły i odwagi.

Każda strona tej przepięknej, aczkolwiek gorzkiej powieści świadczy o głębi całości. Wprost nie mogłam się oderwać od czytania jej, więc czytałam ją wszędzie, gdzie tylko mogłam, bo jeszcze żadna książka nie wzbudziła we mnie aż tylu emocji i tak wielkiego zaciekawienia.

Bardzo bym chciała by tę powieść zekranizowano.

Podsumowując gorąco polecam każdemu, kto jeszcze nie czytał.
Zapada głęboko w pamięć.

Paco | 2017-11-09
Na półkach: Przeczytane, Salwa w serce
Przeczytana: 09 listopada 2017

Ludzie ludziom BEZUSTANNIE gotują ten los.
Mam pewność. Maluczki jestem.
Wobec tego, co przeczytałem.
Skala emocji jednego z tysiąca słońc sięgnęła.
Spowita cieniem przez miliony księżyców rzucanym.
A bezmiar krzywd opisanych, uświadomił druzgocący realizm nakreślonej historii. Jak wielką ulgę przyniosłaby mi świadomość, że to beletrystyczny wyobraźni wytwór. Że dzieje się to na jednym ze słońc wspomnianych. Że to przestroga jako wariant Orwella lub McCarth`ego chociażby. Niestety nie. To dzieje się NAPRAWDĘ. Cały czas, niespełna 5tys.km. od nas. W dzisiejszym świecie, to o dwa kroki stąd. Za to kulturowo o wszechświat cały.
Tam nadal kobiety po ciemnej stronie księżyca drepczą.
Podczas , gdy mężczyźni w blasku słońca paradują.
I stawiam sobie pytanie czy to kanon, czy jednak więcej nas łączy niż dzieli. I czy permanentny stan wojny, to nie stan umysłu czasami ? U tych, którzy giną, rozpada się ciało. U żyjących, rozpada się dusza. I o anatomii tego rozpadu książka traktuje. Jak...

Jarek Zawisza | 2018-08-06
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Khaled Hosseini, nazwisko to, do niedawna mówiło mi niewiele, od teraz będzie przemawiać do mnie bardzo mocno.

"Tysiąc wspaniałych słońc" - historia niezwykle głęboka, poruszająca, wzruszająca, chwilami wręcz rozdzierająca a jednocześnie opowiedziana prostymi i pięknymi słowami.
Słowami sprawiającymi iż staje się ona, wręcz do bólu realna, wiarygodna, a jednak baśniowa zarazem.
Autor ma niesamowity dar słowa, niczym prawdziwy hakawati snuje swą opowieść o losach dwu kobiet, kobiet zda się, z zupełnie rożnych światów...
A jednak.
Jednak, coś splata ich losy, łączy je niczym wątek z osnową, tym czymś jest wojna, wojna, męska to rzecz...

Hosseini za pomocą słów rysuje przed naszymi oczyma, niezwykle plastyczny i przerażający obraz swej uciemiężonej ojczyzny, kraju o którym świat wolałby zapomnieć. Wizerunek Afganistanu staczającego się w otchłań chaosu, fanatyzmu i zdegenerowanego patriarchatu.

Smutna to opowieść, pełna przemocy, deptania praw kobiet, religijnej ciemnoty, niemej...

Anika | 2013-07-19
Przeczytana: 14 lipca 2013

Wstrząsająca powieść o prawdziwym życiu afgańskich kobiet napisana pięknym językiem. W tle historia Afganistanu. Polecam.

PaniKa | 2010-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2010, Ulubione
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Niesamowita książka, jedna z lepszych jakie było mi dane przeczytać. Piękna i wzruszająca, ale również przerażająca i okropnie smutna. Pokazuje życie i losy dwóch kobiet mieszkających w Kabulu, Mariam i Lajli, których losy splatają się ze sobą. Obraz kobiet żyjących w świecie jednego mężczyzny, tyrana, który robił z nimi co chciał, bo miał ku temu prawo. Kobiet które musiały znosić największe upokorzenia i cierpienia. Pokazuje jak wiele może wytrzymać człowiek, ile bólu jest w stanie znieść by bronić drugą osobę. Powieść o prawdziwej miłości, poświęceniu, strachu i wojnie. Napisana pięknie i płynnie, sprawia że ciągle się do niej wraca, wstrząsa i nakłania do refleksji. Pozycja obok której nie można przejść obojętnie.

Dia | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Gdy zaczęłam czytać tę książkę nie mogłam znieść faktu, że dominuje w niej zasada. " jak myślisz, że jest już niewyobrażalnie źle, to spodziewaj się , że za chwile może być jeszcze gorzej".
Opis kultury,norm i zwyczajów w Afganistanie pod nadzorem Talibów to coś co najzwyczajniej w świecie nie mieści się w mojej europejskiej głowie. Co przerasta moją wyobraźnię i najgorsze koszmary.
Jestem wstrząśnięta tym co przeczytałam, szczególnie, że wiem, że nie jest to historia do końca fikcyjna, że przedstawia prawdę. Tym bardziej to wszystko boli i aż maltretuje czytelnika. Chyba podobne zaskoczenie połączone z niedowierzaniem czułam po przeczytaniu "Kwiatu Pustyni" Na pewno długo nie zapomnę o tej pozycji.

O Afganistanie napisano wiele ciekawych i trochę mniej ciekawych książek. Jednak nikt, kompletnie nikt nie pisze o tym kraju i jego mieszkańcach tak pięknie i wzruszająco jak Khaled Hosseini.

Alicja | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

"Życie każdego Afgańczyka naznaczone jest śmiercią, utratą najbliższych i niewyobrażalnym bólem" (str 407)
Autor po raz kolejny zachwyca. Przedstawia burzliwe dzieje Afganistanu od czasów kiedy z monarchii staje się republiką, poprzez rebelię komunistyczną, walki między ugrupowaniami mudżahedinów,inwazję sowiecką i krwawe rządy Talibów. Sytuacja kobiet pod każdym okupantem była różna od pełnej swobody, poprzez względną tolerancję i w końcu całkowite pozbawienie ich praw.Poznajemy historię dwóch dziewczynek wydanych za mąż za mężczyznę kilkadziesiąt lat starszego od nich i koszmar ich codziennego życia w udręce, poniżeniu i upokorzeniu. Molestowane, bite pogodzone z sytuacją, znoszące wszystko w milczeniu i bez sprzeciwu. Poznajemy prawdziwe uczucia jakim jest przyjaźń i miłość i podejmowanie w ich obronie decyzje, od których nie ma odwrotu. Poświęcenie do jakiego zdolna jest matka, by chroni swoje dziecko, nawet w obliczu zakłamania. Bezsens wojny wywołujący ból, cierpienie po...

teri | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Nastepne cudenko napisane przez Khaleda Hosseini.Chwyta za serce i rzuca na kolana nad tragedia afganczykow.Jednak przede wszystkim nad nieszczesciem kobiet i dzieci.Bo to pieklo na ziemi zgotowali im mezczyzni.Ojcowie,mezowie,pseudo politycy i talibowie.Opowiesc o Mariam i Lajli jest wstrzasajaca historia wszystkich kobiet afganskich.Napewno jej nie zapomne i polecam wszystkim goraco!L'inferno in Afghanistan.........