Tysiąc wspaniałych słońc

A thousand splendid suns
978-83-7359-734-1
Monika

Inne wydania

Kronika trzydziestu lat historii Afganistanu i głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń.

źródło opisu: okładka

kajsa | 2011-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2011

WSTRZĄSAJĄCA I TAKA PIĘKNA!!!!!Pochłania bez reszty, ukazuje czytelnikowi mnogość kontrastujących ze sobą uczuć. Prowadzi od dziecięcej ufności, przez rozczarowanie, miłość,cierpienie.
Fizyczne razy bohaterek czułam na swojej skórze. Były chwile, gdy budziły się we mnie najgorsze uczucia wobec oprawcy Mariam i Lajli.
I ta przyjaźń....
Och! Długo będzie we mnie ta książka.

"Nikt nie policzy księżyców, co lśnią na jego dachach ani tysiąca wspaniałych słońc, co kryją się za jego murami"

Niezwykle wzruszająca i poruszająca opowieść o dwóch kobietach ich niesamowitej przyjaźni, zrodzonej w bólu, strachu i upokorzeniu, która dodawała im nadziei, siły i odwagi.

Każda strona tej przepięknej, aczkolwiek gorzkiej powieści świadczy o głębi całości. Wprost nie mogłam się oderwać od czytania jej, więc czytałam ją wszędzie, gdzie tylko mogłam, bo jeszcze żadna książka nie wzbudziła we mnie aż tylu emocji i tak wielkiego zaciekawienia.

Bardzo bym chciała by tę powieść zekranizowano.

Podsumowując gorąco polecam każdemu, kto jeszcze nie czytał.
Zapada głęboko w pamięć.

Anika | 2013-07-19
Przeczytana: 14 lipca 2013

Wstrząsająca powieść o prawdziwym życiu afgańskich kobiet napisana pięknym językiem. W tle historia Afganistanu. Polecam.

Dia | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Gdy zaczęłam czytać tę książkę nie mogłam znieść faktu, że dominuje w niej zasada. " jak myślisz, że jest już niewyobrażalnie źle, to spodziewaj się , że za chwile może być jeszcze gorzej".
Opis kultury,norm i zwyczajów w Afganistanie pod nadzorem Talibów to coś co najzwyczajniej w świecie nie mieści się w mojej europejskiej głowie. Co przerasta moją wyobraźnię i najgorsze koszmary.
Jestem wstrząśnięta tym co przeczytałam, szczególnie, że wiem, że nie jest to historia do końca fikcyjna, że przedstawia prawdę. Tym bardziej to wszystko boli i aż maltretuje czytelnika. Chyba podobne zaskoczenie połączone z niedowierzaniem czułam po przeczytaniu "Kwiatu Pustyni" Na pewno długo nie zapomnę o tej pozycji.

PaniKa | 2010-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2010, Ulubione
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Niesamowita książka, jedna z lepszych jakie było mi dane przeczytać. Piękna i wzruszająca, ale również przerażająca i okropnie smutna. Pokazuje życie i losy dwóch kobiet mieszkających w Kabulu, Mariam i Lajli, których losy splatają się ze sobą. Obraz kobiet żyjących w świecie jednego mężczyzny, tyrana, który robił z nimi co chciał, bo miał ku temu prawo. Kobiet które musiały znosić największe upokorzenia i cierpienia. Pokazuje jak wiele może wytrzymać człowiek, ile bólu jest w stanie znieść by bronić drugą osobę. Powieść o prawdziwej miłości, poświęceniu, strachu i wojnie. Napisana pięknie i płynnie, sprawia że ciągle się do niej wraca, wstrząsa i nakłania do refleksji. Pozycja obok której nie można przejść obojętnie.

O Afganistanie napisano wiele ciekawych i trochę mniej ciekawych książek. Jednak nikt, kompletnie nikt nie pisze o tym kraju i jego mieszkańcach tak pięknie i wzruszająco jak Khaled Hosseini.

Alicja | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

"Życie każdego Afgańczyka naznaczone jest śmiercią, utratą najbliższych i niewyobrażalnym bólem" (str 407)
Autor po raz kolejny zachwyca. Przedstawia burzliwe dzieje Afganistanu od czasów kiedy z monarchii staje się republiką, poprzez rebelię komunistyczną, walki między ugrupowaniami mudżahedinów,inwazję sowiecką i krwawe rządy Talibów. Sytuacja kobiet pod każdym okupantem była różna od pełnej swobody, poprzez względną tolerancję i w końcu całkowite pozbawienie ich praw.Poznajemy historię dwóch dziewczynek wydanych za mąż za mężczyznę kilkadziesiąt lat starszego od nich i koszmar ich codziennego życia w udręce, poniżeniu i upokorzeniu. Molestowane, bite pogodzone z sytuacją, znoszące wszystko w milczeniu i bez sprzeciwu. Poznajemy prawdziwe uczucia jakim jest przyjaźń i miłość i podejmowanie w ich obronie decyzje, od których nie ma odwrotu. Poświęcenie do jakiego zdolna jest matka, by chroni swoje dziecko, nawet w obliczu zakłamania. Bezsens wojny wywołujący ból, cierpienie po...

teri | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Nastepne cudenko napisane przez Khaleda Hosseini.Chwyta za serce i rzuca na kolana nad tragedia afganczykow.Jednak przede wszystkim nad nieszczesciem kobiet i dzieci.Bo to pieklo na ziemi zgotowali im mezczyzni.Ojcowie,mezowie,pseudo politycy i talibowie.Opowiesc o Mariam i Lajli jest wstrzasajaca historia wszystkich kobiet afganskich.Napewno jej nie zapomne i polecam wszystkim goraco!L'inferno in Afghanistan.........

allison | 2011-12-31
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 31 grudnia 2011

Przepięknie opowiedziana, wzruszająca, momentami wstrząsająca historia kobiecej przyjaźni, pełnej oddania, poświęcenia i miłości.

To także (a raczej przede wszystkim) powieść o kobietach żyjących w Kabulu, najpierw pod rządami komunistów, potem - talibów.

Autor bardzo obrazowo i przekonująco pokazał sytuację afgańskich kobiet zawsze skazanych na kaprysy mężczyzn, obostrzenia usprawiedliwiane rzekomymi naukami Koranu, na przemoc fizyczną i psychiczną, na dotkliwe kary, a w najlepszym razie na społeczny ostracyzm.
Codzienność kobiet to także walka o ekonomiczne przetrwanie, strach o dzieci, głód...

Mimo tych przeciwności bohaterki powieści nie poddają się. Ich siła oraz zdolność do poświęceń robią na czytelniku ogromne wrażenie, wzruszają i na długo pozostają w pamięci.

Madi | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Wzruszająca i wstrząsająca opowieść o dwóch afgańskich kobietach ,które los połączył ze sobą dając im wspólnego męża tyrana.
Autor w piękny ,poetycki sposób pokazuje nam realia życia w Afganistanie,a przede wszystkim życie codzienne kobiet,które niestety nie jest usłane różami-kobiety przede wszystkim są własnością mężów,którzy mogą z nimi robić co im się podoba.
Jest to również przepiękna opowieść o sile przyjaźni i miłości-
miłości,która wymaga dużo poświęceń i oddania.
Książka jest pełna emocji, częściami smutna,ale i za razem dająca nadzieję na lepsze jutro ,skłania przede wszystkim do refleksji.