Chłopiec z latawcem

1 270
The kite runner
Daria

Inne wydania

Afganistan, lata 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje sie w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, wygrywa zawody latawcowe. Pomaga mu w tym starszy o rok Hasan, służący i towarzysz zabaw. Amir jest świadkiem, kiedy na Hasana napada banda miejscowych chłopaków pod wodzą psychopatycznego Asefa, który gwałci chłopca. Z tchórzostwa i wyrachowania nie staje w jego obronie, a nawet doprowadza do sytuacji , w której Hasan musi opuścić ich dom.
Ćwierć wieku później dorosły Amir mieszka w USA, gdzie po wkroczeniu wojsk radzieckich do Afganistanu wyemigrował wraz z ojcem. Ożenił się, jest szczęśliwy, wiedzie dostatnie życie. Został pisarzem. Mimo to nie odstępuje go poczucie winy, świadomość własnej zdrady. I los daje mu szansę, by dokonać zadośćuczynienia. Od ciężko chorego wspólnika swojego zmarłego ojca dowiaduje się, że Hasan nie żyje. Zamordowali go talibowie. To nie jedyna szokująca wiadomość: dawny towarzysz zabaw był w rzeczywistości jego przyrodnim bratem. Amir zdaje sobie sprawę, że musi zdobyć się na odwagę i powrócić do rządzonego przez talibów Kabulu. Chcąc ocalić siebie, musi uratować Sohraba - osieroconego przez Hasana syna...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2010.

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Oficjalna recenzja
Majka książek: 0

Afgańska przypowieść

„Chłopiec z latawcem” to historia przyjaźni dwóch afgańskich chłopców – Amira i Hassana, mieszkających w Kabulu. Amir jest synem bogatego biznesmena. Ich relacje rodzinne nie należą do łatwych – matka zmarła wydając chłopca na świat, Amir próbuje więc zrekompensować ojcu stratę, chcąc dostosować się do wszelkich jego wymagań. Chłopiec nieustannie jednak rozczarowuje ojca, nie spełniając pokładanych w nim nadziei.

Szansą na zyskanie uznania w oczach Baby, jak nazywa ojca, ma być coroczny konkurs latawców. Specjalnie przygotowywane latawce o szklanych sznurkach służą do przecinania latawców przeciwnika – zwycięża ten, kto pozostanie ostatni na placu boju, a dodatkowym trofeum staje się ostatni zrzucony latawiec. W wyszukiwaniu tego ostatniego świetnie spisuje się Hassan – syn służącego pracującego dla Baby. On i Amir wychowywani byli razem jako mleczni bracia, stopniowo jednak zaczyna rodzić się między nimi dystans. Amir jest Pasztunem, Hassan zaś należy do grupy szyickich Hazarów – i jako taki jest obiektem pogardy. Choć pozostaje dla Amira wiernym przyjacielem, ten ostatni często wykorzystuje swoją pozycję, by mu dokuczyć, wyśmiewając się z analfabetyzmu chłopca.

Dość niewinne żarty pewnego dnia zmienią się jednak w błąd, którego nie sposób wybaczyć. Po latach Amir zyska możliwość odkupienia dawnych błędów. Nie każdą krzywdę można jednak naprawić. W trakcie podróży pozna wstrząsające informacje na temat swojej przeszłości, będzie musiał się również zmierzyć z opuszczoną wiele lat wcześniej, niemal całkowicie zniszczoną ojczyzną.

„Chłopiec z latawcem” to napisana pozornie prostym i dość lekkim stylem historia niosąca jednak ogromny ciężar emocjonalny. Pierwsza część opowieści, rozgrywająca się w dzieciństwie bohaterów niesie ze sobą zapowiedź dramatycznej części drugiej, w której Amir powraca po latach do zrujnowanego Afganistanu. Punktem przełomowym wcale nie jest jednak emigracja i polityczny przewrót – znacznie ważniejsza staje się zdrada.

To właśnie zdrada przyjaciela niszczy życie Amira, a pośrednio również i Hassana. Kolejne wydarzenia prowadzą jedynie do nieuniknionej katastrofy, drobne błędy zyskują znacznie większą rangę, wiodą bowiem bohatera do przełomowego momentu, w którym będzie musiał jednoznacznie opowiedzieć się po stronie dobra lub zła. Wybór Amira determinuje los Hassana, rozpoczynając serię nieszczęść.

Hosseini każe bohaterowi bezlitośnie zmagać się z błędami przeszłości, nieustannie pokutować za dawne grzechy. Opowieść zyskuje dodatkowy wymiar, gdy okazuje się, że również Baba – postrzegany wcześniej przez syna jako postać nieskazitelna – popełnił wiele lat wcześniej błąd, kładący się cieniem na losach rodziny. W ten sposób schemat zbrodni i odkupienia przeniesiony zostaje na kolejne pokolenia.

„Chłopiec z latawcem” ucieka od prostych happy-endów. Mimo rozbudowanego tła społecznego jest nie tylko opowieścią o kulturze afgańskiej, ale przede wszystkim uniwersalną historią o granicy między dobrem i złem, o winie i przebaczeniu.

Maria Guzelak-Robaszkiewicz

teri | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Ta powiesc to jedno wielkie wzruszenie.Wzruszenie,ktore mi towarzyszylo przez caly czas czytania,a jak nie czytalam to i tak byla w mojej glowie.Moge tylko podpisac sie i przychylic do wszystkich pozytywnych opinii innych czytelnikow.Opisali oni tak pieknie ta ksiazke,ze nie potrzeba nic juz dodawac.Dla takich wlasnie powiesci warto czytac i byc ksiazkowym maniakiem.Znalezc wsrod przecietnosci taka wlasnie perelke.Ty,,ktorzy jeszcze nie przeczytali "Chlopca z latawcem",polecam goraco!!!Il ragazzo con aquilone...enorme commosso,favolosa...

allison | 2011-12-12
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Przepięknie opowiedziana, poruszająca opowieść o chłopięcej przyjaźni, odpowiedzialności, zdradzie i próbie odkupienia win po wielu latach.

To także książka o wyrzutach sumienia, które kładą się cieniem na całym życiu, gdyż nie da się cofnąć czasu i odwrócić zdarzeń. Jak powiedział ojciec głównego bohatera, "...coś, co się zdarzy w kilka dni czy choćby w jeden dzień, potrafi czasem zmienić czyjeś całe życie".

Myśl ta nie odnosi się tylko do przeżyć Amira i jego przyjaciela Hassana. Jak się okazuje w trakcie lektury, bolesną tajemnicę noszą w sobie także inni bohaterowie, między innymi ojcowie chłopców.

Powieść realistycznie pokazuje, jak wyglądało życie w Kabulu przed zwycięstwem talibów i po wprowadzeniu ich okrutnych rządów. Autor bez ogródek pisze o terrorze, biedzie, egzekucjach, wykorzystywaniu seksualnym dzieci...

Lektura tej książki jest momentami wstrząsająca, ale warto po nią sięgnąć, gdyż należy do opowieści, które na długo, długo pozostają w pamięci.

Wojciech Gołębiewski | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

REWELACJA!! Nie przepadam za historiami z obcego mnie kręgu kulturowego, więc wziąłem „islamską” książkę do ręki z pewną rezerwą. I ja, stary dziad, piszę notkę bezpośrednio po przeczytaniu książki, głodny, spragniony, z obolałym krzyżem, bo na sekundę NIE MOGŁEM SIĘ OD NIEJ ODERWAĆ. I to prawie cała recenzja; acha, jeszcze dodam, ze okulary musiałem przecierać, bo jakoś zaparowywały.

PIĘKNA, MĄDRA KSIĄŻKA DLA WSZYSTKICH

Jedna z najpiękniejszych książek jakie w życiu czytałam. Jedna z dwóch po przeczytaniu których uroniłam łezkę. Jestem pod wielkim wrażeniem i gorąco polecam.

Marlena | 2014-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2014

"Chłopiec z latawcem" to wzruszająca opowieść o winie i pojawiającej się nagle po wielu latach możliwości odkupienia. Wszystko to na tle straszliwej przemiany, jaką na przestrzeni zaledwie dwóch dekad przechodzi Afganistan, poraniony trwającymi wojnami; niegdyś piękny, wolny i dumny kraj wpada w ręce talibów, których prawa, rzekomo wynikające z ich wiary nie mają nic wspólnego z islamskim dziedzictwem.
Po "Chłopca z latawcem" sięgnęłam zachęcona pozytywnymi opiniami innych użytkowników Lubimy czytać i nie zawiodłam się. To naprawdę piękna historia, pouczająca, pokazująca, że wszystkie decyzje, które podejmujemy w naszym życiu mają swoje konsekwencje. Najtrudniejszą rzeczą w odkupieniu win jest zaś przebaczenie sobie samemu.

Przepiękna, poruszająca, smutna i wstrząsająca opowieść o trudnej przyjaźni dwóch chłopców.

Uwielbiam historie, które poruszają aspekty dumy, honoru, miłości, przyjaźni, a także winy i jej odkupienia.

Czytając "Chłopca z latawcem" poznajemy Afganistan, widzimy go oczyma autora.
I uświadamiamy sobie jak to dobrze, że nie żyjemy w takim kraju.

Powieść jest niezwykła, wzruszająca i jedyna w swoim rodzaju.
Unaocznia nam, że błędy z przeszłości, wracają do nas ze zdwojonym piętnem.
Aczkolwiek zawsze istnieje szansa na
zrehabilitowanie się, bo "znowu można być dobrym".

"Dla ciebie - tysiąc razy"

POLECAM!

kajsa | 2011-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2011

Obcowanie z tą powieścią było dla mnie ogromnym przeżyciem.
"Chłopiec z latawcem" to wielowymiarowe spojrzenie na najistotniejsze sprawy w naszym życiu takie jak: przyjaźń, więź rodzica z dzieckiem, miłość,prawda, sumienie.Pokazuje nam,że zawsze mamy szansę na odkupienie i pogodzenie się z samym sobą.
Dzięki Hosseiniemu poznałam także dramatyczną historię Afganistanu...przyznam,że momentami obłuda talibów dość dziwnie kojarzyła mi się z naszymi współczesnymi realiami.

talia44 | 2014-02-11
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 17 lutego 2015

Do przeczytania "Chłopca z latawcem" Khaleda Hosseini zacheciły mnie pozytywne opinie użytkowników LC i nie zawiodłam się.
Jest to głęboko poruszająca historia przedstawiona na tle przemian polityczno-społecznych w Afganistanie.
"Chłopiec z latawcem to przepiekna wzruszająca opowieść o przyjażni,miłości,relacjach rodzinnych winie i odkupieniu.
"nieprawdą jest to,co mówią o przeszłości-że czas leczy rany.Nie leczy-rozdrapuje"

Hanna | 2015-04-18
Przeczytana: 2014 rok

Nieprzewidywalna książka!
Nie mam słów by opisać, co się ze mną działo, gdy czytałam " Chłopca z latawcem". Wielkie wzruszenie, strach, cierpienie, niepewność, współczucie, troska,miłość... ach...
Nie czytałam jeszcze tak mądrej i pięknej książki, która pozostanie w mojej pamięci do końca życia.
Polecam z całego serca. Ta lektura zmieniła mnie na zawsze.

Hania.

Mała-Mi | 2017-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Genialna i głęboko poruszająca książka.
Taka, po lekturze której nie chce się o niej rozmawiać, tylko nad nią pochylić. Taka, którą człowiek chce przemyśleć, bez zbędnych słów. Taka, która w nas pozostaje, poruszając nasze najwrażliwsze zakamarki...

"Chłopiec z latawcem" to historia przyjaźni syna bogatego Pasztuna z Kabulu- Amira, z biednym służącym , Hassanem, osadzona w afgańskich realiach.

Hassan jest niewykształconym, nie umiejącym pisać i czytać chłopcem, z nizin społecznych, co jest częstym powodem drwin i poniżania ze strony rówieśników, łącznie z samym Amirem. Mimo to Hassan pozostaje wiernym i oddanym kompanem, gotowym zrobić i poświęcić wszystko dla Amira, którego uważa za największego przyjaciela.

Pewnego dnia banda miejscowych chuliganów dokonuje napadu i gwałtu na Hassanie, czego świadkiem jest Amir. Chłopak jednak, z tchórzostwa i wyrachowania nie pomaga Hassanowi i ucieka z miejsca zdarzenia.

Amir, dręczony koszmarami i wyrzutami sumienia, nie mogąc znieść...

Książki, których nie przeczytaliśmy

Wiemy, że w serwisie w większości znajdują się Czytelnicy przez duże „C”, którzy czytają kilkadziesiąt lub więcej tytułów rocznie, potrafią o literaturze rozmawiać godzinami i zawsze mają w torbie jakąś książkę lub czytnik, a na ich półce Przeczytane znajdują się najważniejsze pozycji z literatury światowej i polskiej. Ale czy zawsze jest to stan zgodny z prawdą?

Wandale skazani na czytanie książek

Sędzia z Virginii skazał grupę nastolatków, którzy pomazali historyczny budynek obraźliwym grafitti na przeczytanie 35 książek traktujących m.in. o rasizmie i antysemityzmie. Ponadto wandale mają obejrzeć 14 filmów o podobnej tematyce, odwiedzić dwa muzea i napisać rozprawkę.