Robert 
https://unilodz.academia.edu/RobertStasiak
Czytelnik głównie tekstów naukowych z zakresu humanistyki, poradników oraz literatury faktu. Prowadzi badania nad historią regionalną i powszechną XIX wieku.
mężczyzna, status: bibliotekarz, dodał: 86 książek, ostatnio widziany 3 godziny temu
Teraz czytam
 • Biznes czyli sztuka budowania relacji czyli bryki z życia
  Biznes czyli sztuka budowania relacji czyli bryki z życia
  Autor:
  Czy człowiek jest zaprogramowany do efektywnej pracy w zespole? Po czym poznać rokującego menedżera? Czy ekspert musi być arogancki? Co zrobić, kiedy ma się rację, oraz co zrobić, kiedy nie możemy się...
  czytelników: 25 | opinie: 0 | ocena: 5,86 (7 głosów)
 • Historia Rosji. Od Ruryka do Putina. Ludzie, daty, wydarzenia
  Historia Rosji. Od Ruryka do Putina. Ludzie, daty, wydarzenia
  Autor:
  Pierwsza na rynku polskim książka w popularny sposób przybliżająca historię Rosji od czasów jej powstania aż po drugą kadencję obecnego prezydenta Władimira Putina. W poruszaniu się po książce pomaga...
  czytelników: 9 | opinie: 0 | ocena: 7,5 (2 głosy)
 • Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana
  Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana
  Autor:
  Jak być mężczyzną z klasą w świecie opanowanym przez bylejakość? Czy drogi garnitur, wyuczone maniery i kilka gadżetów wystarczą, by stać się gentlemanem? Poznaj sekrety współczesnej elegancji i dobry...
  czytelników: 371 | opinie: 33 | ocena: 6,76 (154 głosy)
 • W krainie pierzastego węża. Historia Meksyku od podboju do czasów współczesnych
  W krainie pierzastego węża. Historia Meksyku od podboju do czasów współczesnych
  Autor:
  Tequila, burrito, Acapulco, Majowie, „Pancho” Villa, zapatyści… Wielu spotkało się z tymi określeniami - Meksyk staje się państwem coraz lepiej znanym i coraz bliższym. Coraz większa jest też chęć głę...
  czytelników: 19 | opinie: 0 | ocena: 6 (1 głos)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-05-24 12:39:25
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Sięgnąłem po tę pozycję właściwie nie z własnego zafascynowania tematem, ale polecenia przez znajomego, który mi ją pożyczył.

Jako osoba sceptycznie nastawiona do zjawisk paranormalnych i metafizycznych chciałem przeczytać ją jako ciekawostkę, sprawdzić na ile zawarte w książce opowieści można uznać za autentyczne. Jak można przypuszczać po ocenie trzech gwiazdek, książka ta nie dostarczyła...
Sięgnąłem po tę pozycję właściwie nie z własnego zafascynowania tematem, ale polecenia przez znajomego, który mi ją pożyczył.

Jako osoba sceptycznie nastawiona do zjawisk paranormalnych i metafizycznych chciałem przeczytać ją jako ciekawostkę, sprawdzić na ile zawarte w książce opowieści można uznać za autentyczne. Jak można przypuszczać po ocenie trzech gwiazdek, książka ta nie dostarczyła wystarczających argumentów, by przekonać mnie, że zjawiska opętania należą do domeny świata nadprzyrodzonego.

Opisywane w "Demonologach" wydarzenia rozgrywały się w latach 70. ubiegłego stulecia, czyli czasach, w których nowoczesna psychologia stawiała dopiero swoje pierwsze kroki (odwoływanie się do Freuda jako autorytetu), przez co nie była w stanie racjonalnie ocenić opisywanych w książce przypadków. Ten stan rzeczy stwarzał podatne pole do twierdzeń, że za niektórymi dziwacznymi zjawiskami psychicznymi jakaś tajemna, nadprzyrodzona siła.

Miejsce i czas, podczas których miały odbywać się opętania nie są przypadkowe (USA, postmodernizm i moda na horrory w kinie). Nie przypadkowi są też ludzie, którzy wierzą w opętania lub opętani są (wszyscy są to ludzie pobożni, katolicy, w znakomitej większości kobiety). Samozwańczy demonolodzy zafiksowani na punkcie zjawisk paranormalnych wedle swoich relacji mieli przeprowadzić kilkanaście tysięcy spraw z udziałem "sił nieczystych". Wszystko mieli starannie dokumentować i pieczołowicie gromadzić w zgromadzonych we własnym domu zbiorach. Mimo rzekomego profesjonalizmu autorów ich relacje są mocno pogmatwane, narracja jest niespójna, czasami niejasna, przeskakują pomiędzy różnymi faktami, nad wieloma rzeczami zarzuca się płachtę tajemnicy, która ma za zadanie postraszyć czytelnika, że to w trosce o jego dobro. Materiały fotograficzne umieszczone w książce nie dowodzą niczego - ot często bałagan, który miał być urządzony przez złośliwe duchy czy demony.

Książka ta nie jest w żadnym wypadku naukowa. Jest raczej próbą stworzenia sensacji ze zjawisk, które były kiedyś trudne do wyjaśnienia, które od wieków wzbudzają ludzką niepewność i ciekawość - czy coś skrywa się w mroku? Wydana w USA w latach 80. XX wieku mogła być poczytną lekturą, ale dziś nie powinna być niczym innym jak pretekstem do luźnej poczytanki, która raczej nie zachwyca. Aż dziwne, że dopiero teraz ktoś zdecydował się wydać to w Polsce... Poza tym, jeśli temat egzorcyzmów byłby nadal aktualny, chciałbym zobaczyć współczesną książkę o tej tematyce, ale jakoś nic nowego w tym klimacie nikt nie pisze. Ciekawe dlaczego?

pokaż więcej

 
2019-05-24 11:54:32
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Wiedźmin - Dark Horse (tom 2)

Komiks bezpośrednio nawiązuje do fabuły, niezbyt udanego, "Sezonu Burz" Sapkowskiego. Jest w zasadzie obrazkową interpretacją tej części przygód wiedźmina Geralta. Warstwa dialogowa dobrze odzwierciedla realia uniwersum, nie brakuje w niej gier słownych charakterystycznych dla serii, szata graficzna prezentuje się na atrakcyjnym, ciekawym poziomie. Album wydany jest w solidnej, twardej oprawie... Komiks bezpośrednio nawiązuje do fabuły, niezbyt udanego, "Sezonu Burz" Sapkowskiego. Jest w zasadzie obrazkową interpretacją tej części przygód wiedźmina Geralta. Warstwa dialogowa dobrze odzwierciedla realia uniwersum, nie brakuje w niej gier słownych charakterystycznych dla serii, szata graficzna prezentuje się na atrakcyjnym, ciekawym poziomie. Album wydany jest w solidnej, twardej oprawie i na dobrym papierze.

pokaż więcej

 
2019-05-23 19:23:10
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Seria: DC Deluxe

Seria o Batmanie jest dobrze znana polskim czytelnikom komiksu. Nie wchodząc w szczegóły należy pochwalić ten komiks - poczynając od pięknego wydania w grubej oprawy introligatorskiej z obwolutą, dobrego papieru, barwnej szaty graficznej, a na dodatkowych materiałach kończąc, tj. pełnym scenariuszu Morrisona i szkicach koncepcyjne, które ukazują warsztatową stronę albumu, który stał się... Seria o Batmanie jest dobrze znana polskim czytelnikom komiksu. Nie wchodząc w szczegóły należy pochwalić ten komiks - poczynając od pięknego wydania w grubej oprawy introligatorskiej z obwolutą, dobrego papieru, barwnej szaty graficznej, a na dodatkowych materiałach kończąc, tj. pełnym scenariuszu Morrisona i szkicach koncepcyjne, które ukazują warsztatową stronę albumu, który stał się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych i pokazuje ewolucję, jaka następuje w przemyśle komiksowym.

Podsumowując: Azyl Arkham to prawdziwa gratka dla miłośników komiksu!

pokaż więcej

 
2019-05-23 18:17:28
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:

Książka, mimo tego, że ukazała się przed 2000 rokiem i wielu kwestiach autor odwołuje się do brytyjskich realiów, pozostaje w większości poruszanych w niej problemach aktualna oraz uniwersalna. Główną osią rozważań autora jest ambiwalentny stosunek do nauki, jaki stopniowo narastał już od czasów Galileusza, któremu przypisujemy czasami miano „ojca nowoczesnej nauki”, nauki coraz bardziej... Książka, mimo tego, że ukazała się przed 2000 rokiem i wielu kwestiach autor odwołuje się do brytyjskich realiów, pozostaje w większości poruszanych w niej problemach aktualna oraz uniwersalna. Główną osią rozważań autora jest ambiwalentny stosunek do nauki, jaki stopniowo narastał już od czasów Galileusza, któremu przypisujemy czasami miano „ojca nowoczesnej nauki”, nauki coraz bardziej odbiegającej od prostego wyjaśniania, jak funkcjonuje świat, a stającej się coraz bardziej abstrakcyjną, wyspecjalizowaną dziedziną ludzkiej działalności, a co za tym idzie coraz mniej atrakcyjną dla szerokich rzeszy ludzi, którzy nie mają ani czasu, ani chęci, by poświęcać swoją uwagę na coś trudnego do zrozumienia i wymagającego wysiłku intelektualnego.

Rozczarowanie nauką objawiające się poprzez fundamentalizm religijny, panujący w kulturze postmodernizm, relatywizm moralny, współczesny rozpędzony styl życia oraz wiele innych czynników sprzyja tendencjom, by coraz mniej czasu poświęcać nauce, by myśleć kategoriami emocjonalnej strony ludzkiej natury i zarzucać metody naukowe (w tym nauki formalne, empiryczne) na korzyść potocznego myślenia, prostych przekonań i prawd na temat otaczającego nas świata.

Jest to praca popularnonaukowa, nie znajdziemy w niej przypisów i odsyłaczy do innych prac, za to na końcu książki znajduje się wykaz ważniejszej literatury do każdego z rozdziałów oraz indeksy. Warta polecenia pozycja, zwłaszcza jako wstęp do filozofii nauki.

pokaż więcej

 
2019-05-06 16:48:15
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Wiedźmin - Dark Horse (tom 1)
 
2019-05-05 11:11:19
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2019-05-05 10:11:39
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2019-05-05 09:07:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2019-05-05 08:12:29
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2019-05-05 08:11:01
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2019-05-04 15:21:10
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Wydział 7 (tom 1)
 
2019-05-02 19:18:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2019-04-30 10:55:44
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
 
2019-04-26 08:54:24
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
 
2019-04-26 08:49:17
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Robert L. Harwey jest znanym brytyjskim dziennikarzem, politykiem, publicystą oraz uznanym i poczytnym historykiem. „Libertadores - bohaterowie Ameryki Łacińskiej” są pierwszą i - póki co - jedyną książką tego autora przetłumaczoną na język polski, a wielka szkoda, ponieważ pośród dostępnej w Polsce literatury latynoamerykańskiej „Libertadores” zajmuje moim zdaniem szczególne miejsce.

Mimo...
Robert L. Harwey jest znanym brytyjskim dziennikarzem, politykiem, publicystą oraz uznanym i poczytnym historykiem. „Libertadores - bohaterowie Ameryki Łacińskiej” są pierwszą i - póki co - jedyną książką tego autora przetłumaczoną na język polski, a wielka szkoda, ponieważ pośród dostępnej w Polsce literatury latynoamerykańskiej „Libertadores” zajmuje moim zdaniem szczególne miejsce.

Mimo że autor nie pisze tego wprost, książka ta posiada wszelkie znamiona biografii pretekstowej. Harwey wziął na warsztat 7 bohaterów walk o niepodległość Ameryki Łacińskiej, próbując przybliżyć ich pochodzenie, koleje losów oraz drogę do zostania wyzwolicielami wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami. W swoich rozważaniach na temat wyzwalania poszczególnych kolonii nie brakuje wielu analiz porównawczych i odwołań do oficjalnych danych źródłowych. Autor starał się pokazać mocne i słabe strony każdego z libertadores, dogłębnie spoglądał na ich motywacje i warunki, w których przyszło im działać. W wyniku takiego zabiegu książka ta nie jest „suchą” biografią, ale czymś więcej - barwną opowieścią o procesie rozczłonkowywania hiszpańskiego imperium kolonialnego przez poszczególnych ojców założycieli.

Nie sposób nie zauważyć wnikliwej i wszechstronnej analizy dokonanej przez autora, który choć zasadniczo omawia ostatnie lata hiszpańskiego imperium w Ameryce, często potrafi sięgnąć do przyczyn ówczesnego stanu rzeczy głębiej niż sugerowałby to zakres chronologiczny pracy. Ta i wiele innych cech książki, jak choćby bogaty, przyjemny język literacki narracji, liczne, niezwykle ciekawe i nierzadko bardzo trafne cytaty sprawiają, że czyta się „Libertadores” z zapartym tchem. Fakt, że jest to opracowanie naukowe nie przeszkadza w odbiorze treści. Publikacja na końcu opatrzona jest kalendarium wydarzeń, selektywną bibliografią i indeksami końcowymi.

Wydaje mi się, że można z całą mocą polecić tę pozycję osobom chcącym przyjrzeć się problemowi wyzwalania państw latynoamerykańskich jako procesowi dziejowemu, który choć miał miejsce dwieście lat temu, nadal odbija swoje piętno na losach tej części świata.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
370 47 265
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (10)

Ulubieni autorzy (1)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd