Rozważania o dyplomacji

Okładka książki Rozważania o dyplomacji Adam Jerzy Czartoryski
Okładka książki Rozważania o dyplomacji
Adam Jerzy Czartoryski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
632 str. 10 godz. 32 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Essai sur la diplomatie
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
632
Czas czytania
10 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-08-04713-2
Tłumacz:
Jan Maria Kłoczowski
Tagi:
dyplomacja Adam Jerzy Czartoryski XIX w. polityka
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dziennik ks. Adama Jerzego Czartoryskiego 1813-1817 Adam Jerzy Czartoryski, Małgorzata Karpińska
Ocena 7,6
Dziennik ks. A... Adam Jerzy Czartory...
Okładka książki Koniec Wieku, nr 7 Anaksymander, Eugenia Basara-Lipiec, Jakob Böhme, Adam Jerzy Czartoryski, Ignacy S. Fiut, Jerzy Franczak, Stanisław Franczak, Jan Hartman, Wit Jaworski, Wojciech Kawiński, Adam Lach, Dorota Probucka, Redakcja pisma Koniec Wieku, Rainer Maria Rilke, Krzysztof Tyszkiewicz, Jan Wolański, Roman Wysogląd, Marcin Ziolko
Ocena 5,0
Koniec Wieku, ... Anaksymander, Eugen...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Dlaczego narody przegrywają Daron Acemoglu, James A. Robinson
Ocena 7,5
Dlaczego narod... Daron Acemoglu, Jam...
Okładka książki Narcystyczna osobowość naszych czasów W. Keith Campbell, Carolyn Crist
Ocena 8,1
Narcystyczna o... W. Keith Campbell, ...
Okładka książki Konceptualizacja w terapii poznawczo-behawioralnej Małgorzata Łysiak, Wojciech Stefaniak
Ocena 9,0
Konceptualizac... Małgorzata Łysiak,&...
Okładka książki Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy Ann Frederick, Peter A. Levine
Ocena 7,5
Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...
Okładka książki Homoseksualność i homoerotyzm w świecie starożytnym Paweł Sawiński, Andrzej Wypustek
Ocena 7,4
Homoseksualnoś... Paweł Sawiński, And...
Okładka książki Enneagram. Dziewięć typów osobowości Andreas Ebert, Richard Rohr OFM
Ocena 7,4
Enneagram. Dzi... Andreas Ebert, Rich...
Okładka książki Aktywizator seniorów. Scenariusze zajęć Małgorzata Brzezińska, Małgorzata Graczkowska, Anna Kwaśniewska
Ocena 6,8
Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
78
17

Na półkach:

Zjednoczona Europa to marzenie, które rozpalało wyobraźnię wielu ludzi żyjących w różnych realiach historycznych. Choć dziś stało się ono faktem, trzeba pamiętać, że nawet w ciężkich czasach początków XIX wieku w sercach wielu ludzi tlił się już promyk nadziei na pokój i wspólny żywot narodów Starego Kontynentu. Jednym z nich był książę Adam Czartoryski.

Wydawnictwo Literackie postarało się, by dzieło Czartoryskiego „Rozważania o dyplomacji”, znane do tej pory tylko z tłumaczenia z okresu II Wojny Światowej, ujrzało światło dzienne w czasach, gdy Polska jest niepodległa i wolna. Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to właściwy traktat ks. Czartoryskiego, a drugi to studium „Reforma dyplomacji i legitymizm narodów” autorstwa współczesnego historyka Marka Kornata. Część druga uzupełnia traktat i jednocześnie wzbogaca go o spojrzenie na kontekst historyczny z dzisiejszej perspektywy. Obie części są napisane przez ludzi, o których z całą pewnością można powiedzieć, iż zasługują na szacunek za swą pracę. Od książki oczekiwałem wysokich walorów.

Rozważania o dyplomacji ks. Czartoryski postanowił podzielić na trzy części. W pierwszej odpowiada na pytanie, czym jest dyplomacja. Poprzez dogłębną analizę stosunków międzypaństwowych od antyku po czasy mu współczesne stara się ukazać pozytywy i negatywy dyplomacji. Nie boi się pokazać, jak dyplomacja wsparta na mało szczytnych ideach egoizmu narodowego doprowadzała do krwawych wojen. Charakter dyplomacji ujmuje przez pryzmat Polski, która we współczesnych mu czasach istniała tylko w sercach przedstawicieli narodu. Takie podejście charakterystyczne jest dla całej pracy, także dla drugiego rozdziału, w którym autor szuka odpowiedzi na pytanie o to, jak powinna wyglądać dyplomacja. Swój monolog opiera na konkretnych przykładach. Nie waha się wskazywać winnych złego postrzegania dyplomacji. Porusza tematykę społeczeństwa, legitymizacji narodów oraz polityki poszczególnych krajów. Idąc za ciosem, w kolejnej części szuka on sposobu na to, aby z dyplomacji stworzyć godne tego miana rzemiosło. Przez cały traktat ks. Czartoryski wskazuje błędy społeczeństw i występujących w ich imieniu mężów stanu. Dla niego najlepszą receptą na spokój w życiu każdego mieszkańca Europy jest jej zjednoczenie, do czego zresztą próbuje wytyczać drogi. Można więc ks. Adama Czartoryskiego postawić na równi z Robertem Schumanem i nazwać, jeśli nie ojcem, to z pewnością dziadkiem zjednoczonej Europy.

Druga część, jak wspomniałem, jest uzupełnieniem „Rozważań o dyplomacji”. Nakreśla ona realia historyczne, których dotyczy traktat. Jednocześnie próbuje wskazać na pewne fakty, które dla dzisiejszego czytelnika nie zawsze muszą być zrozumiałe. Dodatkowo, opierając się także na innych dziełach o dyplomacji, stara się ukazać rolę oryginalnego dzieła, jakim są „Rozważania o dyplomacji”. Powiem wręcz, iż ta część jest niczym słownik i bez wątpienia bardzo pomaga w zrozumieniu dziewiętnastowiecznego traktatu.

Recenzowana publikacja jest wydana na wysokim poziomie. Poza okładką, gdzie widnieje portret autora, ilustracji nie uświadczymy. Można to jednak zrozumieć, zważywszy na fakt, iż główną rolę pełni tu zawartość merytoryczna. Oprawa jest szyta, solidna i trwała. Solidny jest także język, jakim jest napisana całość. Rzecz jasna, część pierwsza napisana jest językiem polskim charakterystycznym dla epoki, w której żył Czartoryski. Niektórym może więc przeszkadzać duży zasobów archaizmów i gramatyka tamtego okresu. Druga część siłą rzeczy takich problemów już ze sobą nie niesie. Problemem, według mnie, jest dość dziwne umieszczenie przypisów – w części będącej traktatem Czartoryskiego znajdują się one na końcu, co utrudnia zrozumienie niektórych odniesień, a w części drugiej przypisy umieszczone są w stopce tekstu.

Summa summarum, wydany przez Wydawnictwo Literackie traktat znakomitego polskiego myśliciela to dobra lektura dla każdego czytelnika. Pozwala on spojrzeć na wydarzenia Kongresu Wiedeńskiego z perspektywy ówcześnie żyjących dyplomatów. Także wzbogacenie niniejszej publikacji o obszerny komentarz historyka jest na miejscu i pozwala lepiej uchwycić rzeczywistość pierwszej połowy XIX wieku. Merytorycznie jest to więc lektura obowiązkowa, aby zrozumieć idee wolności, zjednoczonej Europy oraz pokoju.

Recenzja: http://histmag.org/Adam-Czartoryski-Rozwazania-o-dyplomacji-recenzja-6274

Zjednoczona Europa to marzenie, które rozpalało wyobraźnię wielu ludzi żyjących w różnych realiach historycznych. Choć dziś stało się ono faktem, trzeba pamiętać, że nawet w ciężkich czasach początków XIX wieku w sercach wielu ludzi tlił się już promyk nadziei na pokój i wspólny żywot narodów Starego Kontynentu. Jednym z nich był książę Adam Czartoryski.

Wydawnictwo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2067
81

Na półkach: , , , ,

Książę Czartoryski znany jest głownie jako polityk - przywódca Hotelu Lambert. Jednak nie każdy wie, że był wybitnym teoretykiem w dziedzinie polityki międzynarodowej - znacznie wyprzedzającym swoją epokę. Już w początkach XIX wieku pisał o budowie społeczeństwa obywatelskiego, suwerenności narodów, konieczności powstania prawa międzynarodowego opartego na moralności i sprawiedliwości, zjednoczonej Europie. Dzięki Wydawnictwu Literackiemu możemy już za skromną sumę 120 złotych kupić tę cenną pozycję.

Książę Czartoryski znany jest głownie jako polityk - przywódca Hotelu Lambert. Jednak nie każdy wie, że był wybitnym teoretykiem w dziedzinie polityki międzynarodowej - znacznie wyprzedzającym swoją epokę. Już w początkach XIX wieku pisał o budowie społeczeństwa obywatelskiego, suwerenności narodów, konieczności powstania prawa międzynarodowego opartego na moralności i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    43
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    4
  • Historia
    4
  • 2015
    1
  • Klasyka
    1
  • Do kupienia
    1
  • 2) Filozofia: Teksty źródłowe
    1
  • Konserwatyzm
    1
  • Przeczytać do końca czerwca 📅
    1

Cytaty

Więcej
Adam Jerzy Czartoryski Rozważania o dyplomacji Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także