Powstanie dokument o „Fantastycznych zwierzętach”, w którym wystąpi J.K. Rowling

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.02.2022

Pisarka ogłosiła na swoim Facebooku, że już wkrótce swoją premierę będzie miał program nakręcony wraz z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Pojawią się w nim nie tylko „Fantastyczne zwierzęta”, ale i prawdziwe stworzenia, żyjące dawniej na naszej planecie. W minionym tygodniu zapowiedziano również inne premiery filmów i seriali, dla których podstawę stanowiły dzieła literackie.

Powstanie dokument o „Fantastycznych zwierzętach”, w którym wystąpi J.K. Rowling Wikimedia Commons

„Lśniące dziewczyny”, Lauren Beukes

29 kwietnia na Apple TV+ pojawi się serial „Shining Girls”, oparty na powieści Lauren Baukes. W roku 2014 utwór otrzymał Nagrodę Derleth, przyznawaną najlepszej powieści fantastycznej przez British Fantasy Society. Główną bohaterką „Lśniących dziewczyn” jest Kirby Mazrachi (grana w serialu przez znaną z „Opowieści podręcznej” Elisabeth Moss). Młoda kobieta, pracująca aktualnie jako archiwistka prasowa, w przeszłości omal nie stała się ofiarą morderstwa. Gdy jedno ze współczesnych morderstw bardzo przypomina jej tragiczne wydarzenia sprzed lat, Kirby postanawia odnaleźć zabójcę. Pomaga jej Dan, były reporter zajmujący się sprawami kryminalnymi (w tej roli Wagner Moura). W trakcie swojego śledztwa Kirby odnajduje również inne dziewczyny, które przeżyły atak, a zebrane dowody wydają się zupełnie nieprawdopodobne… W sieci pojawił się już zwiastun serialu, który będzie miał 8 odcinków, a kolejne będą się ukazywać co piątek.

„Śmiech i śmierć”, Adrian Tomine

„Śmiech i śmierć” nazywany jest „jednym z najgłośniejszych amerykańskich komiksów ostatnich lat”, a jego autor, Adrian Tomine, udowadnia – jak mówi o nim sama Zadie Smith – że potrafi tworzyć nie tylko komiksy, ale również – powieści. Jego dzieło to bowiem połączenie obu tych gatunków. Tomine w swoim dziele rysuje i opisuje sceny ze „zwykłego” życia. Jego bohaterami są „zwykli” ludzie, których dni zdają się mijać niemal tak samo i szybko płyną jeden za drugim. A jednak w tych małych i pozornie niewiele znaczących chwilach kryje się wiele emocji, ukrytych pod tym, co zdaje się „szare” i „nieciekawe”. Tomine opisuje ogrodnika, który szuka nowych źródeł zarobku, mężczyznę, obserwującego swój stary dom, nastolatkę, pragnącą mieć jakieś hobby. W filmowej adaptacji komiksu, „Paris, 13th district”, jej twórcy skupili się na przedstawieniu uczuciowo-erotycznych perypetii czworga mieszkańców tytułowej paryskiej dzielnicy, pełnej blokowisk. Czarno-biały film, prezentowany m.in. na Festiwalu Nowe Horyzonty, będzie miał swoją premierę 18 marca. Jego reżyserem jest Jacques Audiard, znany m.in. z „Proroka” i „Braci Sisters”

„Fantastyczne zwierzęta”, J.K. Rowling

7 kutego J.K. Rowling poinformowała na swoim Facebooku, że „już wkrótce” na BBC One ukaże się specjalny program dokumentalny, poświęcony serii „Fantastyczne zwierzęta”. Będzie zatytułowany „Fantastic Beasts: A Natural History” i poprowadzi go Stephen Fry, który jest m.in. lektorem wydawanych po angielsku audiobooków z serii o Harrym Potterze. Współtwórcami programu są: Warner Bros., BBC Natural History Unit oraz londyńskie Muzeum Historii Naturalnej, w którym też niedawno zakończyła się wystawa „Fantastic Beasts: The Wonder of Nature”. Dokument ma na celu „rozwianie wszystkich wątpliwości, jakie moglibyście mieć w związku z fantastycznymi bestiami i prawdziwymi stworzeniami, które żyły na Ziemi, a o których istnieniu nie mieliście nawet pojęcia”. Fry porozmawia również z J.K. Rowling o inspiracjach, jakie towarzyszyły jej podczas pisania serii „Fantastycznych zwierzęta”, w programie wystąpi również ekspert zajmujący się efektami specjalnymi, Christopher Manz, który pracował przy kilku filmach z serii o Harrym Potterze. Program ma być dostępny nie tylko w BBC One, ale również na iPlayerze oraz „u międzynarodowych nadawców”. Szczegóły nie są jednak jeszcze znane.

Nominacje do Złotych Malin

7 lutego 2022 roku ogłoszono również nominacje do Razzies, a bardziej oficjalnie – do 42nd Golden Raspberry Awards, czyli do Złotych Malin, czyli nagród dla najgorszych filmów i aktorów mijającego roku. Nie zabrakło wśród nich również nominacji „książkowych”, czyli dla filmów i seriali nakręconych na podstawie utworów literackich. Do tych bardziej kontrowersyjnych należy nominowanie Jareda Leto za jego kreację w „Domu Gucci”. Za rolę tę bywał już bowiem wcześniej przez krytyków chwalony. 5 nominacji uzyskała również „Kobieta w oknie”, będąca adaptację powieści A.J. Finna, który stworzył też scenariusz do tego thrillera. Nazwiska twórców „nagrodzonych” Złotymi Malinami poznamy 26 marca 2022 roku.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

[as]


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 08.02.2022 10:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post