Lśniące dziewczyny

2014-03-18
Katarzyna Karłowska
Katarzyna Karłowska
Inne

Okładka książki Jali: The Short Story Collection Chris Beckett, Lauren Beukes, Paul Cornell, Ken Liu, An Owomoyela, Nikesh Shukla
Jali: The Shor... Chris Beckett, Laur...
Okładka książki Nowa Fantastyka 408 (09/2016) Lauren Beukes, Brooke Bolander, Paweł Figura, Ellen Klages, Olga Niziołek, Grzegorz Piórkowski, Adam Podlewski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Katarzyna Szelenbaum, Wojciech Zembaty
Nowa Fantastyk... Lauren Beukes, Broo...

Czytając tę książkę czułam się fizycznie zmęczona.

Czytając tę książkę czułam się fizycznie zmęczona.

Bardzo ciekawa koncepcja, dobrze opowiedziana historia. Aż mam ochotę poszukać więcej pozycji tej autorki.

Ciekawa powieść, chociaż nie wszystkie wątki mi się składały w całość, ale czytało się nieźle. Dosyć mroczna i brutalna, ale na tyle intrygująca, że było warto. Podobały mi się przeskoki czasowe, dzięki którym w jednej książce dostajemy wiele różnych historii. Postaci, o których wiemy, że będą epizodyczne, ale jednocześnie są kluczowe dla fabuły, zostały rozpisane w ciekawy sposób, autorka nadała indywidualny rys każdej z nich. Kirby chwilami nie wydawała się aż tak spójna (nie w sensie psychicznym, bo to zrozumiałe, tylko koncepcyjnym),ale kibicowałam jej i przejmowałam się jej losami. Warto było sięgnąć po tę powieść.

Książka mnie wciągnęła, ale bardzo dziwna pozycja, na pewno nie dla każdego. Zakończenie mnie trochę zawiodło. Myślalam, że będzie więcej wyjaśnione.

Moja męczarnia trwała 50 stron, po czym wysiadałam z tramwaju i zostawiłam książkę na ławce. Kupiłam ją za niewielkie pieniądze w antykwariacie, więc luz, nie będę marudzić, że straciłam fortunę :p
Akcja zawiązuje się powoli i beznamiętnie, postacie nie przekonują. Osobiście nie polecam.

Pierwszy raz zdarza mi się, że serial był lepszy od książki.

Pierwszy raz zdarza mi się, że serial był lepszy od książki.

Gdyby nie to, że obejrzałam film, ciężko byłoby mi zrozumieć te przeskoki w czasie.

Nie ujęła mnie ta historia. Nie rozumiem motywów i mechanizmów, które nakazuje Dom. Skąd on w ogóle jest? Dlaczego dziewczynki lśnią? Dlaczego trzeba je zabijać? Nic nie zostaje wytłumaczone…

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przez pierwsze 300 stron klnęłam na autorkę książki na czym świat stoi. Strasznie niezrozumiała powieść, kilka razy chciałam ją rzucić w kąt, ale nie lubię zostawiać niedokończonych książek. Sposób prowadzenia narracji jest zdecydowanie mocno zawiły, więc ciężko nadążyć za fabułą. Myślę, że w ostatnich 50 stronach doznałam olśnienia i mogłam spokojnie krzyknąć 'a więc to o to tu chodzi!', a i tak pozostały pewnie kwestie, których nie udało mi się ogarnąć (czemu ten facet mordował? Co znaczy, że dziewczyny lśniły? Czym jest dom i jak działa?). Motyw podróży w czasie jak dla mnie mocno na tak, ale nie wiem, czy warto przechodzić przez mękę czytania tej książki.

"To gra. Znajdywanie dziewcząt… wszystkie współpracują, czekają pokornie, gotowe na los, który dla nich przygotowuje."

Podobało mi się, fantastycznie bawiłam się podczas spotkania z książką. Ujęła ciekawym pomysłem na fabułę, oryginalnym i nieszablonowym, dziwacznym i osobliwym, wymagającym koncentracji i wyobraźni. Lauren Beukes atrakcyjnie zagęszczała atmosferę, zgrabnie żonglowała czasem, wymieniała losy postaci. Czynnik ludzki wkradał się w rolę zazwyczaj przypisywaną losowi. Tym, co również w dużym stopniu przekonało, to wejście w elementy fantastyki, szkatułkowej narracji, dynamicznie zmieniających się scen. Zaangażowałam się w śledzenie poczynań Kirby. Cudem przeżyła brutalny atak mężczyzny, który zabijał wcześniej. Główna bohaterka za wszelką cenę pragnęła ustalić tożsamość zwyrodnialca.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/07/lsniace-dziewczyny.html

• Kryminał