Ogłaszamy Laureatów Plebiscytu Książka Roku 2021

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.03.2022

Kto napisał Książki Roku 2021? Po podliczeniu wszystkich głosów oddanych w tegorocznej edycji plebiscytu – a padły dokładnie 155 882 głosy – znamy już nagrodzone tytuły oraz nazwiska ich autorów i autorek. Oto zwycięzcy we wszystkich 15 kategoriach!

Ogłaszamy Laureatów Plebiscytu Książka Roku 2021

Edycja pełna niespodzianek

Siódma edycja Plebiscytu Książka Roku 2021 lubimyczytac.pl, Allegro już za nami. Była ona wyjątkowa z kilku względów. Przede wszystkim pojawiły się w niej dwie nowe kategorie – Komiks i Debiut. W kategorii Debiut, poza statuetką autorstwa poznańskiego artysty – Igora Mikody, którą otrzyma każdy laureat, przyznamy również nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Warto dodać, że w tym roku we wszystkich kategoriach nominację uzyskało 145 tytułów z 60 wydawnictw. 57 z nominowanych książek napisali autorzy polscy, a 88 – zagraniczni. Najwięcej głosów – bo aż 16 004 – czytelnicy oddali, tradycyjnie już, w kategorii Kryminał/sensacja/thriller. Miłośnicy książek chętnie wybierali też swoje ulubione utwory w kategoriach: Literatura piękna – 14 259 głosów oraz Literatura obyczajowa, romans – 14 190 głosów.  

Oto laureaci Plebiscytu Książka Roku 2021!

Szczegółowy rozkład głosów znajdziecie na: lubimyczytac.pl/plebiscyt.

Reader, czyli plebiscytowa maskotka / Pomagamy Ukrainie!

W tym roku nową plebiscytową maskotkę stworzył poznański streetartowiec –  Noriaki. W połowie lutego rzeźba stanęła na placu Wolności w Poznaniu, gdzie zachęcała do głosowania i – co najważniejsze – do czytania książek. W centrum miasta przetrwała wichury, stała też wśród tłumów manifestujących przeciwko wojnie w Ukrainie. Poznaniacy weszli z Readerem w interakcję i już na samym początku inwazji Rosji, w geście solidarności z naszym wschodnim sąsiadem udekorowali go niebiesko-żółtą wstążką. Reader przez kilka ostatnich tygodni obserwował życie miasta. Z pewnością zebrał ciekawy materiał na niejedną książkę: odwiedził już Bibliotekę Raczyńskich i Stary Browar.

Wylicytuj Readera

Wierzymy jednak w to, że podróż Readera jeszcze się nie skończyła i że rzeźba trafi teraz w ręce kogoś, kto nie tylko docenia sztukę współczesną i Noriakiego, ale też chce pomóc. Wystawiliśmy bowiem dzieło poznańskiego artysty na charytatywnej aukcji Allegro. Wylicytowana kwota zasili konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i wesprze ofiary wojny w Ukrainie. Zachęcamy do wzięcia udziału w aukcji – można to zrobić, klikając w ten link. Licytacja trwa do 19 marca 2022, zapewniamy transport Readera na terenie Polski.

Autorzy, wydawcy, blogerzy i ich wsparcie dla Plebiscytu

Do głosowania w Plebiscycie zachęcaliśmy nie tylko na stronie lubimyczytac.pl – informacje o nim umieszczali również wydawcy, autorzy, autorki, blogerki, blogerzy, za co bardzo dziękujemy! Co więcej, w drugiej połowie lutego naszą redakcję odwiedził Marcin Okoniewski, czyli Okoń w Sieci i nakręcił film z przedplebiscytowych przygotowań – możecie obejrzeć go pod tym linkiem.

O Plebiscycie nie zapomniały również media. Gościliśmy m.in. w studiu „Dzień Dobry TVN” i „Codziennego Poznania”, w Radiu Zet, Radiu 357, Antyradiu, Radiu Afera, radiowej Czwórce, Radiu Newonce, a także Radiu Wrocław, Radiu Nowy Świat, telewizjach TVP3 Poznań i WTK. O Plebiscycie pisali m.in.: Wirtualna Polska,  „Gazeta Wyborcza”, „Głos Wielkopolski”, i „Książki. Magazyn do czytania”.

Wielka wymiana książek już w tę sobotę!

To jednak jeszcze nie koniec niespodzianek związanych z Plebiscytem. W sobotę 12 marca w godz. 12-14 zapraszamy miłośniczki i miłośników czytania do odwiedzenia Starego Browaru w Poznaniu. Odbędzie się tam Wielka wymiana książek „Z półki na półkę”. W jej trakcie będzie można upolować nowości przekazane przez współpracujące z lubimyczytac.pl wydawnictwa. Na wymianę można przynieść nie więcej niż 5 książek, z datą wydania nie starszą niż 2005 rok. Wymieniamy się tylko książkami, które nie są zniszczone i z przyjemnością zostaną przeczytane po raz kolejny. Więcej informacji o Wymianie znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku

UWAGA! Osoby, które posiadają książki dla dzieci w języku ukraińskim prosimy o przyniesienie ich na Wielką wymianę książek. Przekażemy je Fundacji Powszechnego Czytania, która organizuje zbiórkę  „Książki dla dzieci z Ukrainy”.

 Zwycięzcy konkursu dla czytelników

W ramach siódmej edycji Plebiscytu odbywało się nie tylko samo głosowanie – zorganizowaliśmy również konkurs dla czytelników, w którym do wygrania były pakiety składające się z 3 książek-niespodzianek, plebiscytowych gadżetów (breloczka i zakładki) oraz Karty Podarunkowe Allegro o wartości 200 zł.

Poznajcie zwycięskie odpowiedzi oraz ich autorki i autorów!

liv_melodi_books 

Podchodzę do biurka.
Siadam na kolorowym krześle, a następnie włączam komputer.
Otwieram przeglądarkę, potem kieruję się na znaną stronę przeznaczoną dla moli książkowych.
Wchodzę na lubimyczytac.pl i dostrzegam duży napis: Plebiscyt Książki Roku 2021!
Z ciekawości klikam i głosuje na poszczególne książki.
Przeskakuje na kolejną kategorię.
Literatura dziecięca...
Podążam wzrokiem i bez namysłu wybieram historię, którą bardzo dobrze znam i całym sercem kocham.
Wybrałam książkę, pt.: 
„Pustka wietrzna. Polowanie na Morrigan Crow”. 
Doskonale wiedziałam, że lepszego wyboru nie ma.
Cała seria napisana została przez utalentowaną Jessicę Townsend.
Wykreowane postacie są cudowne. 
Niesamowicie wciągająca historia.
Z niecierpliwością czekałam na powrót do magicznego świata Nevermoor.
Nie zawiodłam się na tej (3) części.
To książka warta uwagi, godna polecenia nie tylko dzieciom, ale też również osobą starszym.

Uleczkaa38

W kategorii Komiks oddałam swój głos na poruszającą opowieść pt. „Dom”. To symboliczna historia o domu pewnej rodziny, w którym spotykają się dorosłe już dzieci w kilka dni po śmierci ich ojca. To opowieść o upływającym czasie, naturalnym rytmie życia, pokoleniowych konfliktach oraz kwintesencji tego, czym jest rodzina i poczucie przynależności do niej. Opowieść ta zachwyca nas swoją emocjonalną wymową, mądrością treści oraz pięknem malowniczym ilustracji, które obrazują jesień hiszpańskiej prowincji, ludzki smutek i pustkę po bliskiej osobie...

Shino11

Głosowałam na „Życie na naszej planecie” sir Davida Attenborough, gdyż każdy z nas powinien ulec wstrząsowi płynącemu ze skutków zaburzenia równowagi między środowiskiem naturalnym a cywilizacją, a także ulec aurze zapalającej empatię i wrażliwość na znaczenie przyrody. 94- letni przyrodnik, podróżnik, pisarz jest świadkiem narastających zmian, jakie dzieją się na planecie i zmierzają w złym kierunku. Życie natury i człowieka splata się w jedność, choć nie panuje w niej harmonia, a zamiast tego technologia panoszy się destrukcyjnym wpływem na środowisko. Attenborough w swej książce otrzeźwia nas falą mroźnej wody i wybudza do przeciwdziałania zniszczeniu planety. Czyni to słowami, które budują zapał do zmian.„Życie na naszej planecie” wysycone jest anegdotami będącymi oknami do poznania naukowca. Inspirująco ukazuje on piękno dzikiej natury i rzetelną wiedzę. Warto potraktować to jako wyjście z granic pokoju ku bezgranicznej zieloności oznaczającej świadomość zrównoważonego rozwoju.

Michał Gumienny

„Droga do Wyraju”. Książka idealnie wciąga swoją fabułą, historia wąpierza Elgana jest spisana wzorowo, przywodzi mi na myśl wspomnienia z czytania sagi o Wiedźminie. Wiele razy miałem wrażenie, że „Droga do Wyraju” to jedna z kolejnych tomów cyklu, traktująca o pobocznych postaciach z tego uniwersum, których historia była dla mnie równie interesująca, co przygody samego Geralta z Rivii. Sam wstęp do historii Elgana, jego chęć uratowania ciała człowieka, wciąga od pierwszych stron, a kolejne wątki, nowe postacie i chęć odkrycia przez Elgana swojego własnego ja, potęgowały chęć przeczytania jeszcze jednej strony i odkrycia tej historii do końca. Efekt wzmagało również odniesienie się do starosłowiańskich nazw demonów i bogów. „Wampir” od czasów pewnej sagi i ekranizacji nie brzmi już tak dumnie jak w okresie filmów o Nosferatu, natomiast „wypierz” dalej budzi emocje. Czuć w tych nazwach i historii moc, która nie jest splugawiona romantyzmem i historią o miłości, wypaczającą prawdziwą naturę demona.

Coretta

W kategorii Literatura piękna zagłosowałam na powieść „Dziewczyna, kobieta , inna”. Uważam, że w obecnych, trudnych dla kobiet czasach powinniśmy czytać o kobietach, wspierać je, cieszyć się z ich zwycięstw, przezwyciężania słabości oraz popierać ich prawa do samostanowienia o sobie. Autorka przedstawia tu cały wachlarz postaci, do których od pierwszych stron czujemy sympatię i wspieramy je w ich dążeniach, a bohaterki – niezależnie od wieku, kolory skóry i przeżytych traum – cechuje to, że zawsze podnoszą się z kolan i zwyciężają. To książka o kobietach i nie tylko dla kobiet. Parafrazując rewolucyjne hasło: „Kobiety z wszystkich krajów łączcie się”.

Serdecznie gratulujemy autorom i autorkom nagrodzonych odpowiedzi!

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i wszystkie oddane głosy, a także za zachęcanie do głosowania. Wszystkim Autorkom i Autorom nagrodzonych książek składamy gratulacje i życzymy kolejnych bestsellerów! Kolejny Plebiscyt już za rok! 

[as]


komentarze [37]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Nikoletta Sędziak - awatar
Nikoletta Sędziak 30.11.2022 20:45
Czytelniczka

Następnym razem, bo liczę, że będą kolejne wybory książek z tego roku, mam nadzieję, że książki będą rzetelniej przypisywane do określonych kategorii. Płonący Bóg jako młodzieżówka... No nie. Nie dość, że wprowadza w błąd, to jeszcze może się zabrać ktoś, dla kogo ta książka nie będzie odpowiednia wiekowo. Bardzo szkodliwe.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Coriolan  - awatar
Coriolan 13.03.2022 12:52
Czytelnik

Po ogłoszeniu wyników nasuwa się kilka złotych myśli.
Do zostania zwycięzcą w danej kategorii wystarczyło ok.2- 3 tys, głosów. Niewiele..To ilu czytelników mogła mieć taka książka ?
Zdecydowana większość opinii o książkach , jak i komentarzy, napisały Panie.. I one właściwie wybrały Książki Roku. Grupa docelowa dla wydawców jest więc jasna.
W kategorii Bestseller ciekaw...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
andeś  - awatar
andeś 13.03.2022 15:26
Czytelniczka

O wygranej i nominacjach w kategorii bestseller decydowała sprzedaż, nie głosy użytkowników. Wszystko jest opisane w zasadach konkursu, nie trzeba snuć domysłów, wystarczy przeczytać ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Coriolan  - awatar
Coriolan 14.03.2022 10:56
Czytelnik

A to przepraszam Redakcję za pomówienie :))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna-Maria  - awatar
Anna-Maria 11.03.2022 17:49
Czytelniczka

Bardzo mnie cieszy zwycięstwo "Święta ognia" J. Małeckiego. To dowód na to, że dobra literatura jest jednak doceniana. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dorcia  - awatar
Dorcia 11.03.2022 11:51
Czytelniczka

Z książek na które głosowałam tylko jedna znalazła się na podium, ale nie na pierwszym miejscu. Ciekawe... 😏

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Evita  - awatar
Evita 11.03.2022 11:22
Czytelniczka

Posłużę się cytatem ;)
"W literaturze, podobnie jak w miłości, zdumiewa nas, co wybierają inni. " - Andre Maurois

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ByMagdalena  - awatar
ByMagdalena 11.03.2022 09:43
Czytelniczka

Ale że Płonący Bóg nie wygrał w swojej kategorii to jestem w szoku! Szczególnie, że nie należę do fanów Addie  😅

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rysava  - awatar
Rysava 11.03.2022 08:51
Czytelniczka

Przemek Piotrowski! 😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tree  - awatar
tree 11.03.2022 07:47
Bibliotekarka

Pax. Droga do domu - 95 ocen w serwisie LC 1995 głosów ;


Narzeczona nazisty - 395 ocen w serwisie LC - 2260 głosów;


TOPR 2. Nie każdy wróci - 483 oceny w serwisie LC - 2115 głosów;


Battle Royale

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Pax. Droga do domu  Narzeczona nazisty  TOPR 2. Nie każdy wróci  Battle Royale
Book_Dragoness  - awatar
Book_Dragoness 11.03.2022 08:25
Czytelniczka

Skąd ten wniosek? Ja nie dodałam jeszcze wszystkich książek, które przeczytałam na swoją półkę ani ich nie oceniłam w serwisie, bo np. czytałam je kilka lat temu, a konto na LC mam od około roku dopiero. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tree  - awatar
tree 11.03.2022 08:52
Bibliotekarka

Z wyliczeń.  Z obserwacji. Z wiedzy. Z zamiłowania do researchu i analizowania danych. 

Np. Pax. Droga do domu (data polskiej premiery 13.10.2021r, data światowej premiery 7.10.2021r) ma na półce "przeczytane" 107 osób a na półce "chcę przeczytać" - 285; 
analogicznie TOPR 2. Nie każdy wróci

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gocha  - awatar
Gocha 11.03.2022 09:49
Czytelniczka

Regulamin nie zabrania głosować na książki, które się nie przeczytało. Nie jest to logiczne ale ludzie często tak robią, bo czytali coś już tego autora i chcą go wypromować, bo mają w planie przeczytać, powodów jest wiele. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tree  - awatar
tree 11.03.2022 10:45
Bibliotekarka

... bo-bo ... albo "pokoloruj drwala" ...
Oczywiście, że nie zabrania @Gocha. Wydawało mi się jednak, że spora większość zarejestrowanych na portalu osób to ludzie dorośli, rozsądni, oczytani  ... ale może mi się tylko wydawało. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gocha  - awatar
Gocha 11.03.2022 11:00
Czytelniczka

@tree optymistka z Ciebie  😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl  - awatar
Cleopatrapl 11.03.2022 11:58
Czytelniczka

Przecież to może być tez tak, że chodzi o marketing. To zwykła reklama. Być może nikt nawet głosów nie liczył tylko wygrały te książki, które miały wygrać. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
andeś  - awatar
andeś 11.03.2022 19:24
Czytelniczka

Nie wszyscy czytelnicy korzystają z lubimyczytać. Można zaznaczać swoje czytelnicze postępy także gdzie indziej, na przykład na goodreads czy biblionetce, można udostępniać recenzje na portalach społecznościowych, można po prostu spisywać to w zeszycie tylko dla siebie. Plebiscyt był dość szeroko promowany i z pewnością wzięło w nim udział mnóstwo osób, którzy nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
liv_melodi_books  - awatar
liv_melodi_books 10.03.2022 22:31
Czytelniczka

Ojejciu nie mogę w to uwierzyć - bardzo Wam dziękuję za wybranie mojej odpowiedzi ❤️🥺 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gocha  - awatar
Gocha 11.03.2022 09:49
Czytelniczka

Gratulecje @liv_melodi_books  😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
liv_melodi_books  - awatar
liv_melodi_books 11.03.2022 10:02
Czytelniczka

Dziękuję ślicznie @Gocha ❤️🤗

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
joly_fh  - awatar
joly_fh 11.03.2022 16:44
Bibliotekarka

Szkoda, że z błędem ortograficznym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
madam  - awatar
madam 11.03.2022 20:37
Czytelniczka

Serdecznie gratuluję, a wytknięcie błędu to małostkowość.  Swoją drogą to chyba błąd gramatyczny, a nie ortograficzny, tylko jakie to ma znaczenie? Jeszcze raz gratulacje. Brawo TY. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
liv_melodi_books  - awatar
liv_melodi_books 12.03.2022 22:06
Czytelniczka

Zauważyłam swój błąd, więc będzie to nauczka na przyszłość. Jestem tego samego zdania co @madam - każdemu może się zdarzyć ;) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
kryptonite  - awatar
kryptonite 10.03.2022 20:54
Bibliotekarz | Oficjalny recenzent

Cieszą mnie zwycięstwa "Zarazy" i "Biblioteki o północy". Nie tylko głosowałam na te pozycje, ale też bardzo, bardzo mnie one zachwyciły w zeszłym roku. Przemysław Piotrowski był moim literackim odkryciem 2021 roku, a przy "Bibliotece..." wzruszyłam się. Gratuluję wygranej  😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post