rozwiń zwiń

Atrakcyjna feministka, czyli jak być sobą i nie odgrywać roli…

jusola jusola
29.12.2016
Okładka książki Feminizm jest sexy Jennifer K. Armstrong, Heather W. Rudulp

Seksowna feministka. To połączenie w potocznej narracji chyba nie istnieje. Ale my przecież dobrze wiemy, że zupełnie nic tu się nie wyklucza. Wątpiącym, nieprzekonanym, niepewnym i nieświadomym polecam poradnik – Feminizm jest sexy. Przewodnik dla dziewczyn. O miłości, sukcesie i stylu.

Napisały go dwie prowadzące stronę SexyFeminist.com Amerykanki, Jennifer i Heather, którym przyświeca tak sformułowany cel: Chcemy raz na zawsze obalić te wszystkie szerzące się mity na temat feminizmu. Na przykład ten, że rozbija on rodziny i pozbawia szczęścia, że feministki nienawidzą mężczyzn, seksu i wszystkiego, co piękne. Rozpoczynają od opowiedzenia własnej drogi do feminizmu i – co istotne – nie przedstawiają się jako sfrustrowane nierównością płci kobiety, które oto chcą twardą ręką i bezwzględnie zmieniać świat. Walkę o prawa i wolność kobiet postrzegają jako niezwykle inspirującą aktywność, która prowadzi do wzmocnienia indywidualnej, wewnętrznej siły pojedynczej kobiety, a tym samym i kobiecej społeczności.

Poradnik ma bardzo przejrzystą konstrukcję. Po krótkiej historii feminizmu pojawiają się rozdziały, które przynoszą analizę konkretnych problemów: relacji z własnym ciałem (strefy intymne, operacje plastyczne, makijaż, dieta), stosunku do mody, nierówności płci w pracy, seksualności kobiet (ekspresja seksualności, związki, antykoncepcja), małżeństwa i kobiecej przyjaźni. Każdy z rozdziałów przynosi nie tylko rozważania na dany temat, ale i konkretne informacje, np. w części o operacjach plastycznych opisane są rodzaje zabiegów jak liposukcja i labioplastyka. W rozdziale poświęconym makijażowi marki urodowe, które stworzyły kobiety, a w rozdziale o antykoncepcji jej krótka historia. Niekiedy pojawiają się noty o kobietach ważnych dla feminizmu, jak np. interesujący rys poświęcony postaci Michelle Obamy, gdy mowa o stałych związkach. Często pojawiają się „pytania, które powinnaś sobie zadać”, ważne dla świadomego podejmowania decyzji dotyczących kobiety i jej funkcjonowania w relacji z sobą i innymi, np. pytania o potrzebę depilacji (głównie tzw. brazylijskiej), przeżywania seksu, doświadczeń w pracy. Każdy rozdział kończy się planem działania seksownej feministki – tu, uwaga!, na przykład „dziesięć sposobów na uczynienie męża feministą”.

Poradnik jest bardzo przyjazną lekturą. Napisany bardzo przystępnym językiem, nakierowany na dialog z czytelniczką, zupełnie pozbawiony drażniącego tonu „to ja ci teraz powiem, głupiutka dziewczyno, co ty masz robić”. Jest za to pełna akceptacja tego, czego chce dla siebie kobieta, pod warunkiem, że chce świadomie. Amerykanki pokazują, jak bardzo rzeczywistość, w której funkcjonujemy my, kobiety, zawłaszczona jest przez męski punkt widzenia i męskie potrzeby. Od tego chcą kobiety uwolnić, dać im siłę dostrzegania manipulacji, jakiej poddają je media. Wskazać obszary społecznego funkcjonowania, w których kobiety zatracają siebie. Wyposażyć je w zdolność krytycznego oceniania rzeczywistości i dać im narzędzia do jej przekształcania, by wszystkim żyło się lepiej. Książkę kończy rozdział: „Aktywizm jest seksowny: jak naprawdę walczyć o feminizm”, w którym pokazane są możliwości i obszary konkretnego działania oraz organizacje charytatywne, które potrzebują kobiet.

Pojawia się także polski załącznik pod tytułem: „Co seksowna feministka powinna wiedzieć”, który daje krótki spis lektur feministycznych: popularnonaukowych, publicystycznych i literackich, blogów i organizacji. To ważny dodatek, ponieważ książka ma perspektywę amerykańską i niektóre podejmowane przez nią kwestie mogą sprawiać wrażenie nie w pełni adekwatnych do polskiej sytuacji (choć to może jedynie kwestia środowiska, w którym się czytelniczka obraca), albo zupełnie w naszej rzeczywistości nieznanych (np. niektóre tytuły programów telewizyjnych, gazet itp.). Lektura blogów feministycznych czy takich portali na pewno pomoże w świadomym kształtowaniu własnej postawy w polskiej rzeczywistości.

Justyna Radomińska