Słowiańskie dziedzictwo w opowieściach

corbeau corbeau
06.10.2016
Okładka książki Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści Łukasz Wierzbicki

Thor i jego młot, przygody Herkulesa, Remus i Romulus karmieni przez wilczycę – te historie zna każdy. A ile wiemy o własnym dziedzictwie kulturowym, zaklętym w mitach i opowieściach? Kim była topiona przez nas co wiosnę Marzanna? Dlaczego księżyc chowa się przed jutrzenką? Z czego, według Słowian, powstał świat i człowiek? Na te i wiele innych pytań opowiada książka „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”.

Łukasz Wierzbicki opracowywał materiały do książki przez trzy lata. Ma już w swoim dorobku cieszące się zainteresowaniem młodszych czytelników publikacje, między innymi „Dziadek i niedźwiadek” - o niedźwiedziu Wojtku w Armii Andersa, oraz podróżnicze „Afryka Kazika” czy „Machiną przez Chiny”. Jego najnowsza książka „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” również jest skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży: lekturę ułatwiają duża, czytelna czcionka, barwne zdjęcia i ilustracje oraz proste, choć niepozbawione pewnej poetyki, zdania. Każda z krótkich opowieści, przypominających stylem dawne gawędy, przedstawia czytelnikowi elementy głównych wierzeń, wyjaśnia znaczenie nazw i zwyczajów, z których część popadła w zapomnienie, a część przetrwała do dziś i rozbudza zainteresowanie słowiańską przeszłością.

Chociaż książka nie jest zbyt obszerna i na pewno nie wyczerpuje w pełni tematu, to bardzo podobał mi się zastosowany podział prezentowanego materiału: najmłodsi mogą się ograniczyć do mitów i opowieści, a bardziej dociekliwi czytelnicy mają możliwość kontynuowania lektury, ponieważ w drugiej części książki autor udziela dodatkowych wyjaśnień i rozwija pewne tematy. Wreszcie, aby w pełni zaspokoić rozbudzone zainteresowanie, na końcu pojawia się lista źródeł bibliograficznych, gdzie można szukać dodatkowych informacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu książka będzie „rosła” wraz z czytelnikiem i odbiorcy w każdym wieku znajdą w niej coś dla siebie.

Agnieszka Kruk